رونمایی از داروهایی که هیچ وقت به بازار نرسیدند

رییس سازمان غذا و دارو از سیاست تازه وزارت بهداشت مبنی بر عدم رونمایی از دستاوردهای دارویی پیش از ورود به بازار خبر داد.

رونمایی از دستاوردهای دارویی با حضور مسوولان عالی از رویکردهای خاص دولت های نهم و دهم در حوزه سلامت بود که هر از چند گاهی با تبلیغات گسترده‌ رسانه‌یی و وعده اعلام قریب الوقوع «خبری خوش» از سوی وزیر و معاونان وزیر بهداشت از چند روز قبل از مراسم صورت می‌گرفت. رویکردی که بارها مورد انتقاد جامعه علمی و معدود رسانه های علمی کشور قرار گرفت اما این انتقادهای دلسوزانه در هیاهوی تبلیغات دولتی مجال چندانی برای بازتاب نداشت.

به زعم منتقدان، رونمایی از دستاورد‌های تحقیقاتی دارویی که اکثر قریب به اتفاق آنها مراحل کسب مجوز را طی نکرده و فاصله‌ زیادی تا ورود به بازار دارویی کشور داشتند، صرف نظر از نیت بانیان آن، بیش از هر چیز نشان از بهره‌گیری تبلیغاتی شتابزده از تلاش محققان این حوزه در جهت به رخ کشیدن اقدامات دولت بود که نه فقط کمکی به صنعت دارویی کشور نمی کرد که با دامن زدن به امید و انتظاری کاذب در بیماران دردمند در نهایت به کاهش اعتماد آنها نسبت به توانمندی‌های ستودنی محققان و صنعت دارویی کشور منجر می‌شد. بیماران و خانواده های خسته ای که در این رونمایی‌ها امیدوار می شدند با عرضه نمونه های ژنریک داروهای گران قیمت وارداتی، مرهمی بر زخم عزیزانشان بگذارند اما در عمل بسیاری از داروهای رونمایی شده حتی به بازر دارویی کشور هم نرسیدند.

نمونه تاسف‌باری از رونمایی‌های دارویی در دولت نهم، رونمایی داروی «آیمود» بود که مسوولان وزارت بهداشت دولت نهم از چند روز قبل با اعلام خبری بسیار مهم در زمینه درمان ایدز، رسانه ها را به سویی سوق دادند که برخی با تیترهایی چون «دانشمندان ایرانی واکسن ضد ایدز ساختند»، «خبر خوشی که دنیا را تکان می‌دهد»، «پایان کابوس ایدز توسط دانشمندان ایرانی» به استقبال مراسم رونمایی رفتند.

زمان اعلام خبر خوشی که وزیر بهداشت وعده داده و برخی رسانه‌ها را به طرح گمانه زنی‌ها و اخبار غیر موثق و مبالغه آمیز سوق داد، البته چندان طولانی نشد و پیش از برگزاری مراسم رسمی اعلام شده، این خبر از سوی برخی اعضای تیم تحقیقاتی پروژه اعلام شد.

دکتر فرهادی، سرپرست این طرح در گفت‌وگو با ایسنا، آب سردی روی همه شایعات داغ غیرعلمی پاشید.

وی تاکید کرد آنچه در تبلیغات آکنده از مبالغه گویی پیرامون این طرح علمی با تعابیری چون «پایان کابوس ایدز»، «دستیابی به درمان قطعی و نه توقف گسترش بیماری بر خلاف روش‌های درمانی موجود»‌ و «یکی از بزرگترین رویدادهای تاریخ پزشکی جهان»، تبلیغ می‌شود صرفا دستیابی به ترکیب و روشی نوین برای تقویت سیستم ایمنی بیماران مبتلا به ایدز و سایر بیماری‌های تضعیف کننده سیستم ایمنی است که با تلاشی پنج ساله که عمده آن طی دوره دولت قبل صورت گرفته حاصل شده است.

دکتر رسول دیناروند که در مقام معاون دارویی وزیر بهداشت دولت نهم، بارها خبرهای خوشی از این دست را به خبرنگاران اعلام کرده بود امروز در حاشیه‌ ششمین همایش سامانه‌های نوین دارورسانی ایران در پاسخ به خبرنگار علمی ایسنا که از او در خصوص داروهایی که طی ماه های اخیر وعده رونمایی آنها تا پایان امسال مطرح شده بود، پرسید، اظهار داشت: براساس سیاست وزیر بهداشت دیگر رونمایی دارویی نداریم و تولید داروهای داخلی پس از ورود آنها به بازار اعلام خواهد شد.

وی اذعان کرد: دهها قلم داروی رونمایی شده در سال‌های گذشته مجوز ورود به بازار را نداشته و هیچ گاه هم وارد بازار دارویی کشور نشده‌اند.

دیناروند در زمینه بهره‌گیری از سامانه‌های نوین دارورسانی در کشور گفت: در زمینه‌ی سیستم های آهسته رهش که نسل قدیمی‌تر این سامانه‌ها هستند برخی اقلام دارویی به صورت قرص در کشور تولید شده‌اند، ولی نسل جدید این سامانه‌ها که سامانه‌های دارورسانی تحت کنترل است هنوز در کشور تولید نشده‌اند، اگرچه نمونه‌های وارداتی آنها در بازار دارویی کشور موجود است.

رییس سازمان غذا و دارو در عین حال تصریح کرد: اساتید و محققان ایرانی در حوزه تحقیقات در زمینه سامانه‌های نوین دارورسانی دستاورد‌های خوبی داشته‌اند که امیدواریم هرچه زودتر شاهد انتقال این دستاورد‌ها به حوزه صنعت باشیم.

https://hoorkhabar.ir/756کپی شد!
84
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.