خودروها در صورت ارتکاب دو تخلف همزمان ۷۲ ساعت توقیف می‌شوند

رئیس پلیس راهور از ابلاغ دستور به پلیس راهنمایی و رانندگی کشور برای کنترل تردد و کاهش حوادث خبر داد و گفت: ماموران پلیس دستور دارند با تخلفات حادثه ساز سرعت و سبقت غیرمجاز برخورد جدی داشته باشند و خودروها را در صورت ارتکاب دو تخلف همزمان، ۷۲ ساعت توقیف کنند.
سردار اسکندر مومنی صبح یکشنبه در حاشیه سفر یک روزه به استان سمنان برای بازدید از راه‌های مواصلاتی این استان در گفتگو با خبرنگاران ضمن بیان اینکه مدیریت کاهش سرعت با کار فرهنگی، اجتماعی و علایم هشداری و همکاری رسانه اولویت پلیس در کاهش تصادفات جاده ای است، افزود: علاوه بر این امر، افزایش دوربین‌های کنترل هوشمند باعث کنترل خودروها و کاهش سرعت و وقوع تصادف خواهد شد.وی همچنین از افزایش حدود ۱۰ درصدی تصادفات در آغاز دور دوم سفرهای نوروزی در کشور در دو روز گذشته خبر داد و  گفت: رانندگان برای کاهش این تصادفات در دور دوم سفرهای نوروزی باید قوانین را به دقت رعایت کنند.

محور شاهرود به سبزوار دارای بیشترین تصادفات کشور

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با بیان اینکه از رانندگی هموطنان در آغاز دور دوم سفرهای نوروزی گلایه داریم، اظهار داشت: از هموطنان می خواهیم در رانندگی احتیاط لازم را داشته باشند تا افزایش تصادفات در دور روز اخیر جبران شود.

مومنی با اشاره به سه محور پرتصادف کشور، خاطرنشان کرد: در محورهای اصفهان به شیراز، رشت به لاهیجان و همچنین در استان سمنان محور شاهرود به سبزوار بیشترین تصادفات کشور رخ داده است.

وی گفت: امروز محورهای مواصلاتی کشور همچنان پر تردد هستند ولی ترافیک نسبت به روز گذشته کمی آرام تر شده است.

سرعت غیرمجاز عمده ترین علت اصلی وقوع تصادفات و تلفات جاده ای کشور

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا  با اشاره به ورود یک جبهه هوای سرد از غرب و احتمال بارش ها در ارتفاعات کشور، افزود: رانندگانی که در محورهای نقاط مرتفع کشور تردد می کنند باید به کاهش سرعت و افزایش فاصله طولی با خودروی جلوی خود را بیشتر مدنظر قرار دهند.

مومنی علت اصلی وقوع تصادفات و تلفات را سرعت غیرمجاز اعلام کرد و گفت: سرعت رابطه معناداری با تصادف داشته و هرسالی که میانگین سرعت پایین آمد تصادفات نیز کاهش پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه هماهنگی و همکاری خوبی بین پلیس و همه ارگان های امدادی برای احساس آرامش بیشتر مردم در تعطیلات نوروزی وجود دارد، تصریح کرد: پلیس با مجهز نمودن راه ها به دوربین های هوشمند به صورت یکپارچه به طول ۳۰ هزار کیلومتر درصدد مدیریت سرعت است.

اطلاع رسانی از جمله عوامل چشمگیر تصادفات و تلفات جاده‌ای

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور با ابراز امیدواری از ادامه داشتن روند کاهش تلفات و تصادفات جاده ای در سال ۹۳، از تعامل و همکاری همه دستگاه‌های امدادی با پلیس تقدیر و تشکر کرد.

مومنی همچنین از مسافران نوروزی خواست تا به منظور بهره‌مندی از سفری ایمن و بی خطر، رعایت سرعت مجاز و عدم شتاب در سفر را مدنظر داشته باشند.

وی آموزش همگانی، اطلاع رسانی و اقدامات فرهنگی، هماهنگی، تعامل و جلب همکاری دستگاه های دخیل در ترافیک را از جمله عوامل چشمگیر تصادفات و تلفات جاده‌ای در سال‌های اخیر برشمرد و تحقق این دستاورد مهم را مدیون همکاری و همدلی تمام دستگاه های دخیل در امر ترافیک عنوان کرد.

پراید ۳۰ درصد تصادفات نوروز امسال را به خود اختصاص داد

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور خاطرنشان کرد: هماهنگی دستگاه‌ها و نیز انجام درست وظایف محوله، باعث هم‌افزایی و تلاش مضاعف تمام نهادها در کاهش تصادفات و تلفات جاده‌ای شده است.

مومنی  همچنین از افزایش شش درصدی سفر از ابتدای شروع طرح ترافیکی پلیس خبر داد و افزود: با توجه به مساعد شدن وضع هوا در روزهای اخیر، شاهد افزایش سفر به استان‌های شمالی بوده‌ایم که امیدواریم با شروع موج دوم سفرهای نوروزی، همچنان شاهد کاهش وقوع تصادفات و تلفات جاده‌ای باشیم.

وی با بیان اینکه بر اساس آمارها، پراید ۳۰ درصد تصادفات نوروز امسال و بیشترین تصادفات را در بین خودروها دارد افزود: نمی خواهیم دارندگان خودروی پراید را نگران کنیم، ولی کنترل و هدایت پذیری خودروی پراید در سرعت بالای ۸۰ کیلومتر درساعت به شکل فزاینده ای کاهش می یابد.

رانندگان پراید بالاتر از ۸۰ یا ۹۰ کیلومتر در ساعت سرعت نروند

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور از رانندگان خودروی پراید خواست: با مدیریت سرعت هنگام رانندگی، به هیچ عنوان با این خودرو بالاتر از ۸۰ یا ۹۰ کیلومتر در ساعت سرعت نروند تا سوانح مربوط به این خودرو کاهش یابد.

مومنی تصریح کرد: در نوروز امسال و تاکنون، پس از خودروی پراید، به ترتیب پیکان و پژوی ۴۰۵ بیشترین تصادفات را داشته اند.

وی با اشاره به ضرورت استفاده از فناوریهای نوین و تجهیزات هوشمند در نظارت و کنترل تردد و ترافیک محورهای مواصلاتی در کشور، اظهار داشت: استفاده از فناوریهای نوین امروزه یک انتخاب نیست بلکه ضرورت است.

پوشش ۳۰ هزارکیلومتری جاده های کشور به سیستم هوشمند

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور از برنامه ریزی برای پوشش ۳۰ هزارکیلومتری جاده های کشور به سیستم هوشمند در سالجاری خبر داد و اضافه کرد: مسیر شمال شرق به شمال غرب کشور یعنی محورهای مشهد، ساری، رشت، آستارا، اردبیل و تبریز اولویت پلیس راهور برای تجهیز راه ها به سیستم هوشمند هستند.

وی با اشاره به اینکه هدف پلیس راهور تجهیز راه های پر تردد کشور به سیستم هوشمند است، اظهار داشت: کل مسیر تهران – مشهد که بخش مهم آن از استان سمنان عبور می کند به سیستم هوشمند مجهز است.

مومنی در پایان خاطرنشان کرد: اکنون مسیرهای منتهی به مشهد مقدس از طریق جاده های استان های سمنان و گلستان به استان خراسان رضوی پر ترددترین مسیرهای کشور هستند.

https://hoorkhabar.ir/3581کپی شد!
126