پشت‌پرده شاخص‌های آماری اشتغال در خوزستان

مدیرکل دفتر آمار استانداری خوزستان گفت: براساس نتایج آمارگیری نیروی کار در سال ۹۱ تعداد شاغلان ۱۰ ساله و بیشتر خوزستان نسبت به سال‌ ۹۰، ۵ درصد کاهش و نرخ بیکاری ۲.۳ درصد افزایش یافته است.

سیدلطف‌الله هاشمی با حضور در دفتر این خبرگزاری به تشریح شاخص‌های آماری استان پرداخت و اظهارکرد: در فاصله سال‌های ۸۵ تا ۹۰ تعداد کل شاغلان کاهش یافته و در واقع خالص اشتغال ایجاد شده منفی بوده است. در سال‌های ۱۳۸۵و ۱۳۹۰تعداد شاغلان استان به ترتیب ۹۹۲ هزار و ۹۵۴ هزار بوده‌اند.

وی در پاسخ به این‌ سوال که به چه کسی شاغل می‌گویند؟ عنوان‌کرد: تمام افراد ۱۰ ساله و بیشتر که در طول هفته مرجع، طبق تعریف کار، حداقل یک ساعت کار کرده یا بنا به دلایلی به طور موقت کار را ترک کرده باشند، افرادی که بدون دریافت مزد برای یکی از اعضای خانوار خود که با وی نسبت خویشاوندی دارند کار می‌کنند (کارکنان فامیلی بدون مزد)، کارآموزانی که فعالیتی در ارتباط با فعالیت محل کارآموزی انجام می‌دهند؛ یعنی به طور مستقیم در تولید کالا و خدمات سهیم هستند، اعم از این‌که مزد و حقوق دریافت کنند یا دریافت نکنند و تمام افراد در حال انجام خدمت وظیفه شاغل محسوب می‌شوند.

 

مدیرکل آمار استانداری خوزستان افزود: در سال ۱۳۹۰ از شاغلان مرد و زن استان به ترتیب ۴.۲ درصد و ۹.۳ درصد کارکن فامیلی بدون مزد بوده‌اند.

 

سیر نزولی اشتغال در خوزستان

 

هاشمی تصریح‌کرد: در سال ۱۳۹۰ نسبت اشتغال در کشور ۳۲.۵ و در استان ۲۵.۷ بوده است. یعنی از هر ۱۰۰ نفر جمعیت ده ساله و بیشتر در کشور ۳۲.۵ شاغل و در استان ۲۷.۵ نفر شاغل بوده‌اند. بیشترین اشتغال ایجاد شده در استان بعد از انقلاب در دهه ۷۵ تا ۸۵ به تعداد ۲۶۲ هزار شغل بوده است. در سال‌های ۱۳۸۶ تا ۹۱ نسبت اشتغال در استان خوزستان سیر نزولی داشته‌ است.

 

نرخ بیکاری سال ۹۰ بدتر از زمان جنگ!

 

وی بیان‌کرد: از سال ۷۵ تا ۹۰ نرخ بیکاری سیر صعودی داشته است، به‌گونه‌ای که در سال ۷۵ نرخ بیکاری ۱۶.۱ درصد، در سال ۸۵، ۱۹.۳ درصد و در سال ۹۰، ۲۵.۷ درصد بوده که این نرخ در سال ۱۳۹۰ از رقم مشابه در سال ۱۳۶۵ (زمان جنگ تحمیلی) به میزان ۳.۶ درصد بیشتر بوده است.

 

روند نزولی اشتغال همچنان ادامه دارد

 

مدیرکل آمار استانداری خوزستان ادامه‌داد: براساس نتایج سرشماری سال ۹۰، نرخ بیکاری جمعیت ۲۹- ۱۵ ساله و بیشتر در مردها ۳۷.۷ درصد و در زن‌ها ۵۶.۱ درصد بوده است. در سال ۹۱ نیز تعداد شاغلین ۵ درصد نسبت به سال ۹۰ کاهش و نرخ بیکاری ۲.۳ درصد افزایش یافت. یعنی روند نزولی نرخ اشتغال همچنان ادامه دارد.

 

هاشمی بیان‌کرد: با وجود این‌که زنان نیمی از جمعیت استان هستند، اما ۱۱ درصد شاغلان استان زنان هستند. همچنین ۶۳.۳ درصد شاغلان شهری در بخش خدمات و ۵۱.۱ درصد شاغلان روستایی در فعالیت‌های کشاورزی، پرورش دام و طیور و ماهیگیری به کار اشتغال دارند.

 

وی خاطرنشان‌کرد: در سال ۱۳۹۰ در بین شهرستان‌های استان بالاترین نرخ بیکاری به میزان ۴۳.۴ درصد مربوط به شهرستان مسجدسلیمان و کمترین نرخ به میزان ۱۲.۴ درصد مربوط به شهرستان لالی بوده ولی پایین بودن نرخ بیکاری به تنهایی بیانگر بهبود رفاه نیست و درآمد کافی شاغلان نیز باید مورد نظر باشد.

 

افزایش بیکاری جمعیت تحصیلکرده‌ها؛ مهمترین مشکل

 

هاشمی با اشاره به افزایش بیکاران دارای تحصیلات عالی تصریح‌کرد: در سال ۱۳۹۰ تعداد بیکاران جویای‌کار با تحصیلات عالی ۴۵ هزار نفر بوده که ۴۵.۶ درصد آنان مرد و ۵۴.۴ درصد زن بوده‌اند. این رقم در سال‌های ۷۵ و  ۸۵ به ترتیب ۳ هزار نفر و ۱۵ هزار نفر بوده است.

 

ارتقاء بهره‌وری،‌ مهمترین راهکار برای بهبود وضعیت بازار کار

 

مدیرکل آمار استانداری خوزستان با بیان این‌که اشتغال رابطه مستقیم با تولید کالا و خدمات دارد، عنوان‌کرد: برای بهبود وضعیت بازار کار مهمترین راهکار، علاوه بر ایجاد ظرفیت‌های جدید، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود از طریق ارتقاء بهره‌وری عوامل تولید یعنی نیروی انسانی، سرمایه و سایر نهاده‌ها است.

 

وی بیان‌کرد: یکی از مشکلات در بازار کار، پایین بودن مهارت کسانی است که وارد بازار کار می‌شوند. به این دلیل که آموزش‌های رسمی منطبق با نیاز بازار کار نیست.

 

فساد اداری، مهمترین موانع توسعه تولید و اشتغال

 

هاشمی ادامه‌داد: نامطلوب بودن بازار کسب و کار نیز یکی دیگر از مشکلات بازار کار است؛ به گونه‌ای که برای آغاز یک فعالیت اقتصادی که نیاز به صدور مجوز دارد، فرایند صدور مجوز برای فعالیت‌های اقتصادی خیلی پیچیده انجام می‌شود. استفاده از شیوه‌های سنتی انجام کار در ادارات و سازمان‌ها و از همه مهمتر فساد اداری مهمترین موانع توسعه تولید و اشتغال است.

 

مدیرکل آمار استانداری خوزستان در پایان خاطرنشان‌کرد: عوامل دیگری مانند خشکسال سال‌های اخیر، ریزگردها و تحریم‌ها نیز در افزایش نرخ بیکاری تأثیر به‌سزایی داشته‌اند.

 

https://hoorkhabar.ir/1360کپی شد!
178
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.