ادامه اختلافات در شورای همکاری خلیج فارس/لغو دیدار گروهی اوباما با سران کشورهای عربی

کاخ سفید اعلام کرد به دلیل اختلافات موجود بین همپیمانان واشنگتن در حوزه خلیج فارس “باراک اوباما” در سفر قریب الوقوع خود به منطقه به صورت جداگانه با مقامات این کشورها دیدار می کند.
“باراک اوباما” رئیس جمهوری آمریکا هفته آینده تور خاورمیانه خود را با سفر به عربستان آغاز می کند. در آستانه این سفر کاخ سفید اعلام کرد از تلاش برای ترتیب دادن یک دیدار گروهی بین اوباما و مقامات شورای همکاری خلیج فارس منصرف شده است.

این تصمیم به دلیل وجود اختلافات بین همپیمانان منطقه ای آمریکا در حوزه خلیج فارس انجام می شود. در پی این تصمیم، رئیس جمهوری آمریکا به صورت جداگانه با مقامات کشورهای این حوزه دیدار خواهد کرد.

طبق برنامه اعلام شده از سوی دفتر ریاست جمهوری آمریکا، در سفری که از جمعه آینده آغاز می شود اوباما عازم ریاض شده و در نخستین برنامه خود به دیدار ملک عبدالله پادشاه عربستان می رود. انتظار می رود اوباما در این سفر با مقامات دیگر کشورهای منطقه نیز دیدار کند.

طبق این گزارش اوباما در پایان این سفر عازم اروپا می شود تا در نشست ویژه ای که برای بررسی تحولات اوکراین ترتیب داده شده، شرکت کند. سفر اوباما به منطقه پس از بالاگرفتن تنشها در بین اعضای شورای همکاری خلیج فارس انجام می گیرد. به دنبال گسترش اختلافات در این شورا، در روز پنجم مارس عربستان، امارات متحده و بحرین سفیران خود را از قطر فراخواندند.

این کشورها، دولت قطر را به دلیل حمایت از اخوان المسلمین که به ادعای آنها یک گروه افراطی خطرناک برای منطقه است و نیز اقدامات یک جانبه دوحه در سوریه مورد انتقاد شدید قرار داده اند.

https://hoorkhabar.ir/2689کپی شد!
82
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.