رتبه هایی که ایران در ۵ فناوری کسب کرد/ پیشتازی در نانوفناوری و شیمی

نتایج رتبه بندی‌ها نشان می‌دهد که ایران در سال گذشته در حوزه نانو فناوری به لحاظ تعداد مقالات در جایگاه هشتم دنیا قرار گرفت و در حوزه هوافضا و بیو تکنولوژی در منطقه رتبه اول را از آن خود کرده است.
محققان کشور با انجام پروژه‌های تحقیقاتی توانستند رتبه علمی کشور را در رده بندی‌های منطقه‌ای و بین  المللی تغییر دهند به گونه‌ای که ایران در علومی چون هوافضا، سلول‌های بنیادی و بیوتکنولوژی در منطقه به رتبه‌های اول و دوم دست یافته است و در رتبه بندی‌های بین المللی حائز رتبه‌های مناسبی شده و در حوزه نانو فناوری به رنبه هشتم دنیا ارتقا یافته است.موقعیت ایران در سلولهای بنیادی

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) با اشاره به پیشرفت ایران در فناوریهای نوین از رتبه اول کشورمان در حوزه هوافضا و رتبه دوم در حوزه سلولهای بنیادی در منطقه خبر داد.

براساس داده‌های اسکوپوس ایران در رشته سلول‌های بنیادی ۱۱۹۰ مدرک تولید کرده که از این نظر رتبه ۲۸ جهان و مقام دوم منطقه را در اختیار دارد.

بر این اساس کشورهای آمریکا با تولید ۸۱۳۷۰ مدرک، ژاپن با تولید ۲۱۹۷۹ مدرک،  چین با تولید ۱۹۷۰ مدرک، آلمان با تولید ۱۸۸۴۰ مدرک و انگلستان با تولید ۱۵۵۳۷ مدرک کشورهایی هستند که در این زمینه جایگاه ممتازی را به خود اختصاص داده‌اند.

در این حوزه ترکیه مقام اول منطقه و از کشورهای اسلامی مالزی و مصر و لبنان نیز رتبه‌های سوم، چهارم و پنجم را در جمع کشورهای اسلامی و منطقه در اختیار دارند.

موقعیت ایران در هوافضا

آمریکا، چین، انگلستان، فرانسه و کانادا ۵ کشور برتر رشته هوا فضا در دنیا محسوب  می‌شوند. ایران در این حوزه جایگاه ۱۹ تولید علم را در به خود اختصاص داده است.

این در حالی است که ایران با تولید ۱۶۹ مدرک در بین کشورهای اسلامی و منطقه مقام نخست را از آن خود کرده است. بعد از ایران کشورهای ترکیه، مصر، عربستان سعودی و پاکستان قرار دارند.

رتبه ایران در بیوتکنولوژی

در حوزه بیوتکنولوژی ایران با تولید ۴۷۰ مدرک در میان کشورهای اسلامی رتبه اول و در دنیا در بین تمام کشورهای جهان در رتبه ۲۳ قرار گرفته است.

۵ رتبه اول تولید علم جهان در رشته بیوتکنولوژی به ترتیب به آمریکا، چین، ژاپن، آلمان و کره جنوبی تعلق دارد. در بین کشورهای اسلامی و منطقه بعد از جمهوری اسلامی ایران که مقام اول را در رشته بیوتکنولوژی در دست دارد کشورهای ترکیه با ۴۵۱ مدرک ، مالزی با ۳۴۶ مدرک ، سنگاپور با ۲۸۴ مدرک و مصر با ۱۹۰ مدرک قرار دارد.

ایران درتولید علم شیمی

پایگاه استنادی تامسون رویترز تعداد مقالات متخصصان علم شیمی ایران را ۴۴۷۳ مقاله به ثبت رسانیده است که ۲.۳۲۵ درصد از کل تولید علم این رشته در جهان محسوب می‌شود.

ایران با تولید ۴۴۷۳ مقاله در سال ۲۰۱۲ رتبه ۱۳ تولید علم رشته شیمی در جهان و رتبه اول را در منطقه به دست آورده است.

کشورهایی مانند لهستان، تایوان، استرالیا، برزیل، سوئیس و هلند نیز به ترتیب رتبه ۱۴ تا ۱۹ تولید علم شیمی را در دست.

ایران پیشتاز در نانو فناوری

بر اساس رتبه بندی Nano Statistic (ستاد توسعه فناوری نانو) ایران در رده بندی تعداد مقالات نانو تا سپتامبر ۲۰۱۳ در جایگاه هشتم دنیا قرار گرفت.

در این رده بندی چین با ۲۰ هزار و ۴۶۳ مقاله در جایگاه اول و آمریکا با ۱۲ هزار و ۲۳۱ مقاله در رده دوم جهانی قرار گرفته است و ایران با ۲ هزار و ۶۶۳ مقاله رتبه ۸ جهانی را از آن خود کرده است.

ایران در شاخص تعداد اختراعات نانو در سال ۲۰۱۳ رتبه ۳۸ جهانی را کسب کرده است در حالی که در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۱ در جایگاه ۳۰ جهانی قرار داشته است.

ایران از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ موفق به تولید ۱۶۸ محصول در حوزه فناوری نانو شده است. از این تعداد ۳۶ درصد از محصولات (۶۰ محصول) نمونه آزمایشگاهی آن تولید شده و ۴۷ درصد (۸۰ محصول) وارد بازار شده است. ۱۷ درصد (۲۸ محصول) نیز در حال ورود به بازار است.

از ۱۶۸ محصول نانویی۲۰ محصول در حوزه نانو ابزار، ۱۷ محصول در زمینه تجهیزات کاربرد غیر مستقیم در نانو، ۵۴ محصول در زمینه نامو مواد و ۳۰ محصول در زمینه محصولات واسطه‌ای علوم و فناوری نانو است.

 

https://hoorkhabar.ir/2683کپی شد!
138