خروش نجف در حمایت از مرجعیت/ هلاکت سرکرده داعش در نینوا / نشست «مالکی» با افسران نظامی در «سامرا»

بحران در عراق در حالی ادامه دارد که تلاش‌ها برای پایان دادن به بحران بی‌نتیجه مانده است و همزمان با اوج‌گیری ورود نیروهای داوطلب به عرصه تحولات، ده‌ها تروریست در سلسله عملیات‌های ارتش عراق کشته شدند.

بحران امنیتی همچنان در عراق ادامه دارد و علی رغم تلاش های برای پس گرفتن موصل و دیگر شهرهای استان نینوا هنوز داعشی‌ها کنترل اوضاع در این شهر را دارند.همچنین اکنون تروریست‌ها در حال حرکت به سوی شرق عراق هستند و درگیری‌ها به استان دیالی و دو شهر السعدیه و جولولا در نزدیک مرز ایران و عراق رسیده است.

بی‌شک مهمترین خبر روز گذشته عراق بیانیه مرجعیت این کشور در حمایت از ارتش بود که طی آن از مردم خواست تا هر کسی که دارای توانایی است به ارتش بپیوندد که به واقع نقطه تحولی در عراق بود. بلافاصله بر سرعت ورود نیروهای داوطلب به عرصه درگیری‌ها افزود شد به طوری که مقامات عراقی از ورود بیش از یک و نیم میلیون نیروی داوطلب به درگیری‌ها خبر دادند.

۱۵:۰۷ وزارت خارجه انگلیس روز شنبه اعلام کرد این کشور در اولین مرحله از کمک‌ها به دولت عراق برای مقابله با بحران اخیر، ۳ میلیون پوند برای حمایت از آوارگان مناطق شمالی عراق، اختصاص داده است.

۱۵:۰۶ «مقتدا صدر» رهبر جریان صدر به منظور ایجاد رعب در میان تروریست‌ها،خواستار رژه نظامی «جیش المهدی» در سراسر استانهای عراقی شد.

۱۴:۵۰ یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: گروه تروریستی داعش با وجود حمایت دستگاه‌های اطلاعاتی برخی کشورهای غربی و منطقه‌ای، توانایی ادامه حیات در عراق را ندارد.

۱۴:۰۱ انفجاری در بازار سلاح وابسته به افراد مسلح در استان دیرالزور سوریه در نزدیکی مرز عراق، ۳۰ کشته بر جای گذاشت.

۱۳:۲۳ پس از فتوای مرجعیت دینی در اعلام جهاد کفایی، بسیاری از اقشار مردم از جمله ورزشکاران، به صف مبارزه با گروه تروریستی داعش پیوستند.

۱۳:۲۱ نخست‌وزیر عراق در جمع فرماندهان نظامی در شهر سامرا در خطاب به داعش گفت: تا چند ساعت دیگر دست داوطلبان مقابله با تروریسم به شما خواهد رسید.

۱۳:۰۵ هزاران عراقی در شهر نجف اشرف امروز شنبه در حمایت از فتوای مراجع برای حمایت از ارتش تظاهرات کردند و خواستار پیوستن به ارتش برای مبارزه با گروهک‌های مسلح شدند.

۱۲:۵۱ وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با توجه به شرایط امنیتی موجود عراق از کلیه شهروندانی که قصد عزیمت به این کشور را دارند خواست تنها از طریق کاروان‌های تحت نظارت حج و زیارت سفر کنند.

۱۲:۴۰ فرماندهی عملیات سامرا از آزادسازی کامل منطقه «الاسحاقی» در این شهر خبر داد.

۱۲:۱۹ ارتش و نیروهای امنیتی عراق توانستند با کمک عشایر استان الانبار، بیشتر مناطق شهر الرمادی مرکز این استان را پاکسازی کنند.

۱۲:۰۴ صبح شنبه نیروهای امنیتی عراق از کشته شدن فرمانده گردان «ثوره العشرین» وابسته به گروه تروریستی داعش، در استان نینوا خبر دادند.

۱۲:۰۹ آیت‌الله «سیستانی» کارمندان دولتی را از جهاد معاف کرد

۱۱:۵۴ «النشره» بررسی کرد؛آیا «داعش» درب تقسیم خاورمیانه را گشوده است؟

۱۱:۵۲ یک کارشناس مسائل بین‌الملل اقدامات گروه تروریستی داعش در عراق را زیر چتر حمایتی سازمان‌های اطلاعاتی برخی کشورهای غربی و منطقه دانست و گفت: آنها به دنبال ایجاد منطقه‌ای امن برای گروه‌های تروریستی در عراق هستند.

۱۱:۵۰ معاون وزارت خارجه کویت، گروهک تروریستی داعش را تهدیدی برای کشورش و همه منطقه خواند و گفت که همه کشورهای منطقه برای مقابله با این خطر واقعی هماهنگ باشند.

۱۱:۵۰ نگاهی به طرح‌ سه‌ مرحله‌ای داعش برای تاسیس «امارت اسلامی» در عراق

منابع نزدیک به گروه داعش مدعی هستند که حملات اخیر این گروه به استان نینوا و تصرف شهر موصل مرحله اول طرح داعش برای تاسیس امارت اسلامی مورد نظر این گروه در عراق است.

۱۱:۴۷ المسله گزارش داد گروه‌های تروریستی هم پیمان با داعش در اشغال موصل

برخلاف آنچه شایع و رایج است، این «داعش» نبود که به تنهایی شهر موصل را تصرف و اشغال کرد، بلکه در این اقدام گروه‌های مسلح تروریستی دیگری نیز با آن همکاری و همراهی داشتند.

۱۱:۳۷ فرماندهی عملیات «البادیه» و «الجزیره» عراق از اتحاد عشائر و نیروهای امنیتی این مناطق در استان الانبار برای مقابله با تروریست‌های داعش خبر داد.

۱۱:۳۴ ۷ هزار نفر از استان بابل برای مقابله با تروریست‌های داعش در استانهای نینوا و صلاح‌الدین داوطلب شده‌اند.

۱۱:۱۱ «مسعود بارزانی»: پیشمرگه مانع تجاوز «داعش» به کردستان می‌شود

۱۱:۰۲ علمای اهل سنت بصره ضمن دعوت از مردم برای پیوستن داوطلبانه به ارتش با هدف مقابله با «داعش» به عنوان یک وظیفه دینی افزودند اگر نیاز باشد خودشان نیز لباس رزم بر تن می‌کنند و مستقیما به میدان مبارزه می‌روند.

۱۰:۵۲ منابع رسانه‌ای از به گروگان گرفته شدن دانشجویان در استان‌های «نینوا»، «صلاح‌الدین»، «الانبار» و «دیالی» خبر دادند.

۱۰:۴۲یک روزنامه فرامنطقه‌ای چاپ لندن نوشت که واشنگتن در حال بررسی بمباران مواضع داعش در عراق است.

۹:۵۷ استاندار نینوا در مصاحبه با «اسکای‌نیوز» ضمن استقبال از حمایت‌ها و کمک‌های آمریکا برای مبارزه با گروهک تروریستی داعش اعلام کرد که خواستار حضور نظامی آمریکا در عراق نیستند.

۹:۴۸ شیخ بشیر نجفی یکی از مراجع تقلید عراق، خواستار پیوستن مردم به ارتش و پلیس شد و تاکید کرد عراق در مرحله‌ای به سر می‌برد که باید از آن دفاع کرد و هرکس به این وظیفه عمل کند مجاهد فی سبیل الله است و هرکس کشته شود شهید است.

۹:۴۷ رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی از احتمال بازگشت نیروهای آمریکایی به عراق در پی پیشروی‌های داعش در این کشور خبر داد.

۰۷:۳۸ شبکه تلویزیونی العالم خبر داد که «محمد الشیشانی» تروریست سرشناس چچنی توسط نیروهای ویژه ارتش عراق در استان نینوا کشته شده است.الشیشانی که نام اصلی‌اش محمد میلادوف است از سرکرده‌های اصلی داعش در سوریه است که طی چند سال گذشته به دلیل جنایت متعددی که در این کشور انجام داده، به چهره‌ای شناخته شده بدل شد.

۰۷:۲۵ عملیات مشترک میان نیروهای پیشمرگه کرد و نیروهای عشایر ترکمان در کرکوک با نیروهای داعشی، ۸ نفر از آنها کشته و سه خودرو مسلح به دوشکا آنها نیز منهدم شد.همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که «ابو دجانه المغربی» از تروریست‌های سرشناس القاعده‌ای در این درگیری‌ها کشته شده است.

۰۷:۰۴ شبکه العربیه با اشاره به اینکه یک بالگرد ارتش عراق توسط تروریست‌های داعشی در نزدیک بغداد سرنگون شده است، خبر داد که تروریست‌ها از سلاح‌های پیشرفته از جمله موشک‌های ضد هوایی و دوش پرتاب برخوردارند.

۰۶:۱۴ همچنین طی عملیات مشترک ارتش با نیروهای عشایر علیه تروریست‌ها ۳۳ نفر در شمال دیالی کشته شدند.

۰۶:۰۷ منابع خبری گزارش دادند که درگیری شدیدی میان نیروهای ارتش عراق با تروریست‌ها در استان دیالی و در منطقه العظیم در جریان است و اکنون درگیری‌ها به نزدیکی پادگان اشرف هم کشیده شده است.

 ۰۵:۵۷ هزاران نفر از مردم شهر نجف در پاسخ به درخواست مرجعیت برای دفاع مردم از اماکن مقدس عراق در ورزشگاه این شهر حضور یافته‌اند تا در کنار ارتش به جنگ با تروریست‌های داعش بروند.

۰۵:۵۵ یک منبع آگاه در نیروی هوایی عراق خبر داد که در حملات ارتش ۸۰ تروریست کشته و ده‌ها نفر نیز زخمی شدند که اغلب این عملیات ها توسط حملات هوایی ارتش هدف قرار گرفتند.

۰۵:۳۸ نوری المالکی نخست وزیر عراق ژنرال «قاسم عطا» را به عنوان سخنگوی نیروهای مسلح عراقی منصوب کرد.

۰۴:۵۹ سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای عراق با اشاره به اینکه نیروهای داوطلب از عشایر شیعه وسنی هستند که برای توقف خونریزی‌ها به سوی عراق می روند گفت: نیروهای داوطلب باید از مسائل طایفه‌ای و فرقه‌ای اجتناب کنند.

۰۳:۵۸ حملات نیروی هوایی ارتش عراق به مواضع «داعش» در اطراف پالایشگاه «بیجی» واقع در استان «صلاح‌الدین» به مرگ دستکم ۲۰ نفر و زخمی شدن ۲۰ تن دیگر از اعضای این گروه منجر شده است. این پالایشگاه در روزهای اخیر شاهد درگیری شدید طرفین بوده و چندین بار دست به دست شده است.

۰۳:۴۳ گزارشگر شبکه «المیادین» می‌گوید یک فروند بالگرد ارتش عراق در منطقه «طارمیه» واقع در شمال پایتخت، سقوط کرده است. این اولین بار از آغاز بحران است که نیروی هوایی عراق در جریان درگیری با تروریست‌ها دچار خسارت می‌شود. واشنگتن از چندی قبل ارسال موشک‌های ضدتانک و ضدهوایی به «مخالفان میانه‌رو سوری» را آغاز کرده است. اخیرا تصاویری منتشر شده که نشان می‌دهد این تسلیحات به دست گروه‌های افراط‌گرا افتاده است.

۰۳:۴۰ استاندار منطقه «صلاح‌الدین» بامداد شنبه اعلام کرد که عشایر منطقه «ضلوعیه» این استان در هماهنگی با نیروهای ارتش، برای مقابله با تروریست‌ها وارد عمل شده‌اند. این شهر در چند روز گذشته بارها مورد حمله عناصر «داعش» قرار گرفته است.

۰۳:۳۶ «جوزف بایدن» معاون رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه برای بحث در مورد «تهدیدات داعش برای امنیت منطقه و جهان» با «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر ترکیه تلفنی گفت‌وگو کرد. او در این تماس ابراز امیدواری کرد که گروگان‌های ترکیه در عراق نیز زودتر آزاد شوند. داعش دو روز قبل تعدادی از دیپلمات‌های ترک را در کنسولگری این کشور در موصل به گروگان گرفت. آنکارا از اصلی‌ترین حامیان مخالفان سوری است.

۰۳:۳۳ در جریان درگیری‌ها در شهر «تکریت» ۵۰ عضو داعش کشته شدند. در میان کشته‌شدگان نام پسر «عزت‌الدوری» از فرماندهان حزب بعث عراق نیز به چشم می‌خورد.

۰۲:۱۷ وزیر خزانه‌داری آمریکا برای بررسی منابع مالی گروه تروریستی «داعش» به منطقه می‌آید. وی در این سفر با مقامات اماراتی و عربستانی دیدار می‌کند. در روزهای اخیر برخی رسانه‌ها ریاض را حامی مالی این گروه معرفی کرده‌اند.

۰۱:۲۶ داعش از بالگردهای به غنیمت گرفته شده از ارتش عراق استفاده کرد. این بالگرد در اولین عملیات خود یک پایگاه ارتش را در سامرا را هدف قرار داده است.

***آخرین اخبار روز جمعه***

۱۵۰تن از نیروهای داعش کشته و زخمی شدند

واشنگتن: بحران عراق احتمالاً منافع آمریکا را تهدید می‌کند

نیروهای واکنش سریع عراق مانع پیشروی داعش به پایگاه هوایی تکریت شدند

مفتی داعش در تکریت کشته شد

مالکی: عملیات پاکسازی شهرها آغاز شد/نیروهای امنیتی ابتکار عمل را به دست گرفته‌اند 

اوباما: نیروی نظامی به عراق نمی‌فرستیم/وقت آن است عراق خودش مشکلاتش را حل کند

دارالفتوی مصر عضویت در داعش را حرام اعلام کرد

https://hoorkhabar.ir/75262کپی شد!
159