بان کی‌مون: طرفین درگیر در سوریه مانع از ارسال کمک‌ها می‌شوند

دبیرکل سازمان ملل، دولت و مخالفان سوری را به مانع‌تراشی در روند ارسال کمک‌های بشردوستانه به مناطق محاصره شده در سوریه متهم کرد.

به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل در نخستین گزارش خود به شورای امنیت در خصوص اجرای قطعنامه صادر شده در ۲۲ فوریه در خصوص ارسال کمک‌ها به مناطق مختلف در سوریه اعلام کرد، ۱۷۵ هزار تن همچنان از سوی نیروهای نظام سوریه تحت محاصره قرار گرفته‌اند و گروه‌های مخالف نیز در مناطق مختلف ۴۵ هزار تن را محاصره کرده‌اند.

بان کی‌مون در این گزارش که قرار است روز جمعه از سوی شورای امنیت مورد بررسی قرار بگیرد، آورده است: میانجیگری برای برقراری آتش‌بس جدیدی جهت ارسال کمک‌ها به مناطق مختلف صورت نگرفته است و آتش‌بس کنونی نیز نقض می‌شود.

وی افزود: حدود ۹.۳ میلیون تن در سوریه هستند که نیاز به دریافت کمک‌های بشردوستانه فوری دارند و ۲.۶ میلیون تن دیگر نیز در نتیجه جنگ در این کشور فرار کرده‌اند.

وی با بیان این‌ که ارسال کمک‌های بشردوستانه به مناطق مختلف در سوریه همچنان اقدامی دشوار است، گفت: چالش‌هایی مانع از ارسال کمک‌ها می‌شود که از جمله این چالش‌ها نیاز به درخواست‌های متعدد برای ورود کاروان‌های کمک‌رسانی است که غالبا به این درخواست‌ها جوابی داده نمی‌شود و تماس‌های دولتی جهت موافقت با این امر وجود ندارد که این مساله منجر به مخالفت یا تاخیر در وارد شدن کاروان‌های کمک‌رسانی می‌شود.

بان کی‌مون تصریح کرد: تشدید درگیری‌ها میان گروه‌های مخالف مسلح از طریق بستن مسیرهای اصلی در برخی مناطق در شمال این کشور باعث شده است که ارسال کمک‌ها پیچید‌ه‌تر شود.

https://hoorkhabar.ir/2935کپی شد!
151