اعتراض خودروسازان به تصمیمات شورای رقابت/ قیمت‌های جدید را اعمال نخواهیم کرد

دبیر انجمن خودروسازان ایران با تاکید براینکه خودروسازان قیمت‌های اعلامی جدید شورای رقابت برای خودرو را اعمال نخواهند کرد، اعلام کرد: اجرای فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو که شورای رقابت تصویب کرده، ۲ هزار میلیارد تومان دیگر زیان به این صنعت وارد خواهد کرد.

احمد نعمت‌بخش درباره فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو که مورد تصویب اعضای شورای رقابت قرار گرفت، گفت: خودروسازان این دستورالعمل را اجرا نخواهند کرد، چراکه در صورت اجرا، ۲ هزار میلیارد تومان دیگر زیان خواهند کرد.

وی گفت: در جلسه شورای سیاست‌گذاری خودرو که روز پنجشنبه هفته جاری برگزار شد، اعتراض و گلایه‌های خود درباره دستورالعمل جدید قیمت‌گذاری خود را به اطلاع وزیر و معاونانش رساندیم و مقرر شد آنان این موضوع را پیگیری و تعیین تکلیف کنند.

دبیر انجمن خودروسازان با بیان اینکه الان ۱۵ ماه است که تورم بخشی در قیمت نهایی خودرو اعمال نمی‌شود، اظهارداشت: فرمول قبلی شورای رقابت هم ۲ هزار میلیارد تومان زیان به خودروسازان وارد کرده است، ضمن اینکه تصمیمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در سال ۹۱ نیز ۴ هزار میلیارد تومان به این صنعت زیان وارد کرده بود.

نعمت بخش ادامه داد: براساس قوانین موجود کشور، در سال‌های اخیر دولت باید کمک زیان به خودروسازان به دلیل اینکه قیمت محصولاتشان را کمتر از قیمت واقعی عرضه کردند، می‌داد که متاسفانه تاکنون این کمک را نداده است.

وی در عین حال یاد آور شد: مسئولان شورای رقابت در جلساتی که با مقامات وزارت صنعت معدن و تجارت و خودروسازان پیش از نهایی شدن فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو داشتند، وعده دادند برای جبران زیان خودروسازان، ۱۰ تا ۱۲ درصد قیمت‌ها افزایش یابد اما براساس فرمول جدید، نه تنها قیمت خودرو افزایش نمی‌یابد بلکه قیمت‌های فعلی آنها از قیمت‌های جدید بیشتر و بعضا اختلاف چند میلیونی دارند.

دبیر انجمن خودروسازان، ورود شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو را “اشتباه” خواند و گفت: این شورا فقط باید دستورالعمل بدهد؛ نه اینکه در کنار تعیین فرمول، قیمت خودرو را هم تعیین کند.

به گفته نعمت‌بخش، مگر می‌شود استانداردهای اجباری که دولت با محوریت سازمان حفاظت محیط زیست برای خودروسازان گذاشته است، را برای مصرف کنندگان، آپشن اختیاری درنظر گرفت و به مشتریان، مثلا خودرو یورو ۲ به جای یورو ۴ تحویل داد!

https://hoorkhabar.ir/72934کپی شد!
178
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.