ابطال مصوبه هیأت وزیران توسط شرکت ملی پخش/ قیمت سی‌ان‌جی بدون هماهنگی دولت کاهش یافت+سند

رئیس اتحادیه جایگاه داران سی ان جی با اشاره به کاهش قیمت سی ان جی بدون هماهنگی دولت، گفت: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بنا به دلایل نامعلومی مصوبه هیأت وزیران را ابطال کرده است.

اردشیر دادرس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس گفت در تاریخ ۹۳/۲/۱۳ قیمت های جدید حامل های انرژی توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد.

وی ادامه داد: اما در تاریخ ۹۳/۲/۱۴ ابلاغیه ای به شماره ۱۴۱۴۸ از سوی معاون اول رئیس جمهور صورت گرفت که در آن در مورد نرخ گاز مایع توضیحاتی داده است.

به گزارش خبرنگار فارس این ابلاغیه دارای ۳ بند است که در مورد گاز مایع (ال پی جی) مواردی ذکر شده، در ادامه تصویر ابلاغیه شماره ۱۴۱۴۸ ار مشاهده می کنید.

همانطور که ملاحظه می شود در جز “الف” از بند ۱ این ابلاغیه  آمده است نرخ گاز مایع (کپسولی در کلیه اوزان) به ازای هر کیلوگرم از یک هزار و هشتصد ریال به دوهزار و صد ریال افزایش می یابد.

در جزء “ب” از همین بند نیز آمده است نرخ گاز مایع بالک به ازای هر کیلوگرم از پنج هزار و چهارصد ریال به شش هزار و پانصد ریال افزایش می یابد.

و در بند ۲ و ۳ نیز امده است وزارت صنعت معدن و تجارت هزینه خدمات توزیع گاز مایع را تعیین و ابلاغ نماید و در نهایت ابن تصویب نامه از تاریخ ابلاغ لازم الاجرا است.

به این ترتیب در این ابلاغیه، هیچ اظهارنظری راجع به نرخ CNG نشده است.

رئیس اتحادیه جایگاه داران سی ان جی در ادامه گفت‌وگوی خود باخبرنگار فارس ضمن اینکه سوال اینجا است که این ابلاغیه چه ربطی به سی ان جی دارد؟ تصریح کرد: در چند هفته گذشته شاهد کاهش قیمت گاز سی ان جی در هر کیلوگرم از ۶۵۲ تومان به ۶۰۰ تومان بودیم که پس از پیگیری های صورت گرفته از استانداری و حتی شهرداری ها مشخص نشد که علت این کاهش قیمت چیست اما پس از پیگیری های صورت گرفته از شرکت ملی پخش فراورده های نفتی مطلع شدیم مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی طی ابلاغیه ای با عنوان تغییر نرخ فروش سی ان جی و ال پی جی به شماره ۵۰۰/۲۶۳۳۷ در تاریخ ۹۳/۲/۱۴ و به استناد به مصوبه ۱۴۱۴۸ که توسط معاون اول رئیس جمهور صادر شده است قیمت سی ان جی را نیز در کنار قیمت ال پی جی تغییر داده است.

دادرس ادامه داد: ابن اتفاق در حالی رخ داده است که ابلاغیه ۱۴۱۴۸ معاون اول رئیس جمهور هیچ ربطی به قیمت سی ان جی نداشت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شما موافق نرخ ۶۵۲ تومان سی ان جی در هر کیلوگرم هستید گفت: من و اتحادیه جایگاه داران سی ان جی موافق نرخ ۴۵۰ تومان برای هر مترمکعب هستیم به این مفهوم که نرخ سی ان جی در تمام جایگاه ها باید به صورت متر مکعب محاسبه شود؛ زیرا در کنار اینکه این نرخ یک بار روانی برای مردم دارد حجم چگالی ۰.۶۹ که در فروش‌های با مقیاس کیلوگرم به دستور وزیر نفت لحاظ می شود باید در پشت قبوض صادره از شرکت ملی گاز بیاید و دیگر در تمام جایگاه ها سی ان جی با قیمت ۶۵۰ تومان به فروش رسد.

دادرس با اشاره به اینکه جایگاه داران به دنبال پیگیری این موضوع از طریق دیوان عدالت اداری بودند گفت: پس از تعامل صورت گرفته بین اعضا و اتحادیه هیئت دولت در حال پیگیری موضوع است که چرا مصوبه اول نرخ های حامل های انرژی توسط شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ابطال شده است.


منبع : فارس
https://hoorkhabar.ir/38015کپی شد!
49