زنجیرهای تحریم را پاره خواهیم کرد/رهبر انقلاب در برابر انواع توطئه‌ها کشور و انقلاب را حفظ کرد

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه امام دیگر فرصت نداشت تا دوران بعد از دفاع مقدس را راهنمایی کند، تصریح کرد: خوشبختانه پرچم هدایت مردم در اختیار شخصیتی قرار گرفت که همان مسیر امام را ادامه داد و در برابر انواع توطئه‌ها توانست کشور و انقلاب را حفاظت کند.

رئیس‌جمهور در مراسم سالروز ارتحال امام راحل که در حرم مطهر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد، گفت: امام راحل آن بزرگمردی است که نهضت اسلامی را به پیروزی رساند و اوج عظمت و شکوه ملت ایران را به وجود آورد و آنها را در مسیر حق و حقیقت راهنمایی نمود.

وی با اشاره به روز ارتحال امام (ره) گفت: حدود ساعت ۱۰و ۳۰ دقیقه شب روح ملکوتی امام به سوی بهشت پرواز نمود و مردم ما را در غم بزرگی در تاریخ انقلاب قرار داد اما همه ما در فردای آن روز یعنی روز ۱۴ خرداد لطف و عنایت خداوند را شاهد بودیم و مجلس خبرگان رهبری در عصر روز ۱۴ خرداد کار عظیم و بزرگی را انجام داد و نگذاشت پرچم انقلاب اسلامی حتی برای ۲۴ ساعت روی زمین بماند.

وی ادامه داد: مجلس خبرگان این پرچم را بر دوش یکی از فرزندان حضرت زهرا(س) و شاگرد مکتب ائمه یعنی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قرار داد.

روحانی اقدام خبرگان در تعیین سریع جایگزین امام را التیامی بر زخم و غم ملت دانست و اظهار داشت: امام در روزگاری که در آن روزگار شرق فکر می‌کرد که پایان دوران دین و خداپرستی است و هم غرب فکر می‌کرد که بر دوران حکومت دینی خط ابدی کشیده و هم شرق و هم غرب در سراسر جهان به تبلیغ علیه خداپرستی، دیانت و اخلاق می‌پرداختند این امام بود که به عنوان یک فقیه بزرگ و یک عارف و سیاست‌مدار و انسان هوشمند با حمایت مردم ، پرچم نهضت اسلامی را به اهتزاز درآورد.

روحانی ادامه داد: امام همان مرد شجاعی بود که در برابر استبداد و استعمار سر فرود نیاورد و با اتکاء به خداوند در مسیر اسلام ناب مسیر نهضت اسلامی را در راه هدایت برای پیروزی قرار داد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امام در همه برهه‌های مهم و تاریخی توانست مسئولیت خود را در مسیر حق انجام دهد، تصریح کرد: دوران اول امام دوران نهضت اسلامی بود؛ برای مبارزه با استبداد و آنهایی که به ناروا در این سرزمین به نام سلطنت حکومت را به دست گرفته بودند و هم قدرت‌های خارجی به ویژه غرب و امریکا که در تمام زوایای اجتماعی و سیاسی و اقتصادی نفوذ کرده بودند قیام کرد.

وی اضافه کرد: امام در سال ۴۲ فریادش عمدتاً‌ بر ضد استبداد و برای آزادی مردم از شرّ ظالمان و ستمگرانی به ناروا بر مردم سلطه داشتند بود و در سال ۴۳ در مبارزه با کاپیتولاسیون مبارزه با استعمار را نیز آغاز کرد و هر دو مسیر را در کنار هم پیش برد و مردم بیدار این سرزمین نیز پشت سر رهبری و نهضت حرکت کردند.

روحانی با اشاره به فراز و نشیب‌های به وجود آمده در مسیر نهضت و شهادت برخی از یاران امام در این راه اظهار داشت: اما با همه این فراز و نشیب‌ها امام آنی از مسیر نهضت و ایستادگی برای دستیابی به اهدافش باز نایستاد؛ چه در روزی که امام را به زندان بردند و چه روزی که برای تبعید راهی ترکیه، عراق و فرانسه شدند.

وی اضافه کرد: در تمام این سال‌ها امام نه هدف بلند خود را از یاد برد و نه متوقف شد.

رئیس‌جمهور گفت: امام همواره بر اساس معیارهای اسلامی و پشتیبانی مردم مسیر انقلاب را پیش می‌برد، تا آنجایی که انقلاب اسلامی با رهبری امام به پیروزی رسید.

رئیس‌جمهور مرحله بعدی حیات امام را مرحله تثبیت انقلاب خواند و افزود: ماه‌های آخر سال ۵۷ و سال ۵۸ و ۵۹ سال‌های تثبیت نظام بود.

روحانی ادامه داد: امام در تمام سال‌های تثبیت انقلاب از مسیر تدبیر و عقلانیت حرکت خود را ادامه داد و در همه جا نیز نظر و آرای مردم را در کنار شریعت اسلامی به عنوان معیار قرار داد.

روحانی با تأکید بر اینکه در اندیشه امام و تاکنون هرگز رأی مردم جایگاه تشریفاتی نداشته است، گفت: امام هم نهادهای نظام را در چارچوب رأی مردم قرار داد و هم مسئولان بزرگ نظام را در معرض آرا و انتخاب مردم گذاشت.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات تعیین جمهوری اسلامی، مجلس خبرگان قانون اساسی، ریاست‌جمهوری و انتخابات مجلس در بازه زمانی سال ۵۸ تصریح کرد: از فروردین سال ۵۸ که انتخابات برای ایجاد جمهوری اسلامی برگزار شد تا اسفند همان سال که انتخابات مجلس برگزار شد، در همه این انتخابات امام در چارچوب موازین شرع و آرای مردم نظام را هدایت کرد و در برابر انواع توطئه‌ها ایستادگی نمود.

روحانی مقاومت امام و انقلاب در برابر قدرت‌های بزرگ استکباری و به ویژه آمریکا و همچنین توطئه‌گران داخلی را یادآور شد و افزود: امام توطئه‌ها را سرنگون و نظام را تثبیت کرد.

وی افزود: دوران سوم، دوران دفاع مقدس بود. در دفاع مقدس توطئه‌ای را حزب بعث عراق و همپیمانانش درمنطقه و جهان علیه انقلاب و همچنین تمامیت ارضی ایران طراحی کرده بودند.

وی افزود: آن کسی که از لحظه اول به مردم قدرت ایستادگی داد و همه را بسیج کرد تا در برابر متجاوزین ایستادگی کنند. ارتش و سپاه و بسیج و عشایر و نیروی انتظامی و همه و همه طبق فرمان امام و دستور امام به صحنه آمدند علی‌رغم اینکه تمام جهان پشت سر متجاوزین ایستاده بودند.

روحانی گفت: ملت ایران با رهبری امام و وحدت و اتحاد و یکپارچگی توانست این دفاع مقدس را به پیروزی برساند و وجب به وجب این سرزمین را از متجاوزین بازپس بگیرد و امام به عنوان رهبری که بر قلوب مردم و افکار مردم راهبری می‌کرد پیروز شد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: امام در تمام این مراحل مسیر مدیریت کشور را در چارچوب معیارهای اسلامی به مردم و فرهیختگان نشان داد و نهادهای لازم را تأسیس کرد.

روحانی گفت: امام همان فقیهی بود که به جهانیان اعلام کرد اسلام می‌تواند در دنیای مدرن امروز بر جامعه حکومت کند و مردم را برای دستیابی به اهداف معنوی و مادی رهنمون کند. امام شخصیتی بود که فقه را بر مبنای زمان، مکان و اجتهاد پویا برای مردم، علما و اندیشمندان تشریح کرد.

وی افزود: ما دیدیم در آن دوران این انقلاب توانست بر تمام توطئه‌ها پیروز شود. دوران امام دورانی نبود که امام مسیر سازندگی را تبیین کند. امام دیگر فرصت نداشت تا دوران پیشرفت و توسعه کشور و بعد از دفاع مقدس را راهنمایی کند اما خوشبختانه پرچم هدایت مردم در اختیار شخصیتی قرار گرفت که همان مسیر امام را ادامه داد و در برابر انواع توطئه‌ها توانست کشور و انقلاب را حفاظت کند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: ۲۵ سال بعد از رحلت امام این کشور حفظ شد در شرایطی که یک روز همه قدرت‌ها به عنوان ائتلاف برای آزادی کویت اجتماع کرده بودند و کوچکترین خطا می‌توانست کشور را در کام جنگ فرو برد.

روحانی گفت: آن کسی که توانست کشور را حمایت کند و مردم را در مسیر ایستادگی هدایت کند رهبر معظم انقلاب بود. پس از آن بارها و بارها این منطقه در مسیر معضلات و مشکلات قرار گرفت. حمله به افغانستان و عراق و بعد توطئه‌های دیگری که در لبنان و فلسطین و سوریه و دیگر دیار اسلامی توطئه‌گران آغاز کردند.

وی افزود: هم کشور باید در برابر تمام توطئه‌ها ایستادگی کند و مسیر صحیح تدبیر و استقامت را انتخاب کند و هم کشور می‌بایست در مسیر پیشرفت و توسعه باشد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: امروز جمهوری اسلامی ایران به عنوان پایگاه ثبات در این منطقه است در میان تمام همسایگان ما آن کشوری که امروز دارای ثبات است ایران است. آن کشوری که قدم به قدم قله‌های علم و دانش را فتح می‌کند و دارای عزت و عظمت در سراسر جهان است.

 وی ادامه داد: امروز جمهوری اسلامی ایران پرچم مبارزه با خشونت، افراط و تروریسم را در منطقه و جهان بر دوش گرفته است.

روحانی گفت: امروز شما می‌بینید آنهایی که داعیه تمدن در جهان را دارند و می‌گویند با تروریسم مخالفند در سوریه و لبنان و افغانستان به تروریست‌ها هم از لحاظ تسلیحات و هم در سازمان‌های بین‌المللی به هر صورت و شکلی حمایت می‌کنند.

وی افزود: ایران در این منطقه هم با تروریست‌ هم با زبان مقابله می‌کند و هم در مقام عمل به آنهایی که با تروریسم در این منطقه مبارزه می‌کنند کمک می‌کند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: ما می‌توانیم در مسیر پیشرفت و ثبات راهمان را ادامه دهیم.

روحانی گفت‌: شرط اول اتحاد حول محور اسلام، قانون اساسی و رهبری است. اگر همه ما دست به دست هم دهیم و از اختلاف و شکاف پرهیز کنیم و نگذاریم عده‌ای بین مردم تفرقه و اختلاف ایجاد کنند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: اسلام و قانون اساسی از آن همه ملت است و رهبری به عنوان رهبر همه مردم ایران و کشورهای اسلامی که در مسیر حقند می‌باشد.

وی افزود: هیچکس نمی‌تواند بگوید اسلام قانون اساسی و رهبری از آن گروه دیگری است. اینها معیارهایی برای وحدت جامعه ما است. تمام مذاهب و اقوام تحت پرچم محمد رسول‌الله و راه اهل بیت و خط امام در راهی است که امروز رهبری معظم انقلاب کشور و نظام را هدایت می‌کند و کسی فکر نکند با تفرقه و اختلاف کشور و نظام ما پیشرفت خواهد کرد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: پیشرفت و ثبات و امنیت در سایه اتحاد و امنیت است همان که امام راحل بر آن تأکید می‌کرد. راه امام خمینی(ره) راه وحدت و اتحاد میان تمام مسلمانان و ملت مسلمان ایران است. راه امام راه اخلاق و معنویت بود پس یک شرط برای پیشرفت و ثبات ما در تمام عرصه‌ها، وحدت و اتحاد است.

روحانی گفت: راه دوم راه جهاد است، جهاد به معنای عام کلمه، جهاد به معنای تلاش پیگیر است،‌ تلاش به معنای آن است که از همه توان و ابزار و فرصت‌ها استفاده کنیم. مدیریت جهادی یعنی مدیریتی که بتوانیم از همه توان و از همه فرصت‌ها استفاده کنیم. ما امروز با اتحادمان و با تلاشمان و با ایستادگی خود در تمامی عرصه‌ها پیروز میدان خواهیم شد.

وی با بیان اینکه ما در میدان سیاست خارجی از حقوق حقه ملتمان به خوبی دفاع خواهیم کرد، تصریح کرد: با وحدت ملت ما، با راه تلاش و جهاد، امروز دیپلمات‌های ما در صحنه سیاست خارجی سربازان خط مقدمی هستند که هم مردم و رهبری از آنها حمایت می‌کنند.

وی افزود: ما در چارچوب معیارهای منافع ملی و خطوطی که رهبری ترسیم کرده‌اند در سیاست خارجی موفق خواهیم بود. هم از حقوق هسته‌ای دفاع خواهیم کرد و زنجیرهای به ناحق تحریم را پاره خواهیم کرد.

روحانی گفت: امروز بی‌‌تردید انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست، بی‌تردید صلح و ثبات حق ماست، بی شک علم و دانش حق مسلم ماست، بی‌تردید نفوذ در منطقه و جهان حق مسلم ماست، بی‌تردید وحدت و برادری حق مسلم ملت ایران است.

وی افزود: مردم ما مطمئن باشند در مسیر تدبیر، در مسیر اعتدال، در مسیر امید به این ملت بزرگ ما به تمام اهدافمان دست خواهیم یافت. ما در طول ۲۵ سال و در فراز و نشیب مختلف پیروز بودیم و امروز هم پیروز و موفق در تمام عرصه‌ها خواهیم بود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: این کشور سرزمین امام هشتم است و در سایه او این کشور در پناه توجهات حضرت ولی‌عصر(عج) است. این کشور دارای ملتی بزرگ پر امید، با نشاط و متحد زیر پرچم اسلام، منافع ملی و حول محور رهبری و خدا خواهد بود.

https://hoorkhabar.ir/57595کپی شد!
88