رکورد مصرف بنزین شکسته شد/ نیم میلیارد لیتر بنزین در نوروز دود شد

از ۲۸ اسفند ماه سال گذشته تا چهارم فروردین ماه بیش از نیم میلیارد لیتر بنزین در کشور دود شد تا همزمان با فرا رسیدن ایام نوروز رکورد جدیدی در مصرف بنزین ایران به ثبت برسد.
ذخیره بنزین ۴۰۰ تومانی کارت های هومشند سوخت در روزهای پایانی سال گذشته با افزایشی حدود دو برابری به یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون لیتر رسیده بود که با واریز سهمیه بنزین فروردین این موجودی به مرز دو میلیارد لیتر رسید.

از این رو با تثبیت قیمت بنزین تا پایان فروردین ماه سال جاری، متوسط مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی هم بار دیگر در کشور رکورد زد.

آمارهای رسمی منتشر شده توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران حاکی از آن است که مصرف بنزین در روزهای پایانی اسفند سال گذشته بار دیگر به مرز ۱۰۰ میلیون لیتر رسیده به طوری که در ۲۸ و ۲۹ اسفند ماه سال ۱۳۹۲ روزانه بیش از ۹۸ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است.

بر این اساس متوسط مصرف بنزین کشور در دو روز پایانی سال ۹۲ در مقایسه با سال ۱۳۹۱ از رشدی حدود ۱۵ درصدی برخوردار بوده است که پیش بینی می شود در روزهای پایانی نوروز به ویژه ۱۱۲ تا ۱۴ فروردین ماه امسال رکوردهای جدیدی در مصرف بنزین کشور به ثبت برسد.

از سوی دیگر با توجه به اینکه میانگین مصرف روزانه بنزین در سال گذشته از مرز ۷۰ میلیون لیتر عبور نکرده، آمارها نشان می دهد مصرف روزهای ۲۸ و ۲۹ اسفند ماه (۱۳۹۲) به ترتیب ۹۸.۸ و ۹۸.۵ میلیون لیتر بوده است و با احتساب ۹۸.۲ میلیون لیتر در روز ۱۲ اسفندماه ۱۳۹۲، حجم عظیم سوخت رسانی در روزهای یاد شده را که با افزایش ۳۰ میلیون لیتری همراه است می رساند.

تعداد خودروهایی که در این ایام با مراجعه به جایگاه‌ها، سوخت گیری کرده اند به طور میانگین روزانه بیش از سه میلیون و ۹۰۰ هزار دستگاه بوده است.

آمارهای منتشر شده توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران نشان می دهد، مصرف بنزین در روزهای اول تا چهارم فروردین ماه ۱۳۹۳ در مجموع به ۳۱۳.۴ میلیون لیتر رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از رشد اندکی (کمتر از یک درصد) برخوردار است.

همچنین میزان مصرف بنزین در دور اول سفرهای نوروزی از روز ٢٨ اسفند سال ٩٢ تا ۴ فروردین ٩٣ به ۵١٠ میلیون لیتر رسید.

علاوه بر این شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در کنار تامین سوخت خودروها، به بیش از ۵۰۰ پرواز هوایی در روز و تامین سوخت شناورها در جنوب کشور را هم در دستور کار قرار داده است.

عباس کاظمی معاون وزیر نفت پیشتر با بیان اینکه مردم نگران تامین بنزین در روزهای پایانی امسال و ایام نوروز نباشند، از افزایش یک میلیارد لیتری ذخایر بنزین کشور در مقایسه با سال گذشته خبر داده و به مهر گفته است: با آغاز خرید و رفت و آمدهای پایان سال، مصرف بنزین کشور هم جهش یافته است.

https://hoorkhabar.ir/3188کپی شد!
252
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.