عارف :دولت روحانی هنوز خروجی قابل ارزیابی در بحث اقتصادی نداشته است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ در شرایط برد کناره‌گیری کرده‌ام گفت: با مکانیزم شورای مشورتی خاتمی موافق نبودم.

محمدرضا عارف کاندیدای انصراف داده یازدهمین دوره رقابت‌های ریاست جمهوری درگفت‌وگویی با هفته نامه «مثلث» در مورد انصراف خود اظهار داشت: ملاک تصمیم من دست خط آقای خاتمی بود.

وی با بیان اینکه مکانیسم شورای مشورتی خاتمی و هاشمی را قبول نداشتم گفت: به هر حال من بارها اعلام کرده بودم که در اردوگاه اصلاحات هستم و آقای خاتمی را به عنوان رهبر اصلاحات می‌شناسم بنابر این بر اساس اصول اخلاقی و سازمانی به تصمیمات وی تمکین کردم.

عارف در این گفت‌وگو می‌گوید که در شرایط برد قرار داشتم و کنار رفتم و به گفته وی یکی از دوستان در یکی از نهادهای نظر سنجی همراه تحلیلی به من ارائه کرد که نتیجه این بود من رای اول را در انتخابات دارم.

وی افزود: رشد رای من در حقیقت رشد «نمایی بود» به ویژه در دو سه روز آخر ؛ حتی در جایی که ما ستاد نداشتیم یا یکی دو روز بود ستاد تشکیل داده بودیم انصافا مردم با حضور خودشان ما را شرمنده می‌کردند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه «اعتدال» را یک گفتمان نمی‌دانند خاطر نشان کرد اعتدال یک منش و رویکرد است در هر گفتمانی می‌شود با منش‌های تند و منش‌های اعتدالی پیش رفت بنابر این اعتدال یک منش و روش است که همیشه به آن پایبند بوده‌ام.

عارف در پاسخ به این پرسش که آیا آقای روحانی بعد از انتخابات پیشنهاد مشخصی برای شما داشتند تصریح کرد من دو ملاقات با آقای روحانی داشتم ملاقات اول برای تبریک به دفترشان در مرکز تحقیقات استراتژیک رفتم و اعلام آمادگی برای کمک به ایشان و دولت کردم.

وی افزود: ملاقات دوم با آقای روحانی به دعوت خود ایشان بود؛ آقای روحانی دو وزارتخانه مشخص و پیشنهاد دادند و بنده نیز عدم آمادگی پذیرفتن مسئولیت اجرایی در سطح وزارت را اعلام کردم. البته در مورد افرادی که می‌توانستند تصدی وزارتخانه‌های پیشنهادی را بر عهده بگیرند نظرات خود را ارائه کردند.

معاون اول دولت اصلاحات در  این گفت‌وگو اظهار دارد که هیچ پیشنهادی در مورد معاونت اولی دولت تدبیر امید به من نشد بنابر این در این مورد صحبت نمی‌کنم اما از این روندی که الان در پیش گرفته‌ایم و جلو می‌رویم خوشحالم.

عارف در ارزیابی خود از دولت تدبیر و امید نیز می‌گوید که ما در بحث‌های اقتصادی هنوز خروجی قابل ارزیابی از دولت ندید‌ه‌ایم؛ بحث هدفمند کردن یارانه‌ها یکی از چالش‌های اساسی است که مثلا پرداخت نقدی یارانه‌ها به چه صورت ادامه یابد، پرداخت نقدی اتفاق افتاده و نمی‌شود یک شبه جلوی آن را گرفت.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا برای تشکیلات حزب جدی هستید خاطر نشان کرد : بنده اعتقاد به کار تشکیلاتی و حزبی دارم و معتقدم برای توسعه سیاسی هیچ راهی جز این وجود ندارد انشاالله هر چه سریعتر برنامه تشکیل حزب را اعلام خواهیم کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد دور خیر خود برای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز تاکید دارد که ما برای انتخابات مجلس جدی هستیم و کارهای مقدماتی زیادی انجام داده‌ایم.

عارف ادامه داد: سال ۹۳ را سال «تدوین راهبردها» برای انتخابات گذاشته‌ایم بنابر این جهت‌گیری اصلی ما حضور با برنامه در انتخابات مجلس سال ۹۴ است چرا که باید برنامه بدهیم و بگوییم که اگر ما اکثریت مجلس را به دست آوردیم در طول ۴ سال چه کارهایی را انجام خواهیم داد.

وی با تاکید بر این که در سال ۹۳ قطعا وارد هیچ مصادیقی نخواهیم شد اظهار کرد: مباحثی همچون «سرلیستی» در مقطع فعلی بحث انحرافی است چرا که زمان این صحبت‌ها نیمه دوم سال ۹۴ است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه مطلوب من برای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی یک لیست از اصلاح‌طلبان و یک لیست از اصولگرایان است گفت: ما می‌خواهیم مجلس مقتدری داشته باشیم که کمک کنیم تا دولت پیش برنده سیاست‌های کلی سند چشم‌انداز و سیاست‌های کلی نظام باشد.

مجلس مقتدری که در عین کمک به دولت، سوال و تحقیق و تفحص هم می‌کند.

عارف معتقد است که در انتخابات ۲۴ خرداد سال ۹۲ هیچ ائتلافی متشکل از آقایان هاشمی، ناطق، روحانی، خاتمی شکل نگرفته است و به گفته وی دولت روحانی هم اینک در اردوگاه اصلاحات قرار دارد.

https://hoorkhabar.ir/2956کپی شد!
205