رتبه ایران در علم ۲۰ شد/ محققان ایرانی پیشرو در ۱۰ رشته

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) گفت: در سال ۲۰۱۳ میلادی کل تولید علم ایران رقمی برابر با ۲۷۶۶۳ مدرک است که شامل مقالات مجلات معتبر و مجموعه مقالات کنفرانس ها است ایران با تولید ۲۷۶۶۳ مدرک در جایگاه ۲۰ تولید علم جهان نشست.

دکتر جعفر مهراد : اکنون که سال ۱۳۹۲ هجری شمسی به پایان رسیده و سه ماه نیز از سال ۲۰۱۴  میلادی سپری شده مایلم این گزارش خبری را درباره تولید علم ایران بر اساس داده های ISI اعلام کنم تا جامعه علمی از روند رشد تولیدات علمی مربوط به ایران و سایر کشورهای برتر تولید کننده علم اطلاع پیدا کنند.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اظهار کرد: در سال ۲۰۱۳ میلادی کل تولید علم ایران رقمی برابر با ۲۷۶۶۳ مدرک است که شامل مقالات مجلات معتبر و مجموعه مقالات کنفرانس ها است. ایران با تولید ۲۷۶۶۳ مدرک در جایگاه ۲۰ تولید علم جهان نشسته ا ست. البته آماری که پیش از این و در تاریخ ۱۱/۱۲/۱۳۹۲ گزارش کرده بودم این رقم در آن تاریخ ۲۷۳۸۸ مدرک بود. باید به این نکته توجه کنیم که هنوز تا شش ماه اول سال میلادی امکان افزایش تولیدات علمی وجود دارد.

مهراد ادامه داد: در سال ۲۰۱۳ میلادی کشورهای آمریکا، جمهوری خلق چین، انگلستان، آلمان، ژاپن، فرانسه، کانادا، ایتالیا و استرالیا ۱۰ کشور برتر تولید علم جهان بوده و بعد از آن کشورهای هندوستان، کره جنوبی، هلند، برزیل، سوئیس، تایوان، روسیه، ترکیه و سوئد به ترتیب رتبه های دهم تا نوزدهم را به خود اختصاص داده اند.

وی توضیح داد: بر روی هم بیش از ۱۴۰ کشور به عنوان کشورهای تولید کننده علم توسط ISC رصد می شود. در حالی که با تلاش و کوشش پژوهشگران برجسته کشور آمار تولید علم ایران غرور آفرین است و کسب رتبه ۲۰ در ISI جایگاهی مهم محسوب می شود، با وجود این تعداد بیشماری از کشورهای توسعه یافته از نظر مرتبه در تولید علم بعد از ایران قرار دارند. کشورهای لهستان، بلژیک، دانمارک، اسکاتلند، اتریش، پرتغال، رژیم اشغالگر قدس، سنگاپور، مکزیک و جمهوری چک بعد از ایران به ترتیب رتبه های ۲۱ تا ۳۰ را از نظر تولید علم در اخ

وی در زمینه رتبه بندی دانشگاه ها گفت: سال ۲۰۱۴ میلادی نیز با شروع خوبی آغاز شده و هم اکنون ایران با تولید ۲۸۱۳ مقاله مقام رتبه ۱۶ تولید علم جهان را در دست دارد. در این بازه زمانی کشورهای سوئیس، ترکیه، سوئد، بلژیک، لهستان، روسیه، دانمارک، اسکاتلند و پرتغال به ترتیب بعد از ایران حائز رتبه های ۱۷ تا ۲۵ تولید علم جهان هستند.

سرپرست ISC ابراز داشت: از مجموع کشورهای نوظهور علمی که از نظر مرتبه پیش از جمهوری اسلامی ایران قرار دارند می توان به جمهوری خلق چین (رتبه دوم تولید علم جهان)، هندوستان(رتبه ده تولید علم جهان)، کره جنوبی (مرتبه دوازده تولید علم جهان)، برزیل( رتبه ۱۴ تولید علم جهان) و تایوان (رتبه پانزده تولید علم جهان) اشاره کرد.

وی خاطر نشان کرد: در تولید علم در سال ۲۰۱۳ میلادی و مبتنی بر داده های ISI پنج کشور نخست که در انتشار مقالات علمی با پژوهشگران ایرانی همکاری داشته اند به ترتیب کشورهای آمریکا (۱۴۲۱ مقاله)، کانادا(۶۰۷۲ مقاله)، انگلستان (۵۹۵ مقاله)، آلمان (۵۸۱ مقاله) و مالزی (۵۷۴ مقاله) قرار دارد.

مهراد خاطر نشان کرد: سایر کشورهای همکار تا رتبه ده عبارت است از استرالیا، ایتالیا، ترکیه، فرانسه و اسپانیا.

وی یادآور شد: حوزه های موضوعی برتر در سال ۲۰۱۳ میلادی که موضوع تحقیقات و مطالعات پژوهشگران ایرانی بود مبتنی بر داده های ISI  به ترتیب در پنج رشته نخست عبارت است از: مهندسی (۵۷۰۹ مقاله)، شیمی (۴۳۵۷ مقاله)، فیزیک (۲۶۵۸ مقاله)، علم مواد (۲۵۴۹ مقاله) و ریاضی (۱۶۳۵ مقاله) رتبه های ششم تا دهم نیز به ترتیب به علوم کامپیوتر، مکانیک، داروسازی، موضوعات علوم و فناوری و محیط زیست و اکولوژی تعلق دارد.

 

https://hoorkhabar.ir/2605کپی شد!
99