مدیرکل هلال احمر خبر داد: اجرای دو طرح ملی نوروزی در خوزستان

مدیرکل جمعیت هلال احمر خوزستان از اجرای دو طرح ملی “امداد و نجات” و “ایمنی و سلامت مسافران نوروزی” در استان خبر داد.

دکتر علی خدادادی در تشست خبری پایان سال ۹۲، در جمع خبرنگاران اظهارکرد: خوزستان علاوه بر تنوع اقلیمی که دارد، از تنوع قومی بسیار خوبی نیز برخوردار است و با توجه به شرایط خاصی که استان دارد، باید شرایط مناسبی را برای همگرایی اقوام مختلف در استان ایجاد شود. لذا جمعیت هلال احمر خوزستان در این جهت اقدام به راه اندازی کانون ها روستایی و عشایر در سطح استان کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به اولویت سنجی سنجی های انجام شده، جمعیت هلال احمر با موانع متعددی مواجه است که ازاین موانع به عنوان عوامل ضد توسعه یاد می کنیم. جمعیت هلال احمر خوزستان از فقر اعتباری، لجستیک و فقر نیروی انسانی مواجه است که همه این موارد از عوامل ضد توسعه به شمار می روند.

مدیرکل جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: در حوزه جذب نیروی انسانی اکنون حدود ۴۰ درصد از ردیف های سازمانی در این جمعیت، تعریف شده اند و ۶۰ درصد بدون نیرو هستند. استان خوزستان در مقایسه با دیگر استان ها هم از نظر اعتباری و هم لجستیکی عقب ماندگی دارد.

خدادادی با بیان اینکه تکمیل پروژه های عقب مانده و نیمه تمام در اولویت کار جمعیت است، افزود: مشکلات اعتباری این نهاد ناشی از وابستگی به اعتبارات اختصاصی است و درآمد زایی به آن صورت که باید باشد، ندارد لذا یکی دیگر از اقدامات در جهت رفع این مشکلات، درآمدزایی پایدار است.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات حوزه امداد و نجات، امداد هوایی است؛ با توجه به وسعت استان و مناطق صعب‌العبوری که وجود دارد، نیاز به امداد هوایی سازمان یافته و مجهز داریم تا بتوانیم در صحنه حضوری به موقع داشته باشیم و از افزایش تلفات و ضایعات ناشی از حوادث در این نقاط جلوگیری کنیم. به طور نمونه برای انتقال مادران باردار از مناطق صعب العبور و کوهستانی باید از امداد هوایی مناسب استفاده کنیم.

مدیرکل جمعیت هلال احمر خوزستان اظهارکرد: تدوین برنامه چهار ساله برای جمعیت هلال احمر بر مبنای منشور آن یکی از اقدامات مهم و اساسی است که در دستور کار خود قرار داده‌ایم. در اولویت‌سنجی این برنامه، بحث امداد و نجات در اولویت نخست قرار دارد، همچنین حوزه‌های بهداشت و درمان، توانبخشی، داروخانه و داوطلبان از دیگر اولویت‌های این جمعیت در برنامه چهارساله است.

خدادادی افزود: تلاش در جهت تعمیق ارزش‌های دینی و اجتماعی از جمله مباحثی است که در برنامه چهارساله موردنظر، در دستور کار جمعیت هلال احمر خوزستان قرار گرفته است.

وی درباره اجرای طرح های نوروزی در سطح استان در ایام نوروز گفت: آموزش امدادگران با محوریت مدیریت حوادث جاده ها، رهاسازی مصدومین، تثبیت علایم پزشکی و انتقال بیمار برای اجرای طرح امداد و نجات نوروزی انجام شد و ۵۰۰ نفر از امدادگران و نجاتگران مختصص آموزش های لازم را در این حوزه فراگرفتند.

مدیرکل جمعیت هلال احمر خوزستان افزود: پس از بررسی تجهیزات و رفع مشکلات و معایب آن ها، اقدام به برپایی پایگاه های موقت و سیار کردیم. با توجه به استقبال هموطنان عزیز از یادمان های ۸ سال دفاع مقدس در استان، ۴۰ پایگاه امداد و نجات، شامل ۱۸ پایگاه ثابت، ۱۹ پست موقت و ۳ پست سیار در مسیرهای حادثه خیز و همچنین در یادمان ها مستقر کردیم. در این طرح یادمان های فتح المبین، دهلاویه، شلمچه، فکه و دو کوهه توسط نیرهای امدادی جمعیت هلال احمر خوزستان پوشش داده می شوند.

خدادادی افزود: طرح ملی ایمنی و سلامت نیز در این ایام توسط سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در استان اجرا می شود. این طرح به منظور ترویج فرهنگ نوعدوستی و انجام اقدامات عام المنفعه است. ۴۰ پست در سطح استان برای اجرای این طرح برپا شده اند. همچنین اجرای طرح سحاب و طرح ملی فرشتگان رحمت که به منظور کمک به نیازمندان برنامه ریزی شده است، در دستور کار قرار دارد. در مرحله قبل اجرای طرح ملی فرشتگان رحمت در خوزستان، ۴ هزار خانوار که در مجموع ۱۷ هزار نفر بوده اند، تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.

https://hoorkhabar.ir/2475کپی شد!
107
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.