روایت سخنگوی اشتون از ماجرای لغو شام کاری اشتون و ظریف

روایت سخنگوی اشتون از ماجرای لغو شام کاری اشتون و ظریف، اظهارنظر وزیر خارجه ایران درباره دستور کار دور جدید مذاکرات هسته‌ای، ادامه ادعا‌ها درباره خرید اقلام ممنوعه موشکی از سوی ایران، ازسرگیری تلاش‌های سنای آمریکا برای ضربه زدن به مذاکرات هسته‌ای و آمادگی ایران برای کمک به حل بحران سوریه، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.
موضوع لغو شام کاری وزیر خارجه ایران با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نشانه اعتراض به اقدامات اشتون در سفر به ایران، مهم‌ترین موضوعی است که از شب گذشته تاکنون مورد توجه شمار بسیاری از مطبوعات و رسانه‌ها قرار گرفته است.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» می‌نویسد، وزیر خارجه ایران به سبب دیدار‌های کا‌ترین اشتون با برخی فعالان سیاسی مخالف در سفر خود به تهران، شام کاری خود با وی را لغو کرد. با این حال، مایکل‌مان، سخنگوی اشتون روایت دیگری از این موضوع ارائه کرده و گفته، از آنجا که ظریف و اشتون به تازگی در تهران با یکدیگر دیدار و گفت‌و‌گو کرده بودند، نیازی به دیدار دوباره آن‌ها پیش از مذاکرات نبوده است.

روایت سخنگوی اشتون از دلیل لغو شام کاری اشتون و ظریف

در مطلب دیگری درباره دور جدید مذاکرات هسته‌ای وین، روزنامه «شانگهای دیلی» موضوع غنی‌سازی اورانیوم را مهم‌ترین بحث در این مذاکرات معرفی کرده است. این روزنامه به نقل از محمد جواد ظریف می‌نویسد، موضوع غنی‌سازی اورانیوم در ایران، مهم‌ترین بحث در گفت‌و‌گوهای روز سه‌شنبه میان ایران و قدرت‌های جهانی خواهد بود.

ظریف همچنین گفته در دور جدید مذاکرات، مباحثی درباره همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای و نیز برداشته شدن تحریم‌های موجود علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح خواهد شد. وی ابراز امیدواری کرده تبادل‌نظر خوبی میان نمایندگان دو طرف صورت گیرد.

روایت سخنگوی اشتون از دلیل لغو شام کاری اشتون و ظریف

در همین حال و مطابق معمول دوره‌های پیشین مذاکرات هسته‌ای، فضاسازی برخی رسانه‌های غربی علیه ایران نیز آغاز شده است. در این زمینه، خبرگزاری «رویترز» در ادامه مطلب دو روز پیش خود درباره خرید برخی «اقلام ممنوعه» مربوط به برنامه هسته‌ای و موشکی از سوی ایران، مصاحبه‌ای را با یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا انجام داده و می‌نویسد تلاش ایران برای خرید این اقلام، از طریق شرکت‌های واسطه چینی انجام گرفته است.

«وان فن دیپن»، از مقامات مسئول در امر امنیت و عدم اشاعه هسته‌ای در وزارت خارجه آمریکا گفته، یک تاجر چینی که در سال ۲۰۰۹ به دلیل فروش قطعات موشک به ایران تحت تعقیب قرار گرفت، طی سال‌های اخیر همچنان به تأمین این گونه قطعات برای ایران اقدام کرده است.

روایت سخنگوی اشتون از دلیل لغو شام کاری اشتون و ظریف

از سوی دیگر، سنای آمریکا نیز تلاش‌های خود را برای ضربه زدن به روند مذاکرات هسته‌ای ایران از سر گرفته است. به نوشته «واشنگتن پست»، ۸۱ سناتور آمریکایی با فرستادن نامه‌ای برای اوباما، شرایطی را که از نظر آن‌ها باید در توافق نهایی هسته‌ای با ایران منظور شود، مورد اشاره قرار داده‌اند.

این سناتور‌ها اعلام کرده‌اند، در صورت برآورده نشدن این شرایط، تحریم‌ها علیه ایران را از سر خواهند گرفت. از جمله شرایط آمده‌ در این نامه، می‌توان به عدم غنی‌سازی اورانیوم در خاک ایران، از میان بردن «برنامه نظامی هسته‌ای ایران» و جلوگیری از دستیابی ایران به بمب از طریق تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم یا پلوتونیوم و رعایت قطعنامه‌های شورای امنیت از سوی ایران اشاره کرد.

روایت سخنگوی اشتون از دلیل لغو شام کاری اشتون و ظریف

در پایان در مطلبی مربوط به سوریه و در راستای اخبار مربوط به سفر نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به تهران، روزنامه «دیلی استار» لبنان از آمادگی ایران برای کمک به پایان دادن به درگیری‌ها در سوریه خبر داده است.

این روزنامه می‌نویسد محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در دیدار با اخضر ابراهیمی گفته ایران آماده کمک به هرگونه تلاش منطقی برای پایان دادن به درگیری‌های سوریه است. ظریف گفته سازمان ملل بدون تأثیرپذیری از برخی کشور‌ها، باید نقش مستقل خود را ایفا کرده و به تلاش‌های خود برای حل بحران سوریه ادامه دهد.

https://hoorkhabar.ir/2369کپی شد!
154