اینترنت سالم می شود/ مهلت یک ماهه به وزارت ارتباطات برای شبکه ملی اطلاعات

دبیر شورایعالی فضای مجازی از تدوین و بررسی طرح جامع اینترنت سالم در کارگروه تخصصی فرهنگی اجتماعی مرکز ملی فضای مجازی خبر داد و گفت: این طرح پس از تدوین، برای تصویب نهایی به شورایعالی فضای مجازی ارسال می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسن انتظاری صبح امروز شنبه در نشست خبری، یکی از مباحث اساسی کشور در راستای گسترش هویت اسلامی اینترنتی را رویکرد فضای مجازی سالم عنوان کرد و گفت: در این راستا طرح فضای مجازی سالم در دستور کار شورایعالی فضای مجازی قرار گرفته است.

وی یکی از بحث های مهم این طرح را نظام جامع پالایش حوزه فضای مجازی برشمرد و گفت: برای تدوین نظام جامع اینترنت سالم اعضای فرهیخته ای در کارگروه تخصصی فرهنگی اجتماعی در حال تهیه سیاست راهبردی این بخش هستند که پس از تدوین نهایی به صحن شورایعالی فضای مجازی برده می شود.

انتظاری با بیان اینکه در این طرح، ۷ زیرنظام جامع مانند پالایش، محتوا و آموزش دیده شده است در پاسخ به مهر، طرح اینترنت سالم را طرحی متفاوت از اینترنت پاک که در دولت دهم مطرح شده بود عنوان کرد و گفت: در این طرح مجموعه ای از چند نظام پیاده سازی خواهد شد.

زمان بندی یک ماهه برای شبکه ملی اطلاعات

دبیر شورایعالی فضای مجازی در پاسخ به مهر در مورد آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات نیز گفت: هم اکنون مصوبه شورایعالی فضای مجازی برای شبکه ملی اطلاعات به وزارت ارتباطات ابلاغ شده است و این وزارتخانه ظرف یک ماه آینده زمان خواهد داشت تا سیاستهای تعرفه ای این شبکه، نحوه رقابت پذیر بودن و سیاستهای رقابتی آن را در قبال سایر شبکه های موجود در کشور به مرکز ملی فضای مجازی ارائه کند.

وی با تاکید براینکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف به تکمیل زیرساختهای شبکه ملی اطلاعات است گفت: در این زمینه نحوه تامین پهنای باند دسترسی به اینترنت و شرایط مرتبط با این شبکه باید از سوی وزارت ارتباطات ارائه و به الزامات پاسخ داده شود.

رشد اقتصاد دیجیتالی در کشور

رئیس مرکز ملی فضای مجازی که در حاشیه نشست خبری برگزاری نمایشگاه رسانه های دیجیتال سخن می گفت با اشاره به حمایت های این مرکز از بخش خصوصی برای برپایی نمایشگاههای توسعه ای و نیز تقویت عرصه رسانه های دیجیتال تاکید کرد: نظام جامع فضای مجازی کشور در راستای شکل گیری اقتصاد دیجیتالی در داخل نهایی خواهد شد به این معنی که تمام تلاشمان این است که با حمایت از بخش خصوصی و سپردن امور به این بخش، توسعه و رشد فضای مجازی در کشور را از طریق بخش خصوصی انجام دهیم.

وی با اشاره به سرعت تحول فناوری اطلاعات و ارتباطات و نیاز کشور به هماهنگی های بیشتر در این بخش، مهمترین امور در دست اقدام مرکز ملی فضای مجازی را ارائه خدمات به مردم، توسعه و استفاده از فرصتها و صیانت از فرهنگ اسلامی ایرانی برشمرد و گفت: در این راستا ایجاد هویت ملی ایرانی اسلامی در فضای سایبر را اولویت قرار داده ایم و قصد داریم در عرصه فضای ملی سایبری در دنیا الگو باشیم.

انتظاری زیرساختهای ارتباطی و مخابراتی کشور را برای تحقق این مهم، توسعه یافته عنوان کرد و ادامه داد: در این زمینه نیازمند فراهم کردن بسترهای لازم برای توسعه محتوا و خدمات بر روی این زیرساختها هستیم.

 

منبع : مهر

 

https://hoorkhabar.ir/228کپی شد!
97