رییس‌جمهور: دانش‌آموزان برای حفاظت از محیط زیست بسیج شوند

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز (پنجشنبه) بعد از کاشت یک اصله نهال به مناسبت روز «درختکاری» در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از وزارت آموزش و پرورش خواست که دانش‌آموزان را برای حفاظت از محیط زیست بسیج کند.

رییس‌جمهور در جمع خبرنگاران گفت: روز “درختکاری” و هفته “منابع طبیعی” برای ما یادآور این موضوع مهم است که ما در شرایطی زندگی می‌کنیم که اگر به فضای سبز توجه نکنیم به حیات و زیست جامعه ضربه بزرگ و مهلکی وارد خواهد شد.

رییس جمهور در ادامه سخنان خود گفت: زمانی درخت به عنوان یک موجود زنده زیستی و نبات با شکوه برای مناظر بود؛ ولی امروز در حال حاضر درختان ریه‌های یک شهر برای تنفس محسوب می‌شوند و ضرورت حیات سالم مردم، شهرها و روستاهای ما در سایه آن است که محیط زیست را حفظ کنیم.

رییس جمهور با اشاره به اهمیت منابع طبیعی و حفظ آن گفت: ما در شرایطی هستیم که با کمبود آب مواجه هستیم و خاک های ما به مرور فرسوده‌تر می‌شوند و شهرهای ما بی رویه توسعه پیدا می‌کنند و آپارتمان نشینی نیز از حد معمول فراتر رفته است و مردم ما شاهد هستند که در فصل سرما که شاهد ایستایی هوا هستیم شهرهای بزرگ در چه وضعیتی قرار دارند.

روحانی ادامه داد: بدون توجه به توسعه پایدار نمی‌توان برای یک جامعه رفاه و بهبود به ارمغان آورد و ما باید به کل مساله محیط زیست به خصوص در کلانشهرها توجه کنیم.

وی افزود: ما باید همه روزه را روز “درختکاری” بدانیم و تلاش کنیم به محیط زیست توجه کنیم. ایران به مانند درخت تنومندی است که باید به این درخت توجه کنیم تا خدشه‌دار نشود و از سوی دیگر بگذاریم ریشه‌های آن قوت داشته باشند و برگ‌های آن سبز باشد و امروز درخت‌های ما در شهرهای بزرگ رنگ تیره گرفته‌اند و این هشداری به ماست.

رییس‌جمهور با اشاره به نقش رسانه‌ها، به خصوص رسانه ملی در ارتباط با ایجاد فرهنگ حفاظت از محیط زیست و ترویج درختکاری، گفت: از نظر دین اسلام درختکاری و رسیدن به درختان یک عمل حسنه است و در روایات آمده اگر کسی درختی را غرس می‌کند تا زمانی که آن درخت هست و میوه می‌دهد برای آن شخص این اقدام به عنوان یک عمل حسنه محسوب می‌شود.

رییس جمهور با بیان این که ما باید به محیط زیست توجه کنیم و در این ارتباط همه دست به دست هم بدهیم، گفت: من به مردم ایران باید بگویم که در امر محیط زیست و حفاظت از آن مردم باید پیش‌قدم شوند و دولت تمام توان خود را در این ارتباط به‌کار می‌گیرد.

رییس جمهور با بیان این که حفاظت از محیط زیست اکنون مهم‌تر از سال‌های گذشته است و در سال‌های آینده اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، گفت: ما در کشور با خشکسالی و کمبود ریزش‌های آسمانی مواجه هستیم و متاسفانه شاهد این هستیم که درخت‌های تنومند بی جهت قطع می‌شوند. گاهی یک درختی که ۱۰۰ یا ۲۰۰ سال سن دارد به خاطر مجوزهای نابجا و مدیریت نادرست قطع می‌شوند و این امر مایه تاسف است.

رییس جمهور با بیان این که همه مسئولان باید در ارتباط با حفظ محیط زیست و نگهداری از آن همکاری و کمک کنند، گفت: بریدن درخت امری خلاف اخلاق، قانون و توسعه پایدار جامعه است.

رییس جمهور در ادامه در پاسخ به این سوال که دولت چه برنامه‌های برای حفاظت از محیط زیست دارد؟ گفت: دولت شورای عالی محیط زیست را به صورت جدی در نظر گرفته است و چندین جلسه آن تشکیل شده است.

وی گفت: دولت به این موضوع توجه دارد که محیط زیست از مسائل بسیار ضروری برای سلامت، زندگی و رفاه مردم است، به خصوص در کلانشهرها.

روحانی ادامه داد: متاسفانه ما با مشکلاتی روبرو هستیم، ‌از جمله این که سودجویان به مراتع و جنگل‌ها تجاوز می‌کنند و همه باید در راستای جلوگیری از این موضوع تلاش کنیم و دارای مسئولیت هستیم.

وی با بیان این که در این ارتباط قوه قضاییه نیز باید کمک کند، گفت: غیر از قوای سه گانه، مردم باید به صحنه بیایند، چرا که بحث حیات و ممات است یا جنگل ها، درختان و محیط زیست می‌ماند و حیات ادامه پیدا می‌کند یا آنها از بین می‌روند که در آن صورت حیات از دست می‌رود.

رییس جمهور ادامه داد: همان طور که ما در برابر دشمنان و بدخواهان بحث منافع حیاتی را داریم در داخل نیز منافع حیاتی داریم که باید بر روی آن تاکید کنیم که محیط زیست نیز از جمله آنها است. برای حفاظت و نگه داری تنها کار سه قوه و نظام نیست، بلکه باید فرهنگسازی عمیق کنیم.

رییس جمهور در ادامه در این راستا از مسئولان آموزش و پرورش خواست که دانش‌آموزان را برای حفظ محیط زیست بسیج کند.

وی در این رابطه گفت: دانش‌آموزان می‌توانند بر روی خانواده خود در این ارتباط تاثیر بگذارند، به خصوص در ایام نوروز که یکی از توجهات ما باید به محیط زیست باشد که خدای نکرده ضربه ای به آن وارد نشود.

رییس جمهور افزود: این دولت یکی از اولویت‌های مهمش محیط زیست است و در این ارتباط اقدامات داخلی و بین‌المللی صورت می‌گیرد.

وی گفت: بخشی از اقدامات ما در سطح منطقه است ، مثلا در ارتباط با بحث مقابله با ریز گردها ایران به تنهایی نمی‌تواند این کا رار انجام دهد. باید کشورهای همسایه و منطقه نیز کمک کنند. برخی کارها نیز باید در سطح بین‌المللی انجام شود.

رییس جمهور در ادامه با بیان این که برای حفاظت از محیط زیست باید همه دست به دست هم دهیم و کوشا باشیم تا ایرانی سر سبزتر و آبادتر ایجاد کنیم، گفت: درختان نشانه های خداوند هستند و رنگ برگ‌های درختان، پرباری، تنومندی و نشاط درختان اعلام می‌کند که مردم و مسئولان آن کشور چگونه با محیط زیست رفتار می‌کنند.

وی گفت: ما باید به گونه‌ای عمل کنیم که در برابر این نعمت های خداوند شرمنده نشویم.

https://hoorkhabar.ir/1588کپی شد!
103