نشست کارشناسی ایران و ۱+۵ در وین، ساعت ۱۳:۳۰ به وقت تهران

نشست کارشناسی ایران و ۱+۵ ساعت ۱۱ به وقت وین(۱۳:۳۰ به وقت تهران) در مقر سازمان ملل در شهر وین آغاز می‌شود.

نشست کارشناسی ایران و گروه ۱+۵ امروز (چهارشنبه) ساعت ۱۱ به وقت وین (۱۳:۳۰ به وقت تهران) در مقر سازمان ملل در این شهر آغاز می‌شود.

حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران و استفان کلمنت دستیار ارشد کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ریاست این نشست که قرار است سه روزه باشد را بر عهده دارند.

کارشناسانی از وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی کشورمان بعیدی‌نژاد را در این نشست همراهی می‌کنند.

پس از برگزاری مذاکرات وین با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۵ به ریاست محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره گام پایانی توافقنامه ژنو که از روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن ماه ماه به مدت سه روز در شهر وین برگزار شد، توافق شد که دور بعدی مذاکرات باز هم در شهر وین برگزار شود.

ایران و ۱+۵ توافق کردند که تا خرداد ماه پنج تا شش نشست دیگر برگزار کنند و قرار شد دور بعدی مذاکرات ۲۶ تا ۲۹ اسفند ماه در وین برگزار و قبل از آن مذاکرات فنی با حضور هیأت‌های ایران و ۱+۵ در حاشیه نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین برگزار شود.

سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان دیروز (سه‌شنبه) در جمع خبرنگاران و در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس گفت که به دلیل اینکه بحث‌های این دور عمدتا هسته‌ای است، کارشناسان هسته‌ای کشورمان بعیدی‌نژاد را در این دور از مذاکرات همراهی می‌کنند.

معاون وزیر خارجه همچنین عنوان کرد که موضوعات مربوط به بحث غنی‌سازی و رفع نگرانی‌های مربوط به رآکتور اراک و همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران قرار است در نشست کارشناسی مورد بحث قرار گیرد و نتایج آن به دور بعدی مذاکرات در وین به ریاست ظریف و اشتون ارائه شود.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اول آذر ماه پس از پایان مذاکرات وین در نشستی خبری درباره مذاکرات ایران و ۱+۵ در خصوص گام پایانی توافق ژنو گفت: قرار شد برای چند دور آینده برنامه ریزی کنیم. فعلا درباره تاریخ جلسات سطح سیاسی تا آخر اردیبهشت و خرداد توافق کردیم که قرار شد در یک ماه پایانی برنامه هایمان را خالی بگذاریم که به میزان مورد نیاز جلسه برگزار شود، ولی تا خرداد توافق کردیم پنج تا شش جلسه در سطح سیاسی و کارشناسی را برگزار کنیم که اولین جلسه در حاشیه اجلاس آتی شورای حکام در وین بین کارشناسان ما برگزار می‌شود و تفاهم کردیم موضوعاتی در آن جلسات بحث شود و سپس نشست دوم در سطح سیاسی در پایان سال جاری شمسی ۲۶ تا ۲۹ اسفند ماه در وین برگزار خواهد شد.

لازم به ذکر است نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سوم تا هفتم مارس (۱۲ تا ۱۶ اسفند) در مقر این سازمان در حال برگزاری است.

https://hoorkhabar.ir/1470کپی شد!
75