علائم کرونا و حساسیت فصلی چه تفاوتی باهم دارند؟

هورنیوز – سید علیرضا مهدویانی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، آلرژی بهاره یا “رینیت آلرژیک” را یک بیماری التهابی شایع مخاط بینی عنوان و اظهار داشت: این حساسیت با عطسه‌های مکرر، خارش، آبریزش بینی و احتقان بینی بروز می‌یابد.

 

وی اغلب از رینیت آلرژیک به عنوان یک مشکل فصلی یا آلرژی بهاره نام برده می‌شود اما این بیماری می‌تواند با التهاب پایدار مخاط بینی و التهاب عفونی نظیر سرماخوردگی یا سینوزیت همراه شود، بنابراین افراد دارای آلرژی بینی مشکلات بیشتری با سرماخوردگی ویروسی دارند.

 

به گفته این فوق‌تخصص آسم و آلرژی؛ گرده درختان در فصل بهار، گرده چمن‌ها در ابتدای تابستان، گرده علف‌های هرز در انتهای تابستان و اوایل پاییز به عنوان حساسیت‌زاهای خارج از محیط منزل، عامل ایجاد علایم آلرژی در این بیماران هستند. رینیت آلرژی سالپا اغلب در اثر مواد حساسیت‌زای داخل محیط منزل نظیر مایت(هیره)، پشم و پر حیوانات خانگی مثل سگ، گربه و سوسک ایجاد می‌شود.

 

وی تظاهرات کلینیکی این بیماری را شامل شکایاتی نظیر احتقان بینی، خارش، عطسه، آبریزش از بینی ذکر کرد که گاهی با خارش و اشک ریزش چشم همراه می‌شود و هنگامی که فرد در معرض عوامل حساسیت‌زا قرار گیرد این مشکل افزایش می‌یابد. این بیماری با سایر بیماری‌های التهابی غشای مخاط تنفسی مانند آسم، سینوزیت، اوتیت مدیا(عفونت گوش میانی) ارتباط تنگاتنگی دارد.

 

درمان آلرژی چیست؟

وی درباره درمان آلرژی بینی گفت: درمان آلرژی بر سه اصل پیشگیری از تماس با آلرژن‌ها(مواد حساسیت‌زا)، درمان دارویی(فارماکوتراپی) و در نظر قرار دادن حساسیت زدایی(ایمونو تراپی، واکسن‌های آلرژی) استوار است.

 

فوق‌تخصص آسم و آلرژی بیمارستان مسیح دانشوری اقدامات اختصاصی در راستای تماس کمتر با آلرژن‌های خارج و داخل محیط خانه را باعث کاهش ریسک حساسیت و علائم آلرژیک در فرد برشمرد و گفت: تنها اقدام مؤثر برای اجتناب از حساسیت‌زاهای حیوانات(سگ و گربه) دور کردن آنها از خانه است. اجتناب از گرده گیاهان و قارچ‌ها نیز با قرار گرفتن در محیط‌های دارای دستگاه‌های تهویه هوا امکان‌پذیر است.

 

مهدویانی استفاده از پوشش‌های ضد آلرژی(Allergen-Proof) بر روی بالش‌ها را باعث کاهش تماس با مایت‌ها(هیره‌ها) دانست و تاکید کرد که ملحفه تشک و پوشش بستر خواب فرد مبتلا به آلرژی نیز باید هر هفته با آب داغ شسته شود.

 

تفاوت علائم حساسیت با کرونا

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: در بیماری کرونا علاوه بر تب، سرفه، بدن درد و ضعف عمومی، شاهد بروز علائمی نظیر آبریزش بینی، گرفتگی و احتقان بینی و گلو درد در بیمار هستیم بنابراین با توجه به پاندمی فعلی بیماری کرونا و ملاحظات اپیدمیولوژیک، وجود این علائم در حال حاضر در هر فردی بیماری کرونا تلقی می‌شود؛ اقدامات لازم در مورد این بیماران در موارد خفیف، شامل رعایت موارد توصیه شده نظیر درمان علامتی، استراحت، تغذیه مناسب، مصرف مایعات و رعایت اصل جداسازی حداقل به مدت دو هفته است.

 

وی سابقه وجود آلرژی بهاره در فرد مبتلا را یکی از عوامل افتراق آن از کرونا برشمرد و گفت: در حساسیت بهاره یا رینیت آلرژیک نیز علایم آبریزش از بینی، احتقان بینی و گاهاً سرفه و سردرد وجود دارد، افراد مبتلا به آلرژی بهاره اغلب دارای سابقه این علائم در سال‌های گذشته یا حداقل ماه‌های گذشته بوده‌اند درحالی که در بیماری کرونا این علائم به صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد و دارای سابقه این علایم در سال‌های قبل نبوده‌اند.

 

مهدویانی خاطرنشان کرد: علاوه بر این در حساسیت بهاره یا رینیت آلرژیک معمولا تب، بدن درد، ضعف و بی‌اشتهایی وجود ندارد درحالی که کرونا اغلب همراه با این علائم و بعضاً همراه با کاهش یا فقدان حس بویایی است. وجود درگیری چشمی به صورت خارش، اشک ریزش و قرمزی ملتحمه، مربوط به حساسیت بهاره است که در بیماری کرونا این موارد کمتر دیده می‌شود.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: وجود تب و سرفه جزو شایع‌ترین شکایات در بیماری کرونا است که در آلرژی فصلی وجود نداشته یا کمتر وجود دارد در حالی که خارش بینی و چشم از شکایات کلیدی برای تشخیص رینیت آلرژیک و افتراق آن از بیماری کرونا است.

https://hoorkhabar.ir/711172کپی شد!
63
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.