قانون جدید بانک‌ها

هورنیوز – شورای هماهنگی بانک‌ها و کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی با صدور اطلاعیه‌ای مشترک از به توافقات به عمل آمده بین بانک‌ها در جلسه مورخ ۱۴۰۱/۱۰/۱۴ در بانک مرکزی با حضور معاونت نظارتی بانک مرکزی ج. ا. ا و تعدادی از مدیران عامل نظام بانکی کشور خبر دادند. که در این اطلاعیه آمدهاست از شنبه مورخ ۱۴۰۱/۱۰/۱۷ اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری(عام) با نرخ سود ۲۳ درصد در تمام بانکها طبق سهمیه ابلاغی اجرایی شود. برهمین اساس در تاریخ ذکر شده، بازرسان بانک مرکزی و بانک‌ها برای نظارت بر نرخ سود به شعب بانک‌های دولتی و خصوصی خواهند رفت.

 

پرداخت سود علی الحساب اوراق مذکور به صورت ماهانه و معاف از مالیات است و بازخرید قبل از سررسید آن در شعب بانکها با نرخ ۱۰ درصد سالانه خواهد بود. لازم به ذکر است پرداخت سود سپرده در ابتدای دوره سپرده‌گذاری به منظور جذب مشتری ممنوع می‌باشد. نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری ۳ ماهه و ۶ ماهه طبق نرخ‌های اعلامی در بخشنامه های قبلی بانک مرکزی میباشد. مقرر گردید سپرده‌های بلند مدت طبق دستورالعمل‌های بانک مرکزی حداقل یک ساله افتتاح گردد.

 

نرخ سود علی الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار که قبل از سررسید برداشت شود معادل نرخ سود علی الحساب سپرده سرمایه‌گذاری متناظر با دوره ماندگاری آن با کسر نیم درصد خواهد بود.

 

نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه مدت کمترین مانده در ماه در حال حاضر ۱۰ درصد ماه شمار می‌باشد که به صورت علی الحساب محاسبه و به حساب سپرده گذار واریز می‌گردد.

 

با عنایت به بخشنامه اخیر بانک مرکزی به شماره ۲۵۵۶۶۹ مورخ ۱۴۰۱/۱۰/۱۳ کلیه بانکها موظف به رعایت دقیق نرخ‌های مصوب می‌باشند.

 

در این خصوص ۶ اقدام تنبیهی نیز برای بانک‌هایی که مقررات را رعایت ننمایند در نظر گرفته شده است و به همین منظور از روز شنبه مورخ ۱۴۰۱/۱۰/۱۷ بازرسان بانکها و بانک مرکزی نظارت جدی بعمل خواهند آورد.

https://hoorkhabar.ir/709746کپی شد!
43
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.