پوتین مجوز اعزام نیروهای ارتش به اوکراین را از فدراسیون روسیه گرفت

در حالی که در روزهای اخیر و با خروج ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهور اوکراین از کشور، تنش‌ها در این کشور به اوج خود رسیده، به نظر می‌رسد، روسیه به طور جدی خود را برای مداخله نظامی مستقیم در اوکراین آماده می‌کند. در آخرین تحول در این زمینه، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه‌ از مجلس علیای این کشور درخواست صدور مجوز اعزام نیروی نظامی به اوکراین را کرده است.
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از مجلس علیای این کشور ‌خواسته تا مجوز استفاده از نیروی نظامی روسیه در قلمرو اوکراین را «به منظور عادی‌سازی وضعیت سیاسی‌ ـ اجتماعی در این کشور صادر کند».

این در حالی است که ساعاتی پیش، والنتینا ماتوینکو، رئیس دومای دولتی روسیه ‌گفته بود، شرایط جاری در اوکراین، احتمال استفاده از نیروی نظامی روسیه در این کشور را به طور جدی مطرح ساخته است. با این حال، ماتوینکو اشاره کرده بود که تصمیم نهایی برای فرستادن نیرو به اوکراین، به عهده رئیس جمهور است، زیرا وی فرماندهی کل نیروهای مسلح این کشور را بر عهده دارد.

وی افزوده بود: در شرایط کنونی و در پی درخواست دولت خودمختار منطقه «کریمه» اوکراین، این احتمال هست که روسیه به اقدامی دست‌کم محدود دست بزند تا از این راه، امنیت ناوگان دریای سیاه خود و همچنین شهروندان روس‌تبار کریمه را تضمین کند. وی تأکید کرده بود که روسیه باید از این شهروندان حمایت کند.

ماتوینکو ضمن اشاره به اینکه روسیه تاکنون در ارزیابی شرایط جاری در اوکراین محتاطانه رفتار کرده، دلیل این امر را تمایل روسیه به همراه کردن کشورهای غربی دانسته که در روز ۲۱ فوریه، به همراه روسیه بر امضای قرارداد صلح میان دولت اوکراین و مخالفان نظارت داشتند.
اما به گفته وی، در پی وقوع «تحولات خشونت بار» در اوکراین، ثابت شده که کشورهای غربی در حمایت خود از توافق‌نامه مذکور جدی نیستند.

گفتنی است، صبح امروز نیز وزیر دفاع دولت موقت اوکراین مدعی شده بود، شش هزار سرباز روسی هم اکنون از مرز گذشته و وارد اوکراین شده‌اند؛ اما این خبر ‌رسما و از سوی دیگر منابع ‌تأیید نشد. با این حال، درخواست اخیر پوتین حکایت از آن دارد که این بار احتمال جدی وقوع چنین امری وجود دارد.

تکمیلی
۱۹:۳۷- شورای امنیت برای بررسی اوضاع اوکراین جلسه اضطراری تشکیل می دهد.
۱۹:۲۹- برخی اخبار حاکی از آن است که اوکراین نیروی دریایی خود را از کریمه به اودسا عقب کشیده است.
۱۸:۵۱- شبکه خبری «سی ان ان» تصاویری از حرکت تانک های روسی به سمت کریمه منتشر کرد.
پارلمان روسیه طرح اعزام نیروهای ارتش به اوکراین را تصویب کرد
۱۸:۳۸- رئیس جمهور موقت اوکراین خواستار تشکیل جلسه اضطراری امنیتی برای بررسی اوضاع جاری شد.
۱۸:۳۱- یک نماینده پارلمان روسیه گفت: «ما مدت هاست که منتظر ارائه چنین درخواستی از سوی پوتین بودیم».
۱۸:۲۶- نمایندگان پارلمان روسیه خواستار فراخوانده شدن سفیر این کشور از آمریکا شدند.
۱۸:۲۳- به نوشته «گاردین»، پارلمان روسیه به اتفاق آرا درخواست پوتین برای ارسال نیروهای نظامی «به هر نقطه از خاک اوکراین» را به منظور دفاع از روس تبارها و منافع روسیه تصویب کرد.
https://hoorkhabar.ir/1066کپی شد!
63