درخواست پناهندگی اسامه و اثیل النجیفی به نروژ/ اجبار زنان موصلی به جهاد نکاح

درخواست پناهندگی اسامه و اثیل النجیفی به نروژ، حکم شلاق در موصل به دلیل تماشای فوتبال جام جهانی و اجبار زنان موصلی به جهاد نکاح توسط داعش از جمله اخبار مربوط به ششمین روز بحران عراق است.

در روزهای اخیر داعش تحرکاتی را در مناطقی از شمال و شمال غرب عراق آغاز کرده و به مدد تسلیحات رسیده از برخی کشورهای منطقه مناطقی از عراق را به اشغال خود در آورده است. متعاقب تحرکات داعش، ارتش عراق مناطقی را از این گروه بازپس گرفته است. جدیدترین اخبار سیاسی و امنیتی عراق به همراه اخبار روزهای قبل و از زمان آغار تحولات در این خبر قابل دسترس است.

یکشنبه ۹۳/۳/۲۵

۱۰:۴۲ اجبار زنان موصلی به جهاد نکاح/ چهار زن عراقی خودکشی کردند

برخی سرکردگان داعش طی روزهای اخیر زنان موصلی را مجبور جهاد نکاح کرده اند.

بر این اساس، گروه تروریستی داعش با استفاده از بلندگوهایی در برخی نقاط موصل از مردم می خواهند که زنانشان را به ازدواج نیروهای داعش درآورند.

گفته می شود داعشی ها در شهر موصل دادگاهی را تشکیل داده و کسانی را که از ازدواج دخترانشان با اعضای داعش جلوگیری می کنند را به بدترین نحو مجازات می کنند.

 ۱۰:۱۹ درخواست پناهندگی اسامه و اثیل النجیفی به نروژ

اسامه النجیفی رئیس پارلمان عراق و برادر وی اثیل النجیفی استاندار نینوا از دولت نروژ درخواست پناهندگی کردند.

این اقدام پس از آن صورت می گیرد که دوره پارلمان فعلی عراق تمام شده است و مصونیت اسامه النجیفی به پایان رسیده است. وی پس از پایان مصونیت خود نمی تواند از برادرش اثیل النجیفی که احتمال دارد به خاطر حوادث نینوا بازخواست شود حمایت کند.

۰۹:۱۰حکم شلاق چند جوان در موصل به دلیل تماشای فوتبال جام جهانی

عناصر تروریستی داعش شب گذشته چند جوان ساکن شهر موصل را به دلیل تماشای مسابقات فوتبال جام جهانی شلاق زدند. این جوانان در حال تماشای فوتبال در قهوه خانه های مردمی بودند که از نظر داعش این اقدام لهو و لعب محسوب می شود!.

گروه داعش همچنین یک جوان را که ریش نداشت شلاق زدند چرا که به عقیده آنها ریش بلند نداشتن بر خلاف دستور العمل داعش در شهر موصل است.

۰۹:۳۲ داعش دستور آتش زدن کتاب های درسی در موصل را صادر کرد

گروه تروریستی داعش دستور داد تمامی کتاب های درسی در موصل به آتش کشیده شود.

داعش در توضیح این اقدام اعلام کرده است که کتاب های درسی موجود بر خلاف تعالیم اسلام است.

۰۴:۳۳ : تکذیب شایعه ورود داعش به بغداد/پیشنهاد مقتدی صدر برای ایجاد وحشت در داعش

سخنگوی رسمی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق شایعه ورود تروریستهای داعش به بغداد را بی پایه واساس خواند.

قاسم عطا سخنگوی رسمی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق تاکید کرد وضع امنیتی در بغداد باثبات است و شایعه ورود داعش به پایتخت بی اساس است.

خبر دیگر اینکه منابع امنیتی عراق از هلاکت ۴۴ تروریست داعش و دستگیری ۱۴ نفر دیگر در شهر بعقوبه خبر دادند که ۳۳ نفر از تروریستها را نیروهای پیشمرگه کردستان عراق به هلاکت رساندند.

خبر دیگر اینکه مقتدی صدر رهبر جریان صدر خواستار برگزاری رژه نظامی نیروهای داوطلب مردمی از جمله هوادارانش در شنبه آینده برای ایجاد رعب و وحشت در میان تروریستهای داعش شد.

۰۳:۱۹ :لواء عقیله زینب(س) هم به جنگ تکفیریها رفت/۴ هزار رزمنده مصمم به نابودی داعش

لواء عقلیه زینب(س) با چهار هزار رزمنده ای که سابقه نبرد جانانه با تروریستهای تکفیری داعش در سوریه و اخراج آنها از منطقه زینبیه دمشق را دارند، وارد عراق شدند تا این بار در خاک کشورشان، داعشی ها را تار و مار کنند

۰۲:۳۱ :هلاکت یکی از سرکردگان داعش در موصل

یکی از سرکردگان نظامی گروه تروریستی داعش در موصل به هلاکت رسید. بر اساس گزارش رسانه ها ابوعمر العسیلی یکی از سرکردگان نظامی گروه تروریستی داعش در حمله افراد ناشناس به خودرو وی در موصل به هلاکت رسید.

۰۲:۰۸ : شیخ فتنه گر سیطره داعش بر برخی مناطق عراق را انقلاب مردمی خواند

گروه به اصطلاح اتحادیه جهانی علمای مسلمان به سرکردگی شیخ یوسف القرضاوی همانطور که انتظار می رفت تروریستهای داعش را انقلابی و تحرکات جنگ طلبانه آنها را انقلاب مردمی خواند.

۰۱:۲۸ : توصیه های مهم مرجعیت عالی دینی عراق/تاکید بر تحکیم پیوندهای محبت و برادری

آیت الله العظمی علی سیستانی مرجع عالی دینی عراق از مردم این کشور خواسته است برای تحکیم پیوندهای برادری و محبت و الفت میان خود تلاش کنند.

۰۱:۰۹ : تماس تلفنی جان کری با زیباری/اعلام آمادگی آمریکا برای کمک به عراق

جان کری وزیر خارجه آمریکا با هوشیار زیباری همتای عراقی خود تلفنی گفتگو کرد.

بر اساس این گزارش، کری بر علاقه مندی و آمادگی آمریکا برای حمایت از دولت و نیروهای مسلح در رویارویی با تهدید امنیتی خطرناک تاکید کرد.

۰۰:۲۱ : اطلاع قبلی آمریکا از تحرکات داعش و بعثی ها برای اشغال موصل

یک رسانه عربی به نقل از منابع موثق عراق از اطلاع قبلی آمریکا از تحرکات تروریستهای داعش و بعثی های صدامی برای اشغال موصل و مناطق دیگر پرده برداشت.
شنبه ۹۳/۳/۲۴

۲۳:۰۸ : البیاتی خبر داد : احتمال آزادی مناطق اشغال شده عراق تا چند روز دیگر

یک عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از احتمال آزادی مناطقی که تروریستهای داعش اشغال کرده بودند، تا چند روز آینده خبر داد.

عباس البیاتی خاطر نشان کرد تکریت و سامراء مرحله خطر را پشت سر گذاشته و هدف دوم آزادی موصل است و مناطق اشغال شده طی چند روز آینده آزاد خواهد شد.

۲۲:۲۰ : قلیچدار اوغلو : اردوغان تسلیحات داعش را تامین می کند

کمال قلیچدار اوغلو رئیس حزب جمهوری خلق ترکیه فاش کرد سلاحهایی که در اختیار تروریستهای داعش است، از سوی رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه تامین شده است.

 ۲۱:۴۳ : حمله هوایی به مقر نشست سرکرده های داعش در موصل

بالگردهای ارتش محل نشست سرکرده های داعش را در کاخ های ریاست جمهوری در موصل هدف قرار دادند.از سوی دیگر سید صادق الشیرازی از مراجع دینی اعلام کرد: حفظ عتبات مقدسه وظیفه ای بر عهده همگان است. و همه پیروان اهل البیت علیهم السلام باید در راستای حفظ عتبات مقدسه تلاش کنند

۲۰:۳۵ :  ورود نماینده آیت الله سیستانی به سامراء

منابع امنیتی عراقی از ورود نماینده آیت الله سیستانی به سامراء و تدابیر امنیتی شدیددر کربلا خبر دادند.

یک منبع امنیتی عراقی در استان صلاح الدین اعلام کرد: احمد الصافی نماینده مرجعیت دینی به همراه داوطلبان گردانهای مردمی وارد شهر سامراء در جنوب صلاح الدین شد.

از سوی دیگر قیس الخزعلی گفت: اوضاع امنیتی کربلا خوب است و نیروهای امنیتی مطابق یک طرح محکم آماده رویارویی با هر اقدامی هستند.

۲۰:۰۰ :  نماینده ائتلاف دولت قانون: آمریکا فقط حرف می زند/هلاکت دهها عضو داعش در فلوجه

حنان الفتاوی نماینده ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق با بیان اینکه آمریکا در عمل هیچ کمکی به عراق نمی کند دولت این کشور را به افزایش همکاری با ایران تشویق کرد.

از سوی دیگر فرماندهی نیروهای ضربتی عراق  از هلاکت ۷۰ نفر از عوامل گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش و زخمی شدن ۶۵ نفر دیگر در فلوجه خبر داد.

۱۹:۲۳ : هلاکت مفتی داعش در شمال شرق بعقوبه / آغاز عملیات پاکسازی منطقه السعدیه

همزمان با آغاز عملیات پاکسازی منطقه السعدیه در استان دیالی از عوامل داعش، منابع خبری از هلاکت مفتی داعش و پنج نفر از همرهان وی در این استان خبر دادن

۱۸:۵۷ : اعلام آمادگی هزاران نفر ازاهالی کربلا برای جهاد علیه داعش

استقبال گسترده مردم استان کربلا از فتواهای مراجع دینی مبنی بر جهاد علیه داعش و استعفای دسته جمعی کارمندان دو شبکه ماهواره ای در عراق در اعتراض به سیاستهای مغرضانه این شبکه ها علیه ارتش و مردم این کشور از جمله اخبار امنیتی اخیر عراق به شمار می رود.

۱۸:۴۸ : کشته شدن برادر زن عزت الدوری در شمال بعقوبه

منابع امنیتی عراقی از کشته شدن برادر زن معاون دیکتاتور معدوم در شمال بعقوبه در دیالی خبر دادند.

 حملات آمریکا به داعش ظرف ۲۴ ساعت آینده

رسانه آمریکایی دیلی بیست به نقل از منابع آمریکایی از احتمال آغاز حملات آمریکا به گروه داعش ظرف ۲۴ ساعت آینده خبر داد.

کشته شدن برادر زن عزت الدوری در شمال بعقوبه

منابع امنیتی عراقی از کشته شدن برادر زن عزت الدوری معاون دیکتاتور معدوم عراق صدام در شمال بعقوبه در استان دیالی خبر دادند.

تسلط نیروهای امنیتی بر غرب موصل

منابع امنیتی از تسلط کامل نیروهای امنیتی عراق بر غرب موصل خبر دادند.

سرلشگر ابوالولید فرمانده عملیات نینوا اعلام کرد غرب موصل بطور کامل تحت سیطره است و منطقه تلعفل تحت کنترل است.

همچنین منابع امنیتی از کشته شدن یک سرهنگ سعودی در شهر سامرا خبر دادند

۱۷:۰۵ : هشدار مقامات عراقی به بی بی سی

مقامات عراقی درباره انتشار گزارش های غیرواقعی درباره تحولات عراق به شبکه انگلیسی بی بی سی هشدار دادند.

همچنین منابع خبری از به هلاکت رسیدن سرکرده گردان موسوم به انقلاب دهه ۲۰ در شهر تکریت خبر دادند.

۱۶:۱۰:بزرگترین تشکل اهل سنت عراق فتوای جهاد صادر کرد

جمعیت علمای عراق به عنوان بزرگترین تشکل دینی اهل سنت عراق فتوای جهاد علیه گروه تروریستی داعش و عاملان مزدور صادر کرد.

شیخ “خالد الملا” رئیس جمعیت علمای عراق با اعلام فتوای جهاد علیه تروریستهای داعش و عوامل مزدور در عراق تاکید کرد: جمعیت علمای عراق با صدور فتوای جهاد علیه داعش از تمامی شهروندان می خواهد که علیه این گروه تروریستی سلاح به دست بگیرند.

۱۶:۰۶: هشت هزار ترکمن برای مقابله با داعش به نیروهای امنیتی عراق پیوستند

یک منبع امنیتی در استان نینوا امروز اعلام کرد: حدود ۸ هزار نفر از عشایر ترکمن در منطقه تلعفر برای مقابله با گروه تروریستی داعش به نیروهای امنیتی عراق پیوستند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود افزود: گروه داعش با فرماندهان امنیتی و شیوخ عشایر تلعفر مذاکره کردند و از عشایر خواستند مورد حمله قرار نگیرند و بتوانند در امنیت از شهر عبور کنند.

۱۵:۳۸:حمله هوایی به جنوب تکریت/بیش از ۲۰۰ تروریست داعش به هلاکت رسیدند

یک منبع امنیتی در استان صلاح الدین امروز اظهار داشت: نیروهای ارتش عراق در راستای پاکسازی مناطق مختلف این کشور از حضور تروریست ها پایگاه تروریست ها در منطقه بیجی در جنوب تکریت در استان صلاح الدین را بمباران کردند.

۱۴:۵۰:وزارت کشور: اوضاع امنیتی بغداد بسیار باثبات است/تشکیل گروه “اهل الغیره” در بصره

“سعد معن” سخنگوی وزارت کشور عراق امروز اعلام کرد که اوضاع امنیتی در بغداد بسیار باثبات است.

خبر دیگر اینکه عشایر بصره امروز از تشکیل گروهی از داوطلبان به نام گروه “اهل الغیره” (اهل غیرت)  برای دفاع از استان بصره و عراق و مقدسات آن خبر دادند.

۱۳:۲۴:هلاکت دهها تروریست در حملات هوایی به موصل/ ابو قتاده الموصلی سرکرده داعش کشته شد

یک منبع امنیتی در فرماندهی عملیات نینوا (وابسته به ارتش عراق) اعلام کرد: حملات هوایی ارتش عراق به مواضع گروه تروریستی داعش در برخی مناطق جنوب موصل باعث کشته و زخمی شدن دهها نفر از آنها شده است.

گروه تروریستی داعش اخیرا با تخلیه خیابانهای موصل به مناطق جنوبی این شهر و نقاط مرزی با سوریه گریخته بودند.

۱۲:۲۴:بیانیه جدید آیت الله سیستانی درباره جهاد علیه داعش/ صفهای طولانی در پاسخ به ندای مرجعیت دینی

دفتر آیت الله سیستانی با صدور بیانیه ای آخرین اظهارنظر این مرجع عالیقدر شیعیان درباره جهاد کفایی علیه تروریستهای داعش را منتشر کرد. بنابراین گزارش، آیت الله سیستانی تاکید کرده است در شرایط فعلی ضرورتی برای پیوستن کارمندان و افراد شاغل به جهاد کفایی وجود ندارد و آنها در صورت لزوم در آینده می توانند به جهاد علیه تروریستها بپیوندند.

از سوی دیگر، خبرهای رسیده از عراق حاکی از آن است که مردم عراق برای لبیک گفتن به ندای مرجعیت دینی عراق به طور گسترده در مراکز اعزام حضور پیدا کرده و صفهای طولانی تشکیل داده اند.

۱۱:۰۱:بارزانی: نیروهای پیشمرگه اجازه تهدید علیه کردستان را نمی‌دهند

“مسعود بارزانی” رئیس اقلیم کردستان عراق امروز در اظهاراتی تاکید کرد: نیروهای پیشمرگه در راستای حفاظت از مرزها و جان و مال ساکنان منطقه کردستان حضور دارند و اجازه هر گونه تهدیدی علیه کردستان را نمی دهند.

۱۰:۱:ارتش عراق راه های منتهی به کردستان را مسدود کرد

درگیری های ارتش عراق با گروه داعش همچنان ادامه دارد بطوریکه صبح امروز سی ان ان از مسدود شدن راه های منتهی به کردستان از سوی ارتش خبر داد.

۹:۲۹:پسر معاون صدام در تکریت به هلاکت رسید

نیروهای امنیتی عراق در جریان پاکسازی مناطق مختلف این کشور از گروه داعش، ۵۰ تروریست را در تکریت به هلاکت رساندند. در جریان این عملیات که مقر تروریست های داعش و سرکردگان حزب بعث را هدف قرار داده بود، احمد عزت الدوری پسر عزت ابراهیم الدوری معاون فراری صدام دیکتاتور معدوم عراق به هلاکت رسید.

۸:۴۹:عمار حکیم: عراق را به گورستان داعشی ها تبدیل خواهیم کرد

عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق با سخنرانی در یکی از پادگان های داوطلبانه مردم این کشور گفت: عراق به گورستان گروه تروریستی داعش تبدیل خواهد شد. وی در ادامه گفت که از اهل سنت، مسیحیان و ایزدی ها همچون اهل تشیع دفاع خواهد کرد.

۴:۳۰:تعداد داوطلبان مبارزه با داعش به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر رسید/پاکسازی کامل سه منطقه صلاح الدین

تعداد داوطلبان پیوستن به ارتش برای جنگ با تروریستهای تکفیری در پاسخ به فراخوان مرجعیت عالی دینی عراق و درخواست نوری المالکی به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر رسید.

مراکز ثبت نام داوطلبان پیوستن به نیروهای مسلح به ویژه ارتش با استقبال گسترده قشرهای مختلف مردم عراق حتی افراد مسن روبرو شده تا جایی که رسانه های عراق تعداد داوطلبان را بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرده اند.خبر دیگر اینکه سه منطقه صلاح الدین از وجود داعش پاکسازی شد.

از سوی دیگر المیادین گزارش داد وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد با ایران درباره اوضاع عراق بحث و تبادل نظر نمی کند.

۰۳:۲۲ : اعلام آمادگی چین برای کمک به عراق

چین با بیان اینکه تحولات امنیتی عراق را به دقت تحت نظر دارد، از بغداد خواست هر کمکی را که نیاز دارد به پکن ارائه کند.

۰۲:۳۸ :  هلاکت ۱۰ نفر از سرکردگان بعثی های صدامی/ شهر الدور هم پاکسازی شد

یگان مبارزه با تروریسم عراق از کشته و زخمی شدن ۴۷ تروریست از سرکردگان حزب منحله بعث و باند تروریستی داعش در حملات هوایی کوبنده به مخفیگاه آنها در شمال تکریت خبر داد.یگان مبارزه با تروریسم اعلام کرد در حملات هوایی کوبنده ارتش عراق به مواضع تروریستهای تکفیری و بعثی های صدامی در شهر الدور در شمال تکریت، ۴۷ نفر از سرکردگان حزب منحله بعث از جمله فرزند عزت الدوری مرد شماره دو رژیم بعثی سابق و سرکردگان داعش کشته و زخمی شدند.

۰۱:۳۴: تشرف مالکی به مرقد مطهر امامین عسکریین(ع/هلاکت والی داعش در نینوی

نخست وزیر عراق که برای بررسی اوضاع امنیتی سامراء و نشست با مقامات امنیتی به این شهر مقدس رفته بود، به مرقد مطهر امامین عسکریین(ع) مشرف شد.
خبر دیگر اینکه منابع امنیتی عراق از هلاکت یک تروریست خطرناک که والی داعش در نینوی خوانده می شد به نام محمد میلادینوف در عملیات نیروهای امنیتی خبر دادند.

۰۰:۵۶ :انتفاضه مردم الضلوعیه علیه داعش/ تکفیریها تار و مار شدند

منابع امنیتی از انتفاضه مردم منطقه الضلوعیه در عراق علیه تروریستهای داعش و تلفات سنگین تکفیریها و پاکسازی این منطقه خبر دادند. مردم در کنار نیروهای امنیتی، تروریستهای داعش را تار و مار کردند و پرچم عراق را بر فراز این منطقه پس از به زیر کشیدن پرچم سیاه داعش برافراشتند.

جمعه۹۳/۳/۲۳

۲۳:۵۷ : تلفات سنگین داعش در نبردهای آزادسازی/هلاکت ۱۰۰ تروریست در یک روز

منابع امنیتی در عراق از تلفات سنگین تروریستهای داعش در روز جمعه و هلاکت دست کم ۱۰۰ نفر از آنها خبر دادند.

۲۳:۱۳  : مالکی : عملیات پاکسازی شهرها از تروریستها آغاز شده است

نخست وزیر عراق تاکید کرد نیروهای مسلح، عملیات پاکسازی شهرها را از وجود تروریستها آغاز کرده اند.

نوری المالکی ضمن صدور فرمان جذب افراد داوطلب مبارزه با داعش، درباره هر گونه سهل انگاری یا همکاری با تروریستها هشدار داد و از نقش برجسته مراجع دینی در حمایت از ارتش در نبرد با تروریستها تمجید کرد.

۲۲:۲۳ : اوباما : نیروی نظامی به عراق اعزام نخواهیم کرد

رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد عراق به حمایتهای لجستیکی نیاز دارد و واشنگتن هرگز نیروی نظامی به این کشور اعزام نخواهد کرد.

باراک اوباما روز جمعه در سخنانی اظهار داشت عراق از حمایتهای بین المللی در رویارویی با چالشهای امنیتی برخوردار خواهد شد.

۲۱:۲۰  : مفتی داعش به هلاکت رسید

یک منبع در یگان مبارزه با تروریسم از هلاکت یکی از سرکردگان گروه تروریستی داعش موسوم به مفتی شرعی خبر داد.این منبع افزود نیروهای کماندویی در یک عملیات پیشدستانه، صقر الناصری مفتی شرعی گروه تروریستی داعش را در شهر تکریت به هلاکت رساندند و جسد وی به یک مرکز امنیتی نزدیک منتقل شد.

۲۰:۲۰: نوری المالکی وارد سامراء شد

نوری المالکی نخست وزیر عراق در رأس یک هیأت نظامی وارد شهر سامرا شد. او در این سفر وضعیت امنیتی شهر سامرا را با استاندار استان صلاح الدین مورد بررسی قرار خواهد داد.

۱۹:۵۶: صدرالدین قبانجی: آماده دفاع از مقدسات هستیم/حمایت از ارتش ضروری است

صدرالدین قبانجی خطیب جمعه نجف اشرف امروز در خطبه های نماز جمعه حمایت از ارتش و نیروهای امنیتی عراق در امر مبارزه با تروریسم را خواستار شد.

وی با بیان این مطلب افزود: اگر در برابر تروریسم ایستادگی نکنیم میلیون ها نفر با فاجعه مواجه خواهند شد لذا همه طوائف باید در این زمینه با یکدیگر متحد باشند.

۱۹:۱۰: نماینده ائتلاف دولت قانون: حوادث اخیر عراق اجرای سناریوی ترکیه با پول های عربستان است

“عالیه نصیف” نماینده ائتلاف دولت قانون امروز در سخنانی اعلام کرد: حوادث امنیتی عراق در برخی مناطق صلاح الدین، کرکوک و شهر موصل سناریوی ترکیه است که با اموال عربستان سعودی اجرایی می شود.

وی با بیان این مطلب افزود: این سناریو توسط گروه های مسلح، جدایی طلبان، مزدوران و فرصت طلبان اجرا شد اما این حوادث باید با تلاش شهروندان عراقی پایان یابد.

۵۵: ۱۸: ترکیه در مورد خطر فرا منطقه ای داعش هشدار داد

“اردوغان ایشجان” معاون نماینده دائم ترکیه در سازمان ملل در مورد خطر گسترش تروریسم در منطقه هشدار داد. وی طی سخنانی در مجمع  عمومی سازمان ملل با اشاره به حملات گروه تروریستی موسوم به “دولت اسلامی عراق و شام” (داعش) به مناطق مختلف عراق تاکید کرد پیامدهای این اقدامات تروریستی به عراق محدود نبوده و امنیت بین المللی را تهدید می کند.

۱۸:۵۳: صدور سند داعش در موصل/از تخریب اماکن مقدسه تا شلاق کارمندان

گروه تروریستی داعش که از ۴ روز پیش تاکنون شهر موصل را در اشغال خود دارد با صدور سندی خواستار تخریب اماکن مقدسه در این شهر شد.

در این سند همچنین از زنان خواسته شده است لباس بلند بر تن داشته باشند و حجاب آنها طبق شریعت اسلام باشد. گروه داعش همچنین مصرف دخانیات، مواد مخدر و شرب خمر را ممنوع اعلام کرده است.

گروه تروریستی داعش از کارمندان ادارات و موسسات شهر موصل خواسته است به محل کار خود بازگردند و در صورت تخطی از این فرمان مجازات شلاق برای آنها در نظر گرفته خواهد شد.

۱۸:۲۱: دبیرکل ناتو به ترکیه می رود

“آندرس فوگ راسموسن” دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی طی روزهای آینده به منطقه سفر می کند. بر این اساس راسموسن روز یکشنبه به آنکارا خواهد رفت.

وی در این سفر با “عبدالله گل” رئیس جمهوری، “رجب طیب اردوغان” نخست وزیر و “احمد داود اوغلو” وزیر خارجه ترکیه دیدار و گفتگو خواهد کرد. سفر دبیرکل ناتو به ترکیه در حالی است که مقامات این کشور به عنوان یکی از اعضای این پیمان نظامی از گسترش خطر تروریسم به دیگر کشورهای منطقه ابراز نگرانی کرده اند.

۱۸:۱۰: ورود نیروهای مردمی به سامرا

هزاران نفر از نیروهای داوطلب مردمی برای حفظ و حراست از اماکن مقدس وارد این شهر مقدس شدند.

۱۷:۵۳: خروج صدها پرسنل نظامی آمریکا از یک پایگاه هوایی در شمال بغداد

دولت آمریکا با خارج کردن پرسنل نظامی خود از یک فرودگاه در حومه بغداد به پیشروی تروریست های داعش به سمت این شهر واکنش نشان داد. این نیروها در یک پایگاه نیروی هوایی ارتش عراق موسوم به بلد مستقر شده بودند.

به گفته مقامات نظامی آمریکا این پرسنل نظامی آمریکایی که در حال آماده کردن زمینه تحویل جنگنده های F-16 به عراق بوده اند، به بغداد منتقل شده اند. در زمان اشغال عراق حدود ۳ هزار و ۶۰۰ نظامی آمریکایی در پایگاه هوایی بلد مستقر شده بودند که بسیاری از آنها پس از تحویل این پایگاه به ارتش عراق در سال ۲۰۱۱ از آن خارج شدند.

۱۷:۴۵: جان کری: از اوباما انتظار اقدامات فوری در عراق داریم

وزیر خارجه آمریکا در یک نشست خبری گفت: از اوباما انتظار اقدامات فوری در عراق داریم. وی با خطرناک خواندن اوضاع عراق از سیاستمداران این کشور خواهان اتحاد در مقابل گروههای مسلح شد. وی داعش را دشمنی وحشی خواند و از تمرکز دولت آمریکا بر اوضاع عراق خبر داد.

۱۷:۲۴: گزارش سازمان ملل از وضعیت موصل پس از اشغال داعش

“رابرت کلویل” سخنگوی کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد امروز در گزارشی اعلام کرد: شمار کشته شدگان در روزهای اخیر پس از حمله اسلامگرایان افراطی به شهر موصل به صدها نفر رسیده است.

در این گزارش آمده است: ۱۷ نفر از کشته شدگان غیر نظامیان و کارمندان پلیس و دستگاه قضایی در شهر موصل هستند که توسط عناصر داعش اعدام شده اند.

۱۷:۰۲: علمی اهل سنت بصره: نبرد در برابر داعش یک واجب ملی و شرعی مقدس است

علمای اهل سنت عراق در استان بصره از آمادگی کامل اهل سنت این کشور برای دفاع از خاک عراق در برابر تروریسم خبر دادند. علمای اهل سنت عراق در استان بصره اعلام کردند: گروه داعش نماینده هیچ یک از اهل سنت یا اهل شیعه نیست بلکه انسان عراقی را هدف قرار داده است.

۱۶:۵۸: هلاکت ۶۶ تروریست داعش در مناطق مرزی استان صلاح الدین

یک منبع لواء ابوالفضل العباس (ع) امروز اعلام کرد که ۶۶ تن از عناصر گروه تروریستی در درگیری با نیروهای امنیتی عراق در مناطق مرزی استان صلاح الدین به هلاکت رسیده اند.

۱۵:۵۶: هلاکت ۳۵ عضو داعش در بابل و دیاله/آغاز عملیات آزادی موصل طی ساعات آینده

نیروهای امنیتی عراق در راستای پاکسازی مناطق مختلف این کشور از حضور عناصر تروریستی داعش، محل تجمع شماری از افراد این گروه را بمباران کردند. بر اثر این حمله هوایی که در حد فاصل جلولاء و المقدادیه در استان دیاله صورت گرفت دستکم ۱۸ فرد مسلح داعش به هلاکت رسیدند.

المیادین نیز در این رابطه به نقل از فرمانده عملیات دجله، سیطره داعش بر بخش هایی از منطقه جلولاء و المقدادیه را تکذیب و اعلام کرد که این مناطق تحت کنترل ارتش عراق است. پایگاه خبری المسله نیز به نقل از “سعد حربیه” فرمانده عملیات استان بابل گزارش داد: نیروهای امنیتی عراق ۱۷ تروریست داعش را در شمال بابل به هلاکت رساندند.

۱۵:۳۵: شیخ مهدی کربلایی: اکنون وقت اختلافات سیاسی نیست/مقابله با تروریسم واجب شرعی است

شیخ مهدی کربلایی نماینده آیت الله سیستانی مرجعیت عالیقدر شیعه عراق در کربلا در علمای اهل سنت عراق در استان بصره از آمادگی کامل اهل سنت این کشور برای دفاع از خاک عراق در برابر تروریسم خبر دادند.

علمای اهل سنت عراق در استان بصره اعلام کردند: گروه داعش نماینده هیچ یک از اهل سنت یا اهل شیعه نیست بلکه انسان عراقی را هدف قرار داده است.

وی با بیان این مطلب افزود: عراق در حال حاضر با خطر بزرگی مواجه است و هر کسی می تواند سلاح حمل کند باید داوطلبانه به همراه نیروهای امنیتی با گروه های تروریستی بجنگد و اگر در این راه جان خود را از دست دهد شهید محسوب می شود.

۱۵:۲۸: حرکت ارتش و نیروهای پیشمرگه به سمت موصل

ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه به سمت موصل در حال پیشروی هستند.

۱۵:۲۰: خواست مرجعیت دینی از افراد توانمند برای ملحق شدن به ارتش

مرجعیت دینی عراق از افراد توانمند خواست برای مقابله با داعش به ارتش ملحق شوند.

۱۴:۱۱: طرح جدید حمایت از بغداد/کویت مرز مشترک با عراق را بست

شهروندان منطقه ابوغریب در مقابل عناصر گروه تروریستی داعش از سمت فلوجه ایستادگی کردند و مانع از ورود آنها به منطقه ابوغریب شدند.

پایگاه خبری العهد لبنان نیز گزارش داد که کویت مرزهای مشترک خود را با عراق بست و مانع از عبور و مرور اشخاص شد.

۱۳:۲۴: تانکر بمبگذاری شده در کربلا خنثی شد/توقیف کامیون حامل سلاح

یک منبع پلیس استان کربلا امروز اعلام کرد که نیروهای امنیتی یک تانکر بمبگذاری شده را در این استان خنثی کردند.

۱۳:۱۶: حضور ۳ هزار شهروند ترک در بین تروریست های داعش

در کنار تروریست های داعش که پس از حمله به موصل تمامی کارکنان سرکنسولگری ترکیه در این شهر را به گروگان گرفتند، نزدیک به ۳ هزار شهروند ترک می جنگند. بر این اساس این افراد از کشورهای مختلف از جمله فنلاند، الجزایر، آلمان و حوزه بالکان بوده و از طریق مرز سوریه به داعش محلق شده اند.

۱۲:۵۵: افتتاح دفاتر جذب نیروی داوطلب برای مقابله با داعش در استان های عراق

شماری از استانداران عراق در بیانیه ای اعلام کردند که از دولت و نیروهای مسلح عراق در مبارزه با تروریسم حمایت می کنند.

در این بیانیه که از سوی استانداران بابل، نجف، المثنی، واسط، دیاله و القادسیه تهیه شده آمده است: دفاتری برای جذب داوطلبانه مردم برای مقابله با تروریست ها در برخی استان های عراق ایجاد شده است.

۱۲:۴۱: خلاء امنیتی در برخی مناطق دیاله/داعش در نفوذ به غرب استان الانبار ناکام ماند

یکی از مسئولان امنیتی منطقه السعدیه در استان دیاله امروز اظهار داشت: در نتیجه عقب نشینی شماری از نیروهای ارتش و پلیس از پایگاه های خود طی ۲۴ ساعت گذشته خلاء امنیتی در برخی نواحی السعدیه ایجاد شده است.

۱۱:۴۳: اوضاع عراق خارج از کنترل نیست/وضعیت موصل ناشی از پیامدهای بحران سوریه است

هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق اظهار داشت: اوضاع موصل و مناطق خارج از کنترل دولت شبیه دوران پس از سقوط رژیم صدام است.

وی با بیان این مطلب افزود: اوضاع عراق خارج از کنترل نیست و می تواند به وضعیت قبل و حتی بهتر از آن بازگردد. زیباری خاطرنشان کرد: بهبود اوضاع در گروی اتخاذ اقدامات عملی و پویا و نیز بازنگری در ساختار نیروهای مسلح است.

۱۱:۱۲: گفتگوی تلفنی بایدن و مالکی/کری: اوباما درباره عراق تصمیمات فوری اتخاذ می کند

جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته در تماس تلفنی با نوری المالکی نخست وزیر عراق اوضاع امنیتی این کشور را مورد بحث و بررسی قرار داد.

۱۰:۲۷: اخبار ضد و نقیض از وضعیت جلولاء در نزدیک مرز ایران

رسانه های خارجی اخبار ضد و نقیضی را درباره وضعیت جلولاء در نزدیک مرزهای ایران و سیطره داعش بر این منطقه منتشر کرده اند.

۹:۵۸: فابیوس: پیشروی گروه های افراطی حاکمیت عراق و ثبات منطقه ای را تهدید می کند

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه در بیانیه ای خواستار اقدامات فوری جهانی برای کمک به اوضاع عراق شد. در این بیانیه آمده است: تحرکات اسلامگرایان افراطی حاکمیت عراق را تهدید می کند. وی خاطرنشان کرد که پیشروی دولت اسلامی در عراق و شام موسوم به داعش تهدیدی برای وحدت و حاکمیت عراق است و همچنین تهدیدی خطرناک برای امنیت و ثبات منطقه محسوب می شود.

۹:۴۳: شورای امنیت تروریسم در عراق را محکوم کرد

شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشستی حملات تروریستی در عراق را محکوم کرد و از تمامی طرف ها در عراق خواست که به گفتگو روی بیاورند.

۰۵:۲۰: رغد صدام: از قطر و عربستان به خاطر حمایت از داعش حمایت می کنم

دختر صدام معدوم به صراحت از عربستان و قطر به سبب حمایتهای گسترده از تروریستهای تکفیری داعش در عراق تشکر کرد.

“رغد صدام” در پیامی در تویتر هچنین از تمایل خود برای دیدار با تروریستهای تکفیری در صحرای الانبار عراق سخن گفت.

۴:۵۲ :ورود اولین گروه از نیروهای بسیج مردمی به سامراء برای حمایت از مقدسات

اولین گروه از نیروهای مردمی برای دفاع از حرم مطهر امامین عسکریین علیهما السلام شامگاه پنجشنبه وارد شهر مقدس سامراء شدند.

۰۳:۴۷: بسیج مردم عراق برای جنگ با داعش/استانداران : شهروندان به کمک ارتش می آیند

استانهای مختلف عراق دفاتر جذب نیروهای مردمی برای جنگ با داعش را به روی هزاران داوطلب باز کردند که تا کنون هزاران نفر از شهروندان آمادگی خود را برای جنگ با داعش مورد تاکید قرار داده اند.

۰۳:۱۳ : ائتلاف دولت قانون برخی سیاستمداران عراقی را حامی داعش توصیف کرد

ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی اقدام سه گروه سیاسی در تحریم نشست روز پنجشنبه پارلمان برای تصویبب حالت فوق العاده در عراق به سبب جنگ افروزی تروریستهای داعش را نشانه حمایت آنها از تروریسم دانست.

عبدالسلام المالکی عضو ائتلاف دولت قانون، سه گروه سیاسی را که با تحریم نشست پارلمان مانع به حد نصاب رسیدن قانونی آن شدند، مدافع تروریسم توصیف کرد.

۰۲:۱۶: رئیس فراکسیون المواطن: بیش از سه میلیون نفر در بغداد آماده نابودی داعش هستند

رئیس فراکسیون پارلمانی المواطن به رهبری سید عمار حکیم تاکید کرد بغداد از نظر نظامی و جمعیتی کاملا مستحکم و امن است و بیش از سه میلیون مبارز آماده مقابله با داعش و نابودی آن هستند.

باقر جبر الزبیدی خاطر نشان کرد از ما درباره احتمال تهدید داعش تروریستی علیه بغداد سئوال شده است،ما تاکید می کنیم بغداد از نظر جمعیتی و نظامی مستحکم است و هیچ جایی برای تروریستها وجود ندارد، اما ممکن است درگیریهایی در اطراف آن رخ دهد

۰۱:۳۷ : هلاکت مرد شماره دو داعش در موصل/۵۱ تروریست در بابل کشته شدند

منابع امنیتی عراق از هلاکت مرد شماره دو داعش در موصل به نام عدنان اسماعیل البیلاوی و کشته شدن ۵۱ تروریست دیگر در استان بابل عراق خبر دادند.

۰۰:۵۴: مالکی در گفتگوی تلفنی با روحانی : مردم عراق به زودی تروریستها را نابود خواهند کرد

نخست وزیر عراق در تماس تلفنی با رئیس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد بسیج ملت عراق از جمله عشایر در حمایت از ارتش توانست با عملیات تروریستی مقابله کند و مردم عراق به زودی عراق را از وجود تروریستها پاکسازی خواهند کرد.

۰۰:۳۶ :مشارکت لواء ابوالفضل العباس(ع) و ذوالفقار در آزادسازی موصل/وحشت در اردوگاه داعش

یک منبع مسئول عراقی از ورود نیروهای لشگرهای ابوالفضل العباس(ع) و ذوالفقار به فرودگاه بغداد با هدف پیوستن به نیروهای امنیتی برای آزادسازی موصل و شهرهای دیگر از چنگال داعش خبر داد.

این منبع مسئول که خواست نامش فاش نشود گفت لشگرهای ابوالفضل العباس(ع) و ذوالفقار شامگاه پنجشنبه از سوریه وارد فرودگاه بغداد شدند تا به ارتش عراق در جنگ با داعش و آزادسازی مناطقی که این گروه تروریستی اشغال کرده، کمک کنند.

پنجشنبه :۹۳/۳/۲۲

۲۳:۵۶ شکست مجدد داعش در حمله به سامراء

بالگردهای ارتش عراق با انهدام چهار خودرو نظامی متعلق به تروریستهای تکفیری داعش، حمله مجدد آنها به سامراء را دفع کردند.

۲۳:۳۳  : اوباما: اقدام نظامی فوری باید در عراق صورت گیرد

رئیس جمهوری آمریکا ضمن ابراز نگرانی در خصوص حوادث عراق تصریح کرد که باید اقدامات نظامی فوری و محدود در عراق صورت گیرد.

باراک اوباما از بررسی تمام گزینه ها درباره عراق از جمله گزینه نظامی خبر داد تا احتمال دخالت نظامی این کشور به بهانه مقابله با داعش افزایش یابد.

۲۲:۴۰: حمایت اهل سنت از نبرد با تروریسم/تکفیریها هرگز خیر ملت عراق را نمی خواهند

اداره اوقاف اهل سنت در منطقه جنوبی عراق بر حمایت قاطع خود از نیروهای امنیتی در جنگ با گروه تروریستی داعش تاکید کرد.

در بیانیه اوقاف اهل سنت آمده است امنیت عراق و حفظ آن یک وظیفه شرعی است و آنچه در موصل رخ داد، هرگز آن  را فرمانبردار و تابع تروریسم سیاهی که هرگز خیر ملت عراق را نمی خواهد، نخواهد کرد.

۲۱:۵۲: حمایت صریح بان کی مون از دولت مالکی در جنگ با تروریسم

دبیرکل سازمان ملل متحد در تماس تلفنی با نخست وزیر عراق بر حمایت خود از دولت این کشور در جنگ با تروریسم تاکید کرد.

۲۰:۵۰: عقب نشینی داعش از موصل و سایر شهرها

هوشیار زیباری وزیر خارجه عراق از عقب نشینی داعش از موصل و سایر شهرهای عراق خبر داد.

۲۰:۱۵: حرکت نیروهای ویژه عراق به سمت فرودگاه موصل

نیروهای ویژه عراق از چند جهت به سمت فرودگاه موصل حرکت کرده اند.

۱۹:۵۵: حمله هوایی ارتش عراق به مواضع داعش در شهر تکریت

ارتش عراق مواضع داعش در شهر تکریت را مورد حمله هوایی قرار داد.

۱۹:۴۵: تکذیب درخواست از امریکا جهت مداخله نظامی در عراق

هوشیار زیباری وزیر خارجه عراق درخواست دولت عراق برای کمک از آمریکا جهت مداخله نظامی در عراق جهت مقابله با داعش را رد کرد.

۱۹:۲۹: آمریکا ارسال سلاح به عراق را تسریع می کند

پنتاگون قصد دارد ارسال تسلیحات نظامی به عراق را سرعت بخشد. بنا بر این گزارش، عرضه این تسلیحات به عراق بخشی از قرارداد ۱۵ میلیارد دلاری امضاء شده بین آمریکا و عراق است.

۱۸:۵۳: راسموسن: ناتو برای خود در عراق نقشی نمی بیند

در پی تصرف بخش هایی از خاک عراق توسط گروه تروریستی داعش، آندریاس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو گفت: ناتو برای خودش در عراق نقشی نمی بیند.

۱۸:۳۶: سفیر عراق در فرانسه: خواستار کمک نظامی از شورای امنیت سازمان ملل هستیم

سفیر عراق در فرانسه خواستار تصویب کمک نظامی هوایی شورای امنیت سازمان ملل برای کمک به ارتش عراق در مبارزه با تروریسم شد. فرید یاسین گفت: ما نیاز به تجهیزات و کمک هوایی و پهپاد داریم.

۱۸:۱۱: نیروهای کماندویی ارتش در آستانه ورود به نینوا

یک منبع در وزارت دفاع عراق اعلام کرد: نیروهای کماندویی ارتش عراق به مرزهای استان نینوا رسیده اند و در انتظار رسیدن فرمان حمله به مواضع داعش از بغداد هستند.

۱۷:۳۳: ابوالولید برای تروریستها خط و نشان کشید/ انتقادات شدید از ائتلاف اسامه النجیفی

“ابوالولید” فرمانده نیروهای امنیتی منطقه تلعفر در استان نینوا (۷۰ کیلومتری موصل) در اظهاراتی از راهبرد جدید مواجهه با نیروهای داعش سخن گفت. وی تاکید کرد: ما راهبرد جدید را علیه داعش به اجرا گذاشته ایم و در همین راستا با نیروهای عشایری برای حفظ امنیت همکاری داریم.

ابوالولید که از فرماندهان باسابقه و مشهور ارتش محسوب می شود در ادامه تاکید کرد: هر جاکه نیروهای داعش را بیابیم، آنها را سرکوب و نابود خواهیم کرد.

۱۶:۵۲: وزیر پیشمرگه کردستان از ترور نجات یافت/ تاثیر پیروزی بشار اسد بر تحرکات جدید داعش

“جعفر شیخ مصطفی” وزیر نیروهای پیشمرگه کردستان عراق از ترور جان سالم به در برد. در پی این انفجار سه نفر از اعضای پیشمرگه کردستان عراق زخمی شدند. نیروهای پیشمرگه طی روزهای اخیر حملات سختی را علیه نیروهای داعش انجام داده و ورود آنها به کرکوک را مانع شده اند.

در تحولی دیگر، “سهاد العبیدی” از اعضای ائتلاف “متحدون” (به ریاست اسامه النجیفی) امروز در اظهاراتی تاکید کرد: گروههای تروریستی از جمله داعش پس از پیروزی “بشار اسد” در انتخابات ریاست جمهوری سوریه به عراق گریخته اند.

۱۶:۲۷: انتقاد شدید لاوروف از کشورهای غربی/ آمریکا و انگلیس در حوادث عراق مقصرند

“سرگئی لاوروف” وزیرخارجه روسیه امروز در یک کنفرانس خبری با ابراز نگرانی از تحولات اخیر عراق ، تاکید کرد: آنچه در عراق رخ می دهد نتیجه شکست کامل ماجراجویی آمریکا و انگلیس در منطقه است که از کنترل آنها خارج شده است.

۱۶:۲۲: داعش ۳۰ تبعه ترکیه را آزاد کرد

رئیس انجمن بازرگانان ترکیه از آزادی ۳۰ راننده کامیون ترک که در عراق توسط داعش ربوده شده بودند خبر داد.

۱۶:۰۴: هلاکت بیش از ۵۰ عضو و سرکرده داعش در دیالی/ استفاده از کمکهای دقیق اطلاعاتی عشایر منطقه

“صادق الحسینی” رئیس کمیته امنیتی در شورای استانداری دیالی اعلام کرد: بیش از ۵۰ عضو داعش که در بین آنها برخی سرکردگان مهم این گروه تروریستی نیز دیده می شوند، طی درگیری با نیروهای ارتش و عشایری در دیالی به هلاکت رسیدند.

وی با اشاره به کمکهای مهم و دقیق اطلاعاتی نیروهای عشایری به ارتش عراق در دیالی، افزود: گروه داعش ۵۰ عضو خود را در نبرد “انجانه” در نزدیکی منطقه العظیم (۶۰ کیلومتری شمال بعقوبه) از دست داده است.

۱۶:۰۰: آمریکا: به عراق کمک می کنیم/ المالکی نخست وزیر خوبی نیست

آمریکا در ادامه سیاست برخورد دوگانه با تروریسم در پاسخ به درخواست کمک نخست وزیر عراق از این کشور وعده کمک های نامشخصی را داد و در عین حال از نوری المالکی انتقاد کرد.

۱۵:۴۷: جلسه پارلمان عراق برای اعلام وضعیت فوق العاده به حد نصاب نرسید

“نوری المالکی” نخست وزیر عراق روز گذشته از پارلمان عراق خواسته بود که با توجه به گسترده شدن دامنه ناامنی ها و یورش داعش به برخی استانها، در کشور وضعیت فوق العاده اعلام کنند.

۱۴:۰۷: عقب نشینی ناگهانی نیروهای داعش از موصل/ حرکت تروریستها به سوی نقاط مرزی سوریه

شاهدان عینی در شهر موصل امروز اعلام کردند: نیروهای داعش از ساعتی پیش در پی رسیدن دستوراتی درباره عقب نشینی به سوی منطقه ربیعه، خیابانهای موصل را تخلیه کردند. بنابر اعلام شاهدان، هم اکنون هیچ نشانه ای از نیروهای داعش در خیابانهای موصل دیده نمی شود و به نظر می رسد به طورکامل از این شهر عقب نشینی کرده اند.

این منابع از دستورات فرماندهان داعش به نیروهای تحت امر خود در زمینه لزوم عقب نشینی به منطقه ربیعه در ۱۲۵ کیلومتری موصل و در نزدیکی مرز سوریه خبر می دهند.

۱۴:۰۲حمله مجدد تروریستها به سامرا ناکام ماند/ شورای امنیت اقدام علیه داعش را بررسی می‌کند

سرلشکر “فاضل برواری” فرمانده نیروهای کماندویی ارتش عراق امروز از ناکام ماندن حمله گروه تروریستی داعش به شهر سامرا خبر داد. وی اعلام کرد: نیروهای یگان طلایی تلاش تروریستها برای نفوذ به سامرا را ناکام گذاشتند و هم اکنون شرایط کاملا امن است.

از سوی دیگر، منابع سیاسی در عراق اعلام کردند: شورای امنیت سازمان ملل در نظر دارد با برگزاری نشستی تدابیر احتمالی و اقدام علیه داعش در عراق را بررسی کند.

۱۲:۵۸: دو منطقه مهم موصل از تروریستها بازپس گرفته شد/ حملات مسلحانه عناصر داعش به شهروندان بغداد

ارتش عراق در آخرین درگیریها با گروه تروریستی داعش در موصل توانست بر دو منطقه مهم این شهر سیطره پیدا کند. بنابراین گزارش، ارتش عراق توانسته تاکنون بر دو منطقه القدس و التحریر در موصل سیطره پیدا کند. درگیری نیروهای ارتش با تروریستها در مناطق مختلف موصل همچنان ادامه دارد.
در تحولی دیگر، منابع امنیتی عراقی از حملات افراد مسلح وابسته به داعش به مردم در برخی  نقاط بغداد خبر می دهند.

۱۲:۴۸: سیطره ارتش عراق بر تکریت کامل شد/ انتشار اخباری درباره لشکرکشی داعش به بغداد

یک منبع امنیتی در استان صلاح الدین عراق از کامل شدن سیطره ارتش عراق بر شهر تکریت و پاکسازی کامل این شهر از تروریستها خبر داد. بنابراین گزارش، ارتش عراق روز گذشته با ورود به تکریت پاکسازی و خنثی نمودن بمبهای کار گذاشته شده توسط تروریستها را آغاز کرده بود.

در تحولی دیگر، شبکه اسکای نیوز عربی از حرکت نیروهای داعش به سوی بغداد خبر داد. منابع عراقی هنوز این خبر را تایید نکرده اند.

۱۲:۲۹: تروریست خطرناک سعودی به داعش پیوست/ مسلح شدن ۲۰۰ زن عراقی در دیالی علیه تروریستها

“حامد احمد” وکیل مدافع اتباع بازداشت شده سعودی در موصل در گفتگو با روزنامه الوطن عربستان از فرار این تروریست سعودی خبر داد. وی بدون اعلام نام این تروریست خطرناک، افزود: تروریست سعودی در جریان یک عملیات بزرگ فرار از زندان گریخته و به گروه داعش پیوسته است.

در تحولی دیگر،بیش از  ۲۰۰ زن عراقی در استان دیالی با حضور در یکی از مراکز نظامی ، مجهز به سلاح شدند.

۱۱:۰۶: حمله ناکام تروریستها به کرکوک/ ۱۷ عضو داعش کشته و زخمی شدند

یک منبع امنیتی در گفتگو با خبرنگار پایگاه عراقی السومریه نیوز اظهار داشت: درگیریهای نیمه شب گذشته میان داعش و نیروهای پیشمرگه کردستان عراق در کرکوک با کشته و زخمی شدن ۱۷ تروریست همراه شد.

۱۰:۴۶: واکنش داوداوغلو به اقدامات داعش/ کسی نباید قدرت ترکیه را آزمایش کند

“احمد داود اوغلو” وزیرخارجه ترکیه پیش از ترک نیویورک به مقصد آنکارا، درباره اقدامات اخیر تروریستها در موصل اظهار داشت: ما به شدیدترین نحو ممکن با کسانی که به شهروندان ما آسیب برسانند، برخورد می کنیم.

۱۰:۴۰: آمریکا حمله پهپادهایش به داعش را بررسی می کند

در پی تحولات عراق و تصرف بخش هایی از این کشور از سوی گروه تروریستی داعش آمریکا وعده کمک های بیشتر به عراق را داده و در عین حال قصد دارد حمله پهپادهای خود به گروه مذکور را بطور جدی بررسی کند.

۱۰:۳۵: تشکیل یگان امنیتی توسط مردم استان ذی قار برای مواجهه با تروریستها

مقامات محلی در استان ذی قار (جنوب بغداد) از تشکیل یک یگان امنیتی با حضور مردم این استان خبر دادند.

این یگان امنیتی برای کمک به ارتش عراق در مواجهه با گروههای تروریستی تشکیل شده و تجهیزات نظامی متعدد را در اختیار آنها قرار داده است.

۱۰:۱۶: عراق از آمریکا برای حمله به تروریست ها کمک خواست

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در خبری به نقل از مقامات آمریکایی و عراق مدعی شد که نوری المالکی نخست وزیر عراق از ماه پیش بطور مخفیانه خواستار حمله پهبادهای آمریکا به ترریست های داعش بوده است.

۱۰:۰۷: عقب نشینی نیروهای ارتش عراق از نقاط مرزی سوریه

یک منبع عشایری در استان الانبار عراق اعلام کرد: نیروهای ارتش عراق از نوار مرزی عراق و سوریه در غرب استان الانبار عقب نشینی کرده و نیروهای عشایری با کمک پلیس محلی در این نقاط جایگزین شده و امنیت را بر عهده گرفته اند.

۰۸:۰۰: تاکید سران سیاسی بر وحدت ملی عراق و مجازات خاطیان

در پی ناامنی های اخیر در نقاط مختلف عراق به ویژه استانهای صلاح الدین، نینوا و الانبار سران سیاسی عراق در منزل “ابراهیم الجعفری” رئیس ائتلاف ملی در بغداد گرد هم آمدند.

این نشست با حضور “نوری المالکی” نخست وزیر عراق و “اسامه النجیفی” رئیس پارلمان و برخی دیگر از سران سیاسی این کشور برگزار شد.

۷:۲۵: بان کی مون خواستار آزادی اتباع ترکیه در عراق شد

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار آزادی فوری اتباع ربوده شده ترکیه در عراق شد.

وی با اشاره به اصل مصونیت کنسولی و دیپلماتیک گفت : ۴۹ تبعه ربوده شده ترکیه از کنسولگری این کشور در موصل باید بدون قید و شرط و سالم آزاد شوند.

۰۵:۱۱: نماینده بان کی مون : عراق با بزرگترین هجمه تروریستی روبرو است/سیاستمداران علیه داعش متحد شوند

نیکلای ملادینوف نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق با بیان اینکه عراق با بزرگترین هجمه تروریستی روبرو است، بر ضرورت اتحاد سیاستمداران برای مقابله با داعش تاکید کرد.

۴:۱۴ : تروریستهای داعش ۱۶ عراقی را در موصل تیرباران کردند

تروریستهای تکفیری داعش در جنایتی هولناک، ۱۶ نفر از ساکنان شهر موصل را به ضرب گلوله کشتند.

شاهدان اعلام کردند تروریستهای گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام(داعش)، روز چهارشنبه ۱۶ عراقی را در مرکز شهر موصل به رگبار بستند و همه آنها را به قتل رساندند.

۰۲:۰۲:کشته شدن یک فرمانده ارتش در جنگ با داعش/ضربات دقیق هوایی به مواضع تروریستها

یک منبع امنیتی گزارش داد فرمانده لشکر چهارم پیاده ارتش عراق که پیشاپیش سربازانش با تروریستهای داعش در تکریت می جنگید، به شهادت رسید.

وی افزود سرلشگر نذیر عاصم کوران پس از آنکه نبرد شجاعانه ای با تروریستهای داعش در منطقه العوجه در جنوب تکریت داشت، جان خود را از دست داد.

۰۰:۵۸ : نشست فوق العاده ناتو درباره حوادث موصل/سفر نیمه تمام داود اوغلو به نیویورک

همزمان با درخواست ترکیه از ناتو برای برگزاری نشست فوری درباره حوادث موصل، وزیر خارجه ترکیه هم سفر خود به نیویورک را نیمه تمام گذاشت و به تصمیم گرفت به کشورش بازگردد.

۰۰:۱۴: سیطره ارتش بر فرودگاه موصل/نشست سران عراق در منزل ابراهیم الجعفری

آغاز نشست ملی با حضور مالکی، حکیم، الجعفری و النجیفی

رسانه های عراق از آغاز نشست ملی با حضور نخست وزیر، رئیس پارلمان، رئیس ائتلاف ملی و رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق خبر دادند.

بر اساس گزارش الفرات، نشست ملی در دفتر ابراهیم الجعفری نخست وزیر اسبق با حضور نوری المالکی نخست وزیر، اسامه النجیفی رئیس پارلمان، سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق و برخی دیگر از مقامات سیاسی با هدف بررسی اوضاع امنیتی به ویژه سیطره گروه تروریستی داعش بر برخی مناطق موصل و صلاح الدین برگزار شده است.

چهارشنبه ۲۱/۳/۹۳

۲۳:۳۸: استاندار کربلا : اوضاع امنیتی کربلا عالی است/ مردم به شایعات توجه نکنند

عقیل الطریحی استاندار کربلای معلی تاکید کرد عشایر و بزرگان و مردم کربلا همواره مواضع شرافتمندانه در رویارویی با گروههای تکفیری و تروریستی داشته اند و همه باید در حفظ امنیت و مقابله با شایعات مشارکت کنند.

۲۲:۴۸: نماینده پارلمان عراق در گفتگو با مهر :آنچه در موصل رخ داد کودتا علیه دموکراسی بود/ رد پای آمریکا و اسرائیل در ناآرامی ها

نماینده شهر موصل و استان نینوا در پارلمان عراق رخدادهای این شهر و فروپاشی امنیتی را که در مناطق مختلف عراق رخ داده به کودتای سیاسی و نظامی علیه دموکراسی در این کشور تشبیه کرد و درباره پیامدهای خطرناک آن هشدار داد.

شیخ محمد تقی مولا نماینده عضو فراکسیون المواطن(مجلس اعلای اسلامی عراق) از استان نینوا به مرکزیت موصل در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری مهر ، رخدادهای این شهر و از هم گسیختگی امنیتی را که در مناطق مختلف عراق رخ داد به کودتای سیاسی ونظامی علیه دموکراسی در این کشور تشبیه کرد و هشدار داد در صورتی که اقدامی جدی علیه این تجاوزات صورت نگیرد تا چند روز دیگر شاهد ورود تروریستها به شهرهای مذهبی و به ویژه سامرا و کربلا خواهیم بود. وی بر دست داشتن آمریکا و رژیم صهیونیستی در ناآرامی های عراق تاکیدکرد.

۲۲:۰۰: ورود ۴۰۰۰ نظامی آمریکایی به فرودگاه بغداد

منابع امنیتی از حضور ۴۰۰۰ نظامی آمریکایی به فرودگاه بین المللی بغداد برای پشتیبانی از نیروهای امنیتی عراق در جنگ علیه داعش خبر دادند. این چهار هزار نظامی آمریکایی از پایگاه نظامی در ترکیه برای حمایت از ارتش عراق ضد داعش مطابق با توافقنامه استراتژیک میان دو کشور وارد عراق شده اند.

۲۱:۳۱: حمایت اتحادیه اروپا و عرب از عملیات ضد داعش/اعزام نیروی کمکی به سامراء

حمایت اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب از عملیات ضد داعش، اعزام نیروی کمکی به سامراء و صلاح الدین و آزاد سازی تکریت از آخرین اخبار امنیتی عراق است.

۲۰:۳۶: اخبار هولناک از احتمال منهدم شدن سد موصل/ جان ۲۵۰ هزار نفر در خطر است

انهدام سد موصل که بزرگترین سد در عراق به شمار می رود، یک خطر جدی در مبارزه ارتش عراق با تروریست های داعش است. بر این اساس در صورت منهدم شدن این سد، حجم آب عظیمی که در پشت آن جمع شده به سمت شهر جاری شده و جان صدها هزار نفر را به خطر می اندازد.

۲۰:۳۳: پیشروی عشایر عراق در صلاح الدین/ ارتشبد الغراوی:تا پای جان می جنگم

منابع عراقی اعلام کردند: نیروهای ویژه با همکاری عشایر منطقه بیجی در چهل کیلومتری شمال تکریت را از لوث داعش به طور کامل آزاد کردند.

منابع عراقی از تسلط نیروهای امنیتی بر ساختمان استانداری صلاح الدین خبر دادند. این منابع به پیشروی عشایر به سوی نینوا و آزادی منطقه الوحده و هلاکت ۲۳ داعشی که اغلب آنها در سوریه جنگیده اند اشاره کردند.

۲۰:۰۷: درگیری سنگین داعش و ارتش در ورودی سامرا/ کینه شدید تروریستها از امامین عسکریین(ع)

یک منبع امنیتی در استان صلاح الدین از درگیریهای شدید گروه تروریستی داعش و ارتش عراق در ورودی شهر سامرا خبر می دهند.

۱۸:۳۹: نشست ویژه رهبران عراق در منزل ابراهیم الجعفری/ داعش ۳۰۰ زندانی را در تکریت آزاد کرد

نشست ویژه مسئولان برجسته عراقی در منزل ابراهیم الجعفری، فرار ۳۰۰ زندانی از سوی داعش در تکریت و اعدام ۱۵ داعشی از سوی ارتش عراق از آخرین اخبار عراق است.

۱۷:۵۹: نیروهای ارتش عراق وارد موصل شدند/ سیطره تروریستها بر شبکه تلویزیونی صلاح الدین

نیروهای امنیتی عراق با ورود به برخی مناطق موصل عملیات پاکسازی و خنثی کردن بمبهای کار گذاشته شده توسط تروریستها را آغاز کردند.

۱۷:۴۶ :ابو الولید با لشگری عظیم در نزدیکی موصل اردو زد

منابع امنیتی عراقی اعلام کردند: نیروی نظامی گسترده ای به فرماندهی سرلشکر ابو الولید از سوی فرمانده کل نیروهای مسلح مامور آزادسازی موصل از لوث داعش شده است.

۱۷:۴۴ :مرکز پلیس العوجه در تکریت به آتش کشیده شد/ انفجار کلیسای شهر موصل توسط داعش

یک منبع امنیتی در استان صلاح الدین اعلام کرد: تروریستهای داعش مرکز پلیس العوجه در تکریت (جنوب استان صلاح الدین) به آتش کشیدند.

در تحولی دیگر، منابع امنیتی از وقوع انفجاری شدید در یکی از کلیساهای شهر موصل که تحت کنترل تروریستها داعش قرار دارد، خبر می دهند.

۱۷:۳۵: انتشار نقشه حملات داعش به شهرهای عراق

گروه تروریستی داعش با انتشار یک نقشه اعلام کرد شماری از شهرهای شمال عراق را کاملا تصرف کرده و مدعی شد شمار دیگری از شهرها را نیز تا حدودی به کنترل خود درآورده است.

۱۷:۲۴: تسلط داعش بر تکریت و فرودگاه الظلوعیه در صلاح الدین

منابع امنیتی اعلام کردند: داعش پس از درگیری با واحدهای نظامی ارتش عراق به طور کامل بر شهر تکریت مرکز استان صلاح الدین مسلط شده است.

۱۷:۱۶ :تشکیل ارتش جدید برای رویارویی با داعش/ مردم نینوا سلاح به دست گرفته اند

“نوری المالکی” نخست وزیر عراق امروز در یک کنفرانس خبری تاکید کرد: مقامات عراقی پس از مشاهده کوتاهی نیروهای ارتش، در تلاش برای تشکیل ارتشی جدید با استفاده از نیروهای داواطلب جهت جنگیدن با نیروهای داعش هستند.

۱۷:۱۲ :آمادگی عشایر برای بازپس گیری الحویجه/ داعش سرکنسول ترکیه در موصل را ربود

آمادگی عشایر برای بازپس گیری الحویجه، تشکیل گردانهای اسود نینوی در بصره و درگیری های شدید میان پیشمرگان و داعش در جنوب غرب نینوا و تسلط داعش بر کنسولگری ترکیه در موصل از مهمترین اخبار عراق به شمار می رود.

۱۶:۵۳ : اثیل النجیفی: فرماندهان امنیتی موصل باید در دادگاه های نظامی محاکمه شوند

اثیل النجیفی استاندار نینوا اعلام کرد: نیروهای امنیتی عراق در موصل و کرکوک به دلیل شایعات از بین رفتند.

۱۶:۰۷:ارتش عراق حمله داعش به غرب بغداد را دفع کرد

یک منبع امنیتی وابسته به وزارت کشور عراق اعلام کرد: در درگیری های شدید شب گذشته تا بامداد امروز میان ارتش عراق و اعضای گروهک داعش در منطقه الزبدان در منطقه ابوغریب در غرب بغداد دو نظامی عراقی کشته و چهار نفر دیگر زخمی شدند.

۱۵:۵۸: هشدار درباره خطر تروریسم/مجامع بین الملل به مسئولیت خود عمل کنند

رئیس ائتلاف العربیه ضمن درخواست نشست فوری برای بررسی اوضاع امنیتی عراق از مجامع بین المللی خواست که به مسئولیت خود عمل کنند.

۱۵:۵۸: کشته و زخمی شدن ۱۱ نفر در انفجار خودرو بمبگذاری شده در بصره

یک منبع امنیتی در استان بصره از کشته شدن دو نفر و زخمی شدن ۹ نفر دیگر بر اثر انفجار خودرو بمبگذاری شده در بازاری مردمی در منطق سفوان در جنوب غرب بصره خبر داد.

۱۵:۴۰: مسئولان محلی بصره آماده باش کامل نیروهای امنیتی عراق را خواستار شدند

مسئولان محلی استان بصره امروز خواستار آماده باش کامل نیروهای امنیتی عراق شدند. این درخواست پس از آن مطرح می شود که برخی شهرهای مختلف عراق از روز گذشته تاکنون هدف حملات تروریستی گروه داعش قرار گرفته است و برخی از مناطق تحت سیطره این گروه درآمده است.

آمادگی مقتدی صدر برای دفاع از مقدسات

خبرگزاری خبر (واخ) در خبری فوری اعلام کرد که مقتدی صدر رهبر جریان صدر آمادگی خود را برای تشکیل گردان های موسم به “گردان های صلح” برای دفاع از مقدسات در عراق اعلام کرد.

منطقه “بیجی” از داعش پاکسازی شد/اتاق عملیات مشترک در منطقه “الملتقی”

نیروهای امنیتی عراق با همکاری عشایر این کشور منطقه بیجی در شمال تکریت را از حضور عناصر گروه داعش پاکسازی کردند. نیروهای عراقی هم اکنون ساختمان پلیس بیجی را تحت کنترل خود دارند.
نیروهای پیشمرگ استان کرکوک را محاصره کردند

منابع کرد زبان عراق اعلام کردند که نیروهای پیشمرگ استان کرکوک را محاصره کرده اند.

این اقدام با هدف جلوگیری از استقرار عناصر تروریستی داعش در کرکوک صورت گرفته است.

انبار مهمات آمریکا در موصل به دست داعش افتاد

خبرنگار یک روزنامه آمریکایی در پیامی فوری اعلام کرد که یک انبار تسلیحات آمریکایی در شهر موصل عراق بدست گروه تروریستی داعش افتاده است.

انفجار دو خودرو در کربلا/چند نفر کشته و زخمی شدند

رسانه های عراقی از کشته و زخمی شدن چند نفر در انفجار ۲ دستگاه خودروی بمبگذاری شده در کربلا خبر دادند. یک منبع پلیس استان کربلا امروز اعلام کرد که ۲ دستگاه خودروی بمبگذاری شده در میدان الخنافسه در شهر کربلا منفجر شده است.

این انفجار شماری کشته و زخمی بر جا گذاشته است. به جزئیات بیشنری اشاره نشده است.

اعلام آماده باش کامل در استان بابل

یک منبع امنیتی استان بابل امروز اعلام کرد که این استان در آماده باش کامل بسر می برد. وی از عشایر عراق خواست که داوطلبانه و برای حفظ وحدت عراق به صفوف ارتش بپیوندند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود افزود: این تصمیم از سوی “صادق السلطانی” استاندار بابل و برای حفظ امنیت شهروندان اتخاذ شده است.

داعش به طور کامل بر منطقه بیجی سیطره پیدا کرده است

منابع امنیتی عراق در استان صلاح الدین اعلام کردند که گروه تروریستی داعش به طور کامل بر منطقه بیجی در شمال استان صلاح الدین سیطره پیدا کرده اند. بنابر اعلام این منابع، نیروهای امنیتی عراق در منطقه بیجی حضور ندارند.

داعش ساختمان دادگاه و پلیس در بیجی را به آتش کشید/پالایشگاه نفت همچنان در کنترل ارتش

یک منبع پلیس استان صلاح الدین عراق اظهار داشت: افراد مسلح گروه داعش از شب گذشته تاکنون در منطقه بیجی در شمال تکریت مستقر شده اند. تروریست ها ساختمان دادگاه بیجی در شمال تکریت و نیز ساختمان پلیس را به آتش کشیدند.

بازسازی ساختار نیروهای امنیتی و محاکمه کسانی که کوتاهی می کنند

نوری المالکی نخست وزیر عراق در بیانیه ای تاکید کرد که هیئت دولت تصمیمات مهمی را در زمینه حوادث فعلی و مبارزه با تروریسم اتخاذ کرده است.

واکنش وزارت خارجه و دفاع آمریکا به تحرکات داعش/ از پاسخ محکم بغداد برای سرکوب حمایت می کنیم

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که واشنگتن بسیار نگران رویدادها در موصل در ۴۸ ساعت گذشته بوده و از پاسخ محکم و منسجم بغداد برای سرکوب این تجاوزگری حمایت می کند.

سازمان ملل حملات تروریستی داعش را محکوم کرد/ بان کی مون: حامی عراق در مبارزه با تروریسم هستیم

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در بیانیه ای نسبت به اوضاع امنیتی وحشتناک در استان موصل ابراز نگرانی کرد.

۰۵:۰۳: واکنش امارات و انگلیس به اشغال موصل/ ائتلاف ملی خواستار اتحاد عراقیها در مقابل داعش شد

شیخ عبدالله بن زاید اعلام کرد کشورش با نگرانی شدیدی حوادث تروریستی را که در شهر موصل عراق رخ داده است دنبال می کند.

آمادگی جیش المهدی برای کمک به ارتش عراق

مقتدی صدر رهبر جریان صدر از آمادگی جیش المهدی برای کمک به ارتش عراق برای مقابله با داعش خبر داد.

۰۱:۲۷: ادامه حمایت علمای نجف از مبارزه با تروریسم/واکنش حکیم و آماده باش سلیمانیه برای استقبال از آوارگان

سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق در واکنش به اشغال شهر موصل از سوی تروریستها اعلام کرد باید با تحکیم جبهه داخلی، تروریستها و قاتلان را سرکوب کرد و با حمایت از غیرنظامیان بیگناه، فرصت را از تروریستها گرفت.

۰۰:۳۱: اعزام نیروهای ویژه برای پاکسازی موصل/ واکنش دیرهنگام آمریکا به تحولات عراق

شبکه المیادین به نقل از وزارت دفاع عراق از اعزام نیروهای امنیتی ویژه به شهر موصل برای بیرون راندن تروریستهای داعش از این شهر خبر داد.

۰۰:۳۱: واکنش دیرهنگام آمریکا به اشغال موصل

آمریکا در واکنشی دیرهنگام به تحولات امنیتی عراق به ویژه اشغال شهر موصل از سوی تروریستهای داعش، به ابراز تاسف از این حادثه بسنده کرد.

۰۰:۰۹ : حمایت آیت الله سیستانی از ارتش عراق در جنگ با تروریستهای تکفیری

به دنبال ادامه عملیات ارتش علیه تحرکات اخیر گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش در این کشور، “آیت الله سیستانی” مرجع عالیقدر شیعیان عراق، بر حمایت خود از نیروهای مسلح و ارتش عراق در سرکوب تروریسم تأکید کرد.

۰۰:۰۰ : بسیج مردمی در مبارزه با تروریسم/علیه داعش سلاح به دست می گیریم

گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش در ادامه حملات تروریستی اخیر خود در کرکوک توانست بر مناطق مختلفی از این استان سیطره پیدا کند.

سه شنبه: ۹۳/۳/۲۰

۲۳:۲۴: سیطره داعش بر بخشهایی از کرکوک/واکنش بان کی مون به اشغال موصل

یک منبع امنیتی عراق اعلام کرد تروریستهای داعش بر بخشهایی از استان کرکوک مسلط شده اند. تروریستهای تکفیری پیش از این بر شهر موصل مسلط شده اند.خبر دیگر اینکه بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد به تحولات عراق واکنش نشان داد و اوضاع امنیتی این کشور به ویژه موصل را نگران کننده خواند.

۲۱:۴۳ : عملیات نظامی با مشارکت پیشمرگان/داعش ۳۰۰۰ زندانی را فراری داد

نوری المالکی اعلام کرد: نیروهای مسلح ظرف ۲۴ ساعت موصل را پس خواهند گرفت.این درحالی است ک وزارت دفاع عراق با صدور بیانیه ای از اختصاص منطقه التاجی به عنوان مکان تجمع نیروهای مسلحی که از موصل عقب نشینی کرده اند و انتقال هواپیماهای نظامی به کرکوک خبر داد.

۱۹:۲۴ : برکناری رئیس پلیس صلاح الدین/ اعزام نیروی کمکی از کرکوک برای مقابله با داعش

دستور نوری المالکی برای مجازات مقصران سقوط موصل، تسلط داعش بر فرمانداری الشرقاط، واکنش اتحادیه عرب، برکناری رئیس پلیس صلاح الدین، اعزام نیروی کمکی از کرکوک برای مقابله با داعش از مهمترین اخبار امنیتی عراق است.

۱۶:۳۰: حملات برق آسای جنگنده های ارتش عراق علیه داعش/ دولت تیم بحران تشکیل داد

منابع امنیتی در عراق از حملات جنگنده های ارتش عراق به مواضع گروه تروریستی داعش در شهر موصل خبر می دهند.

۱۶:۰۹: ده ها تبعه ترکیه در عراق ربوده شدند

یک مقام ترک که نامش برده نشده است در مصاحبه ای با رویترز با اشاره به تصرف شهر موصل عراق توسط گروه تروریستی داعش گفت: ما از طریق کنسولگری در حال بررسی صحت خبر ربوده شدن ۲۸ راننده ترک هستیم.

۱۶:۰۷: جلوگیری از ورود نیروهای داعش به کربلا/ ارتش عراق به حالت آماده باش کامل درآمد

منابع امنیتی در عراق اعلام کردند: چندین عضو گروه تروریستی داعش پیش از نفوذ به کربلا در پوشش راننده تانکرهای نفتی بازداشت شدند.

۱۵:۳۴: بیانیه ائتلاف اتحاد ملی درباره تحرکات داعش/ مالکی خواستار برقراری حالت فوق العاده شد

ائتلاف اتحاد ملی عراق ساعتی پیش با صدور بیانیه به تحرکات جدید گروه تروریستی داعش در استانهای مختلف عراق واکنش نشان داد.

۱۵:۰۸ :تکفیریها وارد استان کرکوک شدند/ انتشار بیانیه دولت عراق تا دقایقی دیگر

یک منبع در پلیس کرکوک اعلام کرد: نیروهای داعش به سوی کرکوک پیش روی کرده و وارد منطقه الحویجه شده اند.

۱۵:۰۲: تسلط داعش بر فرودگاه نظامی الشرقاط در صلاح الدین/حرکت تروریست ها به سوی تلعفر

منابع آگاه اعلام کردند: مسعود بارزانی به نیروهای پیشمرگه و آسایش دستور داده است که اجازه ورود آوارگان موصلی به شهرهای اربیل، سلیمانیه و دهوک را ندهند. صفهای طولانی در برابر مراکز ایست بازرسی منتهی به شهرهای کردستان عراق کشیده شده است.

۱۴:۵۰: آماده باش در دیالی/ تسلط داعش بر پایگاه هوایی در جنوب موصل

عبدالامیر الزیدی فرمانده عملیات دجله اعلام کرد: همه نیروهای امنیتی در استان دیالی به دنبال اشغال موصل از سوی داعش به حال آماده باش درآمده اند.

۱۳:۳۳ :داعش مناطقی از صلاح الدین را هم اشغال کرد/ فرار ۱۴۰۰ زندانی خطرناک در نینوا

یک منبع وابسته به پلیس عراق در استان صلاح الدین اعلام کرد: گروه تروریستی داعش ساعاتی پس از تسلط بر شهر موصل، فروگاه و ساختمان استانداری و همه مقرهای امنیتی آن در حال پیشروی به سوی استان صلاح الدین هستند و مناطق الساحل الایسر در شرق الشرقاط در شمال تکریت را اشغال خود درآورده اند.

۱۲:۴۶: سیطره کامل داعش بر موصل/استاندار نینوا گریخت

یک منبع پلیس استان نینوا امروز اعلام کرد که عناصر گروه تروریستی داعش به طور کامل شهر موصل را تحت سیطره خود قرار داده اند.

۱۱:۳۱ :سرکرده داعش در دیرالزور به هلاکت رسید

درگیری دو گروه تروریستی جبهه النصره و داعش در استان دیرالزور سوریه همچنان به شدت ادامه دارد.

۱۱:۱۵ :تخلیه دفاتر احزاب کرد در موصل/ سیطره داعش بر فرودگاه شهر

یک مسئول اطلاع رسانی حزب دموکراتیک کردستان در استان نینوا اظهار داشت: مقرهای دو حزب دموکراتیک کردستان و اتحادیه میهنی کردستان در شهر موصل به طور کامل تخلیه شدند.

۰۸:۵۸ :پنج انفجار تروریستی در شرق بغداد/اخبار ضد و نقیض درباره اوضاع موصل

انفجار پنج بمب در مناطق مختلف بغداد به کشته و زخمی شدن بیش از ۴۰ غیر نظامی منجر شد.

۸:۵۸: اخبار ضد و نقیض درباره فرودگاه موصل

خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از یک منبع امنیتی از سیطره تروریستهای داعش بر فرودگاه شهر موصل خبر داد.

به گفته این منبع امنیتی، تروریستهای داعش توانسته اند بر فرودگاه شهر موصل مسلط شوند .

انفجار پل فلوجه-بغداد با قایق بمبگذاری شده/ افزایش تدابیر امنیتی

شبکه السومریه خبر داد، صادق الحسینی رئیس کمیته امنیتی شواری استان دیالی اعلام کرد: دستگاههای امنیتی تدابیر پیشگیرانه ای در اطراف سی مرقد و مزارهای دینی در مناطق مختلف دیالی ظرف ۲۴ ساعت گذشته برای مقابله با اقدامات تروریستی اتخاذ کرده اند.

وی افزود: مرقدها و مزارهای شخصیت های دینی یکی از اهدافی است که گروههای افراطی به دنبال حمله به آن و فتنه افکنی هستند.

انفجار ها در بغداد و کرکوک و مقر اتحادیه میهنی کردستان

بغداد شامگاه شنبه درپی حملات تروریستهای تکفیری به الرمادی و موصل و دیالی و خنثی شدن توطئه اشغال مرقد مطهر امامین عسکریین(ع) از سوی داعش، شاهد انفجار هفت بمب و شش خودرو بمبگذاری شده بود که ۲۰ کشته و ۷۷ زخمی به جا گذاشت.

سومریه نیوز نیز خبر داد، یک منبع پلیس استان دیاله اعلام کرد که یک دستگاه خودرو بمبگذاری شده صبح امروز مقر حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق در منطقه جلولاء در ۷۰ کیلومتری شمال شرق بعقوبه منفجر شد.

ناکامی داعش در اشغال حرمین عسکریین

تروریستهای تکفیری داعش روز پنجشنبه هفته گذشته قصد حمله به حرمین امامین عسکریین علیهما السلام و اشغال این مکان مطهر را داشتند که با دخالت به موقع نیروهای امنیتی و عشایر، در این راه ناکام ماندندو متحمل تلفات سنگین شدند.

https://hoorkhabar.ir/76816کپی شد!
193