برخورد شدید فراجا با جرائم سازمان یافته علیه کودکان

سخنگوی فراجا گفت: جرم نسبت به کودک در قوانین جزا فرآیند تشدید شونده دارد و یک جرم عادی نیست.

هورخبر –  سردار سعید منتظرالمهدی سخنگوی فراجا بر حساسیت پلیس در خصوص برخورد با مجرمانی که کودکان را طعمه قرار می‌دهند تاکید کرد و نوشت: جرم نسبت به کودک در قوانین جزا فرآیند تشدید شونده دارد و یک جرم عادی نیست.

این مقام مسئول افزود: «اِعمالِ جرم و جِنحه نسبت به کودکان و اطفال برای پلیس در هیچ حالتی قابل تحمل نیست؛ چرا که پلیس خود را مأمن و ملجأ کودکان دانسته و اساس وجود و حضورش نسبتِ مستقیم با امنیت کودک دارد؛ از جرم آمران، مسببین و عاملان آن چشم نمی‌پوشیم.

از آن جایی که درصد قابل توجهی از جمعیت کشور را کودکان زیر ۱۸ سال تشکیل می‌دهند و جنایت بر کودک به معنای هر نوع آسیب و صدمه، سوء استفاده، انواع بهره‌کشی علیه کودک و هر گونه فعل و ترک فعلِ عمدی که سلامت اخلاقی و اجتماعی این قشر پویا و با طراوت جامعه را مورد آسیب قرار دهد مد نظر است پس لازم است طبق قوانین و عرف از اطفال مظلوم و بی‌دفاع حمایت کرد.

از منظری دیگر پلیس خود را موظف و مقید به رفتاری دور از توهین و تحقیر، برخورد عاقلانه و صحیح، نظام‌مند، هدفمند، دوستانه و حمایت گرا با کودکانی می‌داند که به هر دلیل در سنین پایین وارد چرخه جرم و جنایت شده‌اند؛ تا در نهایت منجر به پیشگیری از جرم در بزرگسالی شود.

پلیس همواره پرونده‌هایی را که یک طرف آن مرتبط با کودکان و حقوق اطفال است در اولویتِ کاری قرار می‌دهد؛ چنانچه همین روز‌های اخیر و در پرونده‌ای که از کودکان ۷ تا ۹ سال با سلاح سرد زورگیری شده، کارت عابر بانک و رمز آن‌ها را می‌ربودند؛ بلافاصله متهم با تلاش کارآگاهان در مخفیگاه خود دستگیر شد.

در موارد متعدد دیگری نیز حمایت از حقوق کودکان و جلوگیری از در معرض جرم قرار گرفتن به کرات از سوی فراجا و کارکنان پلیس مورد توجه قرار گرفته است.

هر چند برخی از کودکان از سوی خانواده و نزدیکان خود آسیب می‌بینند که باید مورد حمایت قرار گیرند، اما در سوی دیگر، باند‌های مخوف مافیای تجارت کودکان که در سراسر دنیا فعالیت مجرمانه دارند آن‌ها را مورد سوء استفاده قرار داده که اطفال و کودکان نه قدرت شکایت نه قدرت مقابله و فرار دارند.

بخش بزرگی از آثار جرایم علیه کودکان پیامدی و تَبَعی است و روح و روان کودک تا مدت‌ها تحت تاثیر خشونتِ اعمال شده است این موضوع نیاز مراقبت ویژه از طرف سه ضلع نهاد خانواده، پلیس و حوزه تربیتی و آموزشی دارد و علیه بزهکاریِ کودک محور، نیاز به مشارکت مدنی سایر نهاد‌ها و ارگان‌ها آن هم به صورت فعال و مستمر داریم.

فراجا با جرائم سازمان یافته علیه کودکان به شدت برخورد می‌کند و در مقام مقایسه با کشور‌های منطقه از این منظر در وضعیت مطلوبی قرار داریم.

بخش بزرگی از اعتماد و سرمایه اجتماعی پلیس ناظر به نگاه و بینش کودکان بوده و جامعه هدف پلیس برای ارتقای سرمایه اجتماعی است. اعتماد کودک به پلیس زمینه ساز اعتماد عمومی در بزرگسالی نسبت به تامین امنیت در جامعه است.

با این گستره دید، فراجا از یک طرف نگاه مقابله‌ای با هرگونه تعرض و تعدی به کودکان را دارد و از سوی دیگر ظرفیت اجتماعی کودک و نوجوان برای ارتقای سرمایه اجتماعی پلیس حائز اهمیت است که به این بخش نیز توجه ویژه‌ای داریم».

https://hoorkhabar.ir/715533کپی شد!
2768
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.