حدادعادل: نگرانی بسیاری بیش از مسئله اقتصاد، موضوع عفاف و حجاب است/فرهمندپور:برای حجاب نگرانیم/احمدی‌مقدم: وضعیت حجاب روز به روز بدترنمی‌شود

غلامعلی حدادعادل عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با ابراز نگرانی از بدتر شدن هر ساله وضعیت بدحجابی در کشور تاکید کرد که مساله حجاب و عفاف هیچ وقت نباید از دستور کار مسئولان کنار رود و باید در این مورد تدبیری اندیشید.

برنامه «دیروز،امروز،فردا» این هفته با حضور غلامعلی حدادعادل مشاور عالی مقام معظم رهبری و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و فهیمه فرهمندپور مشاور امور زنان و خانواده وزارت کشور از شبکه سه سیما پخش شد.

حدادعادل در ابتدای این برنامه تلویزیونی در مورد وضعیت عفاف و حجاب جامعه اظهارداشت: موضوع حجاب یکی از دغدغه‌های قدیمی بنده بوده و آن را از قبل انقلاب در خدمت شهید مطهری پیگیری کرده‌ام، اوایل سال ۵۹ بنده کتاب فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگی را نوشتم که به مساله حجاب اشاره داشت که این کتاب تا امروز ۲۳ بار به چاپ رسیده و به زبان‌های مختلف ترجمه شده است.

 عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح‌کرد: در حال حاضر مردم متدین و انقلابی در این زمینه گلایه‌های زیادی دارند و یکی از خواسته‌هایشان از ما این است که فکری به حال حجاب شود، خیلی‌ها پیش از این که در مورد گرانی و مسائل اقتصادی صحبت کنند نگرانی خود را در مورد مساله عفاف و حجاب بیان می‌کنند و این یعنی مساله حجاب یک مساله و یک دغدغه روز است.

فرهمندپور هم در ابتدای این برنامه اظهار داشت: مساله‌ای که به شدت ما را از اجرای یک برنامه عملیاتی بازداشته این است که ما دقیقاً روشن نکرده‌ایم به دنبال تحقق چه چیزی هستیم، وقتی در مورد پوشش و حجاب و صحبت می‌کنیم مشخص نمی‌کنیم دقیقاً به دنبال چه چیزی هستیم؟ حجاب را به عنوان یک هنجار اجتماعی و مصداقی از انضباط اجتماعی مطرح می‌کنیم یا یک انتخاب فردی؟ این دو موضوع با یکدیگر تفاوت دارد و راه رسیدن به هریک بادیگری متفاوت است.

وی افزود: دستگاه‌هایی که مسئول هدف‌گذاری هستند این کار را انجام داده‌اند اما در ادامه به درستی عمل نشده است، ما در سیاست‌گذاری مشکلی نداریم و سیاست‌هایمان در این زمینه روشن است، فکر می‌کنم در مرحله بررسی متغییرهای محیطی خوب عمل نشده است. همچنین در مورد پایش و رصد تقسیم کار ملی دستگاه‌ها به درستی انجام نشده و با دستگاه‌هایی که به وظیفه خود به خوبی عمل نکرده‌اند به خوبی برخورد نشده است.

فرهمندپور ادامه داد: کار سیستمی یعنی هر بخشی به درستی وظیفه خود را ایفا کند اما وقتی در یک سیستم یکی از اجزا به خوبی عمل نکند کار کل سیستم مختل می‌شود، در موضوع عفاف و حجاب متاسفانه شاهد یک کار هدفمند سیستمی نبوده‌ایم.

حدادعادل هم در ادامه برنامه گفت: ما به دولت و معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و هر مقام دولتی دیگر پیشنهاد می کنیم اگر در مورد طرح جامع عفاف و حجاب را لازم می‌دانند هرچه زودتر به شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کنند و شورا در صورت صلاحدید این اصلاحات را اعمال می‌کند، ما باید عزم و اراده‌ای جدی در زمینه حجاب داشته باشیم. قانون به خودی ِ خود مساله‌ای را حل نمی‌کند، چیزی که نتیجه عملی در پی دارد اقدام سنجیده و هماهنگ و مبتنی بر واقعیت‌هاست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: مساله ما قانون نیست، مساله اجرای درست قانون است. فکر می‌کنم بعد از ۳۵ سال باید نگاهی به گذشته داشته باشیم، وضع امروز ما با سال‌های اول انقلاب خیلی متفاوت است و امروز تجربه بسیار بیشتری داریم، با این اوصاف باید از خودمان بپرسیم مشکل ما در موضوع حجاب چیست؟

وی افزود: حجاب یک پدیده پیچیده و چند بعدی است، حجاب نه فقط مساله‌ای فرهنگی است و نه فقط محتاج دخالت نیروی انتظامی است، حجاب در کنار این‌ها یک مساله اجتماعی است که دشمنان انقلاب نسبت به آن حساسیت دارند و روی آن سرمایه گذاری و برنامه‌ریزی کرده‌اند، کسانی که می‌خواهند اقدام کنند نباید اقدام تک بعدی داشته باشند. این موضوع مثل یک بیماری است که نمی‌توان آن را فقط با یک قرص درمان کرد و نیاز به دواهای متفاوت است، بعد از ۳۵ سال باید نگاهمان را نسبت به حجاب عوض کنیم.

فرهنمدپور نیز در ادامه این برنامه تلویزیونی اظهارداشت: متاسفانه ما در جامعه اجازه می‌دهیم کار به یک جای حاد برسد و بعد به فکر علاجی می‌افتیم که متعلق به آن مرحله نیست.

مشاور امور زنان و خانواده وزارت کشور گفت: ما در زمینه بحث حجاب و پوشش و عفاف چهار مرحله امکان ورود داریم. یک مرحله، تقابل است. یک مرحله قبل تر این است که ما در یک شرایط حداقلی موضوع را مدیریت کنیم و قبل از آن هم مرحله پیش بینی و پیشگیری وجود دارد.

وی افزود: من برای حجاب نگرانم اما آیا نگرانی به تنهایی کافی است؟ خانواده ما قبل از نگرانی چه پیش بینی کرده است؟ خانواده‌های ما قبل از انقلاب در جامعه طاغوت چون می‌دانستند خودشان باید فرزندانشان را تربیت کنند به خوبی از پس تربیت بچه‌ها برمی‌آمدند اما بعد از انقلاب دچار مساله واسپاری تربیت بچه‌ها به جامعه است. حتی اگر جامعه، جامعه امام زمان(عج) هم باشد، آیا خانواده باید فرزند خود را رها کند؟ فرهمندپور تصریح‌کرد: یکی از اساسی‌ترین مسائل ما در جامعه امروز این است که خانواده‌ها وظیفه خود را در قبال تربیت دینی فرزندان خود به خوبی ایفا نمی‌کنند، قبل از انقلاب خانواده‌ها معتقد بودند تلویزیون حرام است و مراقب بچه‌ها بودند تا به درستی از تلویزیون استفاده کنند. اما الان که تلویزیون جمهوری اسلامی است، باید بچه‌ها تمام وقت پای تلویزیون باشند؟ وقتی من نمی‌توانم تلویزیون تماشا کردن بچه ۷ ساله‌ام را مدیریت کنم قطعاً در سن نوجوانی و جوانی نمی‌توانم استفاده او از اینترنت و ماهواره را مدیریت کنم.

وی ادامه داد: وقتی این مدیریت در خانه انجام نشود، این مشکلات به آموزش پرورش سرریز می‌شود که این دستگاه هم به خوبی به وظیفه خود عمل نمی‌کند و شاهد این هستیم که همه به سمت فرافکنی می‌روند.

حدادعادل در بخش دیگری از «دیروز،امروز،فردا» در مورد نقش خانواده‌ها در مورد حجاب و عفاف گفت: واقعیت امید بخش این است که زن ِ ایرانی باحجاب و عفیف است، حجاب ارزشی است که زن ایرانی آن را از دیرباز انتخاب کرده و حتی پیش از اسلام هم از آن استفاده می‌کرده است، شما در نقش‌های تخت جمشید تصویر هیچ زنی را نمی‌بینید، این یک مساله مهم است. زمینه فطری و فکری برای گرایش به حجاب در زن ایرانی وجود دارد. امروز جامعه ما در امر حجاب نسبت به پیش از انقلاب خیلی بهتر شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود:«پدیده بی‌حجابی یک پدیده پیچیده است، درست شبیه به اعتیاد، در زمینه اعتیاد ما دست بیگانگان را می‌بینیم، همچنین در این موضوع شاهد یک مافیای اقتصادی نیز هستیم. غفلت خانواده‌ها، مسائل تربیتی و… نیز از موارد موثر در موضوع اعتیاد است که حجاب هم به همین شکل است، حجاب یک کار تربیتی است که جای تربیت در خانواده است، مدرسه هم کار تربیتی می‌کند اما اگر پیام تربیتی خانواده و مدرسه متغایر باشد این تربیت به نقطه درستی نمی‌رسد.

حدادعادل همچنین گفت: مساله حجاب هیچ وقت نباید از دستور کار مسئولان کنار رود، دیدن بدحجابی در جامعه کار دشواری نیست و هرکس در ماشین خود نشسته باشد هم می‌تواند شاهد این پدیده شود، حس می‌کنم هر سال وضعیت بدحجابی در کشور بدتر می‌شود، اینطوری نیست که امروز همه با حجاب باشند و سال دیگر همه بی‌حجاب می‌شوند بلکه وضعیت هرسال نسبت به سال قبل بدتر می‌شود و باید در این مورد تدبیری اندیشید.

مشاور امور زنان و خانواده وزارت کشور نیز در ادامه برنامه گفت: باید مراقب باشیم فرافکنی نکنیم و کسی تقصیر را به گردن دیگری نیاندازد و هرکس سهم خود را به خوبی ایفا کند، نقطه قوت ما در این زمینه زیرساخت‌های قوی نظام فرهنگی ماست، سازمان تبلیغات، بسیج و نیروی انتظامی پایش متفاوتی در این زمینه داشته‌اند که بر اساس نتایج به نظر می‌رسد شرایط اعتقادی در جامعه ما خوب است و ۹۵ درصد از خانم‌هایی که مکلف هستند، به اصل حجاب اعتقاد دارند، هرچند بعضاً در عمل گاهی پوشش مناسب ندارند.

وی افزود: از بین ۱۰۰ درصد زنانی که به سن رعایت حجاب رسیده‌اند ۵-۶ درصد هستند که از نظر بدحجابی وضعیت نگران کننده‌ای دارند که متاسفانه این افرادِ اندک خیلی به چشم می‌آیند، مساله حجاب و عفاف ابعاد مختلفی دارد، متاسفانه در تمام این سال‌ها مباحث اقتصادی مد را مورد غفلت قرار داده‌ایم، یکی از مسائلی که طی سال‌های گذشته مردم را خیلی اذیت کرد، موضوع ساپورت بود که خانم‌ها با ۱۰-۱۵ هزارتومان آن را خریداری می‌کردند اما در عمل شلوارهای موقر قیمت‌های بالایی داشتند.

حدادعادل هم گفت:«حکومت اگر به حجاب معتقد است باید یارانه بپردازد. چه اشکالی دارد برای پوشش اسلامی حکومت به تولید کننده ها یارانه بدهد؟»

فرهمندپور هم گفت: چطور مرجع و منبع دیگری برای پوشش نامناسب کشور ما برنامه‌ریزی و هزینه می‌کند ولی ما نمی‌توانیم برای عفاف و حجاب کشور برنامه‌ریزی کنیم؟

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در ادامه «دیروز،امروز،فردا» گفت: دراینکه حجاب یک مساله سیاسی است اصلاً نباید شک کرد. از سال ۱۳۱۴ که کشف حجاب در ایران عملی شده، غربی‌ها اصرار داشته‌اند در همه کشورهای اسلامی حجاب از سر زنان مسلمان برداشته شود، همه جوانان ما به استقلال و سربلندی ایران اعتقاد دارند.

وی یادآور شد: دشمنی که استقلال ما را نمی‌خواهد چرا اینقدر با حجاب در ایران مخالفت می‌کند؟ من گاهی که با خارجی‌ها روبه رو می‌شوم می‌گویم شما ادعا می‌کنید هر کشوری حق دارد خودش سبک زندگی‌اش را انتخاب کند اما چرا لباس زن ایرانی را به عنوان یک خصوصیت فرهنگی این ملت نمی‌پذیرید؟

حداد عادل تصریح‌کرد: جوان ایرانی باید بداند این همه فشار و تبلیغ و مخالفت با پوشش زن ایرانی به این دلیل است که این پوشش یک نسل را حفظ می‌کند و آنها می‌خواهند جوانان ما به جای فکر کردن به اهداف متعالی، گرفتار مسائل شهوی و روابط غلط جنسی باشند، وقتی نیروی جوان یک کشور در این باتلاق گرفتار شود، خیال دشمن راحت می‌شود، اگر جوانان ما هشت سال جبهه‌ها را اداره کردند به این دلیل بود که از این گرفتاری‌ها رها بودند، مساله حجاب چیزی است که دشمن به دنبال آن است و باید به آن توجه داشت.

مشاور عالی مقام معظم رهبری همچنین گفت: یکی از گرفتاری‌های ما این است که در امر مبارزه با حجاب یک حرف واحد نمی‌زنیم، یکی می‌گوید باید کار فرهنگی کرد، دیگری می‌گوید باید با فعالیت‌های سازمان یافته با این موضوع مقابله کرد و… این صحبت‌های چندگانه و حرکت‌های موسمی کار را خراب کرده است. وی ادامه داد:‌ اقتدار نظام با این قبیل کارها از بین می‌رود، من از دولت و مسئولان درخواست می‌کنم حرف‌هایی نزنند که خیال ساختارشکنان راحت شود، بنده از آقای روحانی انتظار دارم همانطور که در ماه‌های اول ریاست جمهوری خود روی حجاب تاکید داشت، در هر فرصت و مناسبت دیگری تاکید خود را روی مساله حجاب حفظ کند.

فرهمندپور هم در بخش دیگری از این برنامه تلویزیونی خاطرنشان کرد: اگر سیاسی بازی در مورد وضعیت حجاب بد است ما هم در این برنامه نباید گرفتار آن شویم.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم کار در این حیطه باید عملیاتی و مشخص پیش برود، انتظار از خانواده این است که فرزندی را تربیت کند که زیرساخت لازم برای قبول حجاب در او وجود داشته باشد و انتظار داریم بچه آرمان گرا و باطن بین تربیت شود. همچنین انتظار از دولت هم این است که اولاً شرایط را برای باحجاب شدن افراد فراهم کند و ثانیاً اقتدار و قاطعیت لازم را برای مدیریت فضاهای دولتی حفظ کند.

سردار احمدی مقدم هم در ادامه «دیروز،امروز،فردا» اظهار داشت: همانطور که از آقای روحانی انتظار می‌رفت وی از مبانی قانونی و حقوقی دفاع می‌کنند، شورای اجتماعی کشور، بعد از کش و قوس‌هایی که در دولت قبل صورت گرفت در مورد طرح جامع عفاف و حجاب مسئولیت پیدا کرد، اما مساله یک مقدار پیچیده است و پاسخ به این سوال که بالاخره در این زمینه چه کسی مسئول است یک مقدار سخت است.

وی تصریح‌کرد: تصور دشمن این است که حجاب پاشنه آشیل نظام جمهوری اسلامی است، من فکر می‌کنم این تلاش متعلق به امروز نیست و دشمن از همان ابتدای انقلاب تلاش خود را در این مورد به خرج داده است، برداشت من برخلاف برداشت مهمانان برنامه این نیست که وضعیت روز به روز بدتر می‌شود آن‌هایی که اهل جلوه‌گری هستند بیشتر در چشم ظاهر می‌شوند و کسانی که اهل عفاف و حجاب هستند کمتر در منظر عمومی ظاهر می‌شوند و این به معنای بد شدن وضعیت حجاب و عفاف نیست.

احمدی‌مقدم اظهارداشت: شیطان تلاش می‌کند گناه را در چشم انسان زیبا جلوه دهد، آقا در مشهد فرمودند دشمن تلاش می‌کند لذت جویی را جایگزین همت عالی جوانان کنند. کار سخت است اما به نظرم پیشرفت دارد. انسان با اختیار خود مسیرش را انتخاب می کند. آقای رئیس‌جمهور به درستی فرمودند که ما به زور کسی را نمی‌توانیم اهل یقین کنیم، ما به عنوان دولت و حاکمیت به جای بحث های نظری باید از قانون دفاع کنیم.

حدادعادل هم در ادامه گفت: حجاب یک امر اعتقادی و فرهنگی است که نیاز به تربیت است. اما وقتی قرار شد در یک جامعه‌ای حجاب رعایت شود، با کسی که تصمیم گرفت در این مورد قانون را رعایت نکند چه برخوردی باید شود؟ آیا دولت و نیروی انتظامی در این زمینه وظیفه دارد یا خیر؟ ما معتقدیم نیروی انتظامی باید عاقلانه و مدبرانه به قانون عمل کند. ممکن است اجرای بد قانون آسیب ایجاد کند اما نیروی انتظامی نباید خودش را بدون مسئولیت بداند و دولت هم باید از نیروی انتظامی حمایت کند. آقای احمدی مقدم می‌داند که یک زمانی از نیروی انتظامی حمایت نشد، نیروی انتظامی وارد عمل شد اما یک فردی در جایی حرف دیگری زد.

فرهمندپور هم اظهارداشت: انتظار از نیروی انتظامی این است که به وظیفه خود عمل کند اما اگر قرار باشد دیگر دستگاه‌ها به وظیفه خود عمل نکنند این مشکلات به سمت نیروی انتظامی سرریز می‌شود، کما اینکه الان هم این اتفاق افتاده است، اگر دستگاه‌های دولت حداقل در ساختار خود به وظیفه خود عمل کنند ما شاهد این وضعیت در جامعه نیستیم.

احمدی‌مقدم هم در پایان برنامه گفت: نیروی انتظامی به وظیفه قانونی خود عمل می‌کند، هرچند هر از چندگاهی صحبت‌هایی علیه کارهایی که انجام می‌دهیم، به گوشمان می‌رسد.

https://hoorkhabar.ir/48896کپی شد!
93