سهم ۲۶ درصدی زنان از آمارهای ایدز ۹۲

رییس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان به بیماری اچ آی وی، گفت: با توجه به همه‌گیری موج سوم ایدز در جامعه موظف هستیم برنامه‌هایمان را اولویت‌بندی کنیم.

دکتر صداقت در حاشیه برگزاری اولین کارگاه کشوری پیشگیری از انتقال اچ آی وی از مادر به نوزاد ویژه زنان عضو باشگاه‌های مثبت به میزانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان اظهار کرد: به رسانه ها و سازمان‌هایی که در این رابطه مسئولیت و ماموریت دارند همانند آموزش وپرورش توصیه می‌کنیم برنامه‌های خود را در این رابطه زیادتر کنند.

وی اضافه کرد: متاسفانه اطلاعات جوان‌ها در زمینه رعایت و راه‌های پیشگیری از بیماری ایدز بسیار پایین است.

صداقت با اشاره به همه‌گیری موج سوم اچ آی وی در جامعه، گفت: موظف هستیم برنامه‌هایمان را اولویت‌بندی کنیم.

وی اظهار کرد: از اواخر دهه ۸۰، با افزایش تعداد موارد جدید در جمعیت زنان و همینطور افزایش موارد جدید ابتلا به اچی آی وی از طریق روابط جنسی محافظت نشده مواجه شدیم.

وی بیان کرد: از ابتدای سال ۱۳۶۵ تا اوایل سال ۹۲، تعداد مواردی که در این زمینه، ثبت شده حاکی بر این است که ۱۱ درصد موارد ابتلا مربوط به زنان است اما تنها در سال ۱۳۹۱ سهم ابتلاء زنان از موارد جدیدی که در این سال ثبت و گزارش شده به ۲۶ درصد رسیده و این افزایش نگران‌کننده است.

صداقت ادامه داد: از طرف دیگر بر اساس همین آمار اندازه‌گیری شده از سال ۱۳۶۵ تا ابتدای سال ۱۳۹۲، سهم روابط جنسی محافظت نشده در ابتلا به اچ آی وی حدود ۱۳درصد گزارش شده و همین آمار فقط در سال ۱۳۹۱ از میان آمار ثبت و گزارش شده در یکسال حاکی از ابتلاء حدود ۳۳ درصد از موارد جدید از طریق روابط جنسی محافظت نشده است.

رییس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت در ادامه راه اندازی مراکز مشاوره ویژه زنان آسیب‌پذیر را از دیگر اولویت های این وزارت مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد که در حال حاضر ۳۰ مرکز در سطح کشور دراین زمینه فعالیت می‌کنند.

وی بیان کرد: از سیاست های دیگر افزایش دسترسی به مشاوره و آزمایش اچ آی وی بود که وزارت بهداشت توانست به طور جدی از اوایل امسال تست تشخیص سریع اچ آی وی را در دانشگاه های علوم پزشکی حتی در بخش‌های غیردولتی و خصوصی با دستورالعمل مشخص در سراسر کشور ایجاد کند.

وی گفت: در حال حاضر آمارها نشان دهنده این است که دسترسی افزایش یافته است و با این رویکرد فکر می‌کنیم دسترسی مناسبی را برای افرادی که مبتلا هستند و از وضعیت خودشان خبر ندارند فراهم کرده‌ایم.

رییس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت افزود: پیشگیری از انتقال اچی آی وی از مادران مبتلا به نوزاد سیاست بسیار مهمی است که می‌توان ادعا کرد در زمینه اجرایی شدن آن جزء اولین کشورهایی در منطقه شمال آفریقا و شرق مدیترانه هستیم که این سیاست را به طور جامع دیدیم و آن را در کشور پیاده می کنیم.

صداقت در ادامه ضمن هشدار در رابطه با شیوع مصرف روانگردان‌ها و مواد محرک صنعتی بویژه در بین جوانان و زنان، اظهار کرد: مصرف این مواد با ترفندهای مختلف از جمله تناسب اندام در بین زنان، افزایش تمرکز، افزایش قدرت برقراری روابط و افزایش اعتماد به نفس در کشور افزایش داشته است.

وی بیان کرد: مواد محرک و روانگردانی که در جامعه امروز به عنوان شیشه، کریستال و یا قرص‌های اکستازی معروف است، علاوه بر آثار بسیار مخربی که بر سیستم اعصاب و روان فرد می‌گذارد زندگی او را به اختلال می‌کشاند.

وی اظهار کرد: مصرف این روانگردان‌ها متاسفانه باعث بی‌بند و باری‌های جنسی و باعث ایجاد رفتارهای جنسی خارج ازعرف جامعه و خانواده می شود و با توجه به اینکه قدرت تصمیم‌گیری فرد را هم مختل می کند از این طریق فرد به راحتی در معرض رفتارهای جنسی محافظت نشده و پرخطر و در معرض خطر اچ آی وی قرار می‌گیرد.

رییس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت گفت: ما اعتقاد داریم باید جامعه وجوان سالمی داشته باشیم و جوانان باید بدانند چگونه خودشان را از مخاطراتی که در محیطشان وجود دارد مراقبت کنند.

وی ادامه داد: خوشبختانه وزارت بهداشت توانسته در همه استان های کشور حداقل یک مرکز مشاوره بیماری های رفتاری راه‌اندازی کند و شماره تلفن و آدرس این مراکز در اطلاعات ۱۱۸ همان استان ثبت شده و قابل دسترسی است و کلیه خدمات مشاوره آزمایش اچی آی وی، خدمات مراقبت اچ آی وی و بیماری های آمیزشی در این مراکز رایگان و محرمانه است.

https://hoorkhabar.ir/1561کپی شد!
101