هفتمین گردهمایی اعضای قطب خلیج فارس برگزار شد

هفتمین گردهمایی اعضای قطب خلیج فارس با حضور مدیران سازمان غذا و دارو و جمعی از مسئولان مرتبط در اهواز برگزار شد.

هفتمین گردهمایی اعضای قطب خلیج فارس صبح امروز با حضور مدیران سازمان غذا و دارو، معاونان، مدیران و نمایندگان معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی اهواز، هرمزگان، بوشهر، دانشکده علوم پزشکی دزفول و ادارات نظارت بر ضوابط بهداشتی، انسانی و استاندارد کیش و قشم در معاونت غذا و داروی اهواز برگزار شد.

معاون غذا و داروی این دانشگاه و دبیر قطب خلیج فارس در این گردهمایی اظهار کرد: این گردهمایی با هدف بررسی و جمع بندی پیشنهادهای اعضای این معاونت‌ها، پیگیری اجرای برنامه‌های عملیاتی برای ارتقای عملکرد حوزه‌های غذا و دارو، افزایش انتقال تجربیات و تعامل بین دانشگاه‌های عضو قطب خلیج فارس برگزار شده است.

بهزاد شریف مخمل‌زاده با اشاره به تدوین دارونامه رسمی بیمارستان‌ها با اجرای طرح تحول نظام سلامت در استان خوزستان تاکید کرد: با اجرای این طرح دیگر بیمار برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی به خارج از بیمارستان هدایت نمی‌شود.

وی با بیان اینکه مشکلات تهیه دارو با اجرای طرح تحول نظام سلامت بر طرف می‌شود، افزود: با مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح می‌توان موانع و مشکلات موجود بر سر راه این طرح را شناسایی و رفع کرد.

دبیر هفتمین گردهمایی منطقه ۹ معاونت‌های غذا و داروی کشور با بیان اینکه تزریق منابع و نیروی انسانی در موارد غیرضروری باعث کاهش بهره‌وری در طرح تحول نظام سلامت می‌شود، افزود: این گونه اقدامات، در بعضی موارد باعث کاهش خدمات ارائه شده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هر خدمتی که به شهروندان ارائه می‌شود باید در راستای اهداف سلامت باشد، تصریح کرد: در این راستا هدف اصلی ما در طرح تحول نظام سلامت نیز ارتقای سلامت و افزایش طول عمر مردم، محافظت از مخاطرات بیماران و افزایش رضایتمندی مردم است.

مخمل‌زاده در پایان با بیان اینکه این گردهمایی به مدت دو روز در اهواز برگزار می‌شود، تاکید کرد: قطب خلیج فارس به عنوان یکی از مناطق ۹گانه سازمان غذا و داروی کشور به منظور ایجاد وحدت رویه و هماهنگی در راستای حفظ، تامین و ارتقای کیفی فرآورده‌های غذایی، آشامیدنی، آرایشی، بهداشتی، تولیدی و وارداتی به کشور و تسهیل در امر صادرات فرآورده‌های تولید داخل و ارتقای ارائه خدمات دارویی به منظور حفظ سلامت مصرف کنندگان تشکیل شده است.

*کمبود در موارد اولیه دارویی

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان نیز در این گردهمایی، با اشاره به نقش نظارتی و مدیریتی این معاونت در عرضه دارو اظهار کرد: خوشبختانه با تمهیدات صورت گرفته کمبود دارویی برای بیشتر بیماران شیمی درمانی در استان هرمزگان نداریم و این بیماران می‌توانند داروهای خود را به راحتی تامین کنند.

حسین قاسمی افزود: داروهای ایرانی بیماران ام.اس به صورت رایگان در اختیار آنها قرار می‌گیرد و بیماران می‌توانند این داروها را دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲۷ قلم دارویی که مواد اولیه آن از خارج کشور وارد می‌شود کمبودهایی وجود دارد، تصریح کرد: داروهای وارداتی در حال ترخیص هستند و تا هفته‌های آینده بخش عظیمی از کمبودهای دارویی مرتفع می‌شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان گفت: برنامه تحول نظام سلامت یکی از بهترین و مؤثرترین برنامه‌های حوزه سلامت است که در دولت تدبیر و امید به منظور رفاه حال مردم به اجرا در آمده است.

وی با اشاره به اجرای کامل این برنامه در هرمزگان عنوان کرد: بیمارانی که در بیمارستان‌های دولتی بستری شده و تحت درمان قرار می‌گیرند، طبق برنامه در بیمه‌های شهری تنها ۱۰ درصد و در بیمه‌های روستایی و عشایری فقط پنج درصد هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند.

وی افزود: بیمارستان‌های دولتی استان با تمام ظرفیت در این طرح وارد مرحله اجرایی شده‌اند و تمام تلاش خود را در ارایه بهترین خدمات درمانی به بیماران انجام خواهند داد.

*اجرای طرح سلامت

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر هم در این گردهمایی اظهار کرد: معاونت دارو و غذای دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر وظیفه بسیار حساسی دارد به ویژه در راستای تامین امنیت غذایی در جامعه که از مهم‌ترین وظایف وزارت بهداشت است باید به صورت شبانه‌روزی برای جلب رضایتمندی شهروندان اهتمام ورزیم.

یحیی رضایی با مثبت ارزیابی کردن روند اجرای طرح تحول سلامت در استان بوشهر در چند روز گذشته، افزود: بیمارانی که باید هزینه‌های بالایی بابت بستری در بیمارستان‌های دولتی پرداخت می‌کردند اکنون کمترین میزان را پرداخت و با آرامش بیشتر به درمان خود می‌پردازند.

وی با بیان اینکه در اجرای طرح سلامت در استان بوشهر، تمام تجهیزات و ملزومات پزشکی و دارو، بیمارستان به بیماران بستری ارائه می‌کند، تصریح کرد: اگر بیمارستانی وسایل و داروی مورد نیاز بیمار در بیمارستان نداشته باشد بیمارستان موظف است آن را تهیه کند و در اختیار بیمار قرار دهد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر در راستای تامین سلامت شهروندان اهتمام جدی دارد و از هیچ تلاشی برای تحقق این مهم دریغ نمی‌کند.

وی در پایان افزود: رشد شاخص‌های بهداشتی مورد تاکید دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر قرار دارد و با افزایش امکانات و تجهیزات درمانی و بهداشتی و کاهش هزینه‌های درمانی شاهد موفقیت بسیار خوبی در این مسیر هستیم.

در حاشیه این گردهمایی کارگروه‌هایی با محوریت دارو، غذا و آزمایشگاه به منظور بررسی راهکارها و رفع موارد موجود در زمینه‌های مختلف دارویی، غذایی و آزمایشگاه‌های این معاونت‌ها با حضور کارشناسان و مدیران این حوزه‌ها در این معاونت تشکیل شد.

 

https://hoorkhabar.ir/94810کپی شد!
89
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.