روحانی:مردم از دریافت یارانه انصراف دهند و فرم جدید را پر نکنند

رئیس‌جمهور با اشاره به گروهی که به عنوان عبور از تحریم‌ها منافع ملی را دور زدند و پول ملت را برداشتند، گفت:‌ امیدوارم دستگاه‌های مربوط این پول‌ها را برگردانند.

رئیس‌جمهور دیدار با منتخبین استان هرمزگان در جریان سفر استانی دولت به این استان صورت گرفت با اشاره به برگزاری این جلسه گفت: معمولا این جلسات باید به گونه‌ای باشد که بیشتر نخبگان حرف بزنند و اینگونه جلسات برای من و همکاران بیشتر برای بهره‌برداری باشد تا بدانیم در دل مردم و نخبگان استان چه می‌گذرد.

روحانی اضافه کرد: در استان هرمزگان استعداد انسانی و طبیعی فراوانی داریم.

رئیس‌جمهور با اشاره به انتقاد یکی از نخبگان دانشگاهی استان نسبت به وضعیت رشته‌های دانشگاهی در هرمزگان گفت: مراکز آموزشی باید به گونه‌ای تعبیه شود که فارغ‌التحصیلان آن بتوانند بار اراده استان به ویژه در صنعت را به عهده گیرند و اگر بنا باشد جوانان استان در رشته‌ای تخصص بگیرند که بازار آن در استان وجود ندارد نتیجه این می‌شود که متخصصان از دیگر استان‌ها برای انجام کار به هرمزگان بیایند.

وی با بیان اینکه این نقص در سیستم آموزش عالی ما وجود دارد که تربیت نیروی انسانی در کشور متناسب بازار کار نیست تصریح کرد: باید برنامه‌ریزی کنیم که در ۴ سال آینده چه می‌خواهیم و متناسب با آن ورودی دانشگاه‌ها شکل بگیرد.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: هم‌اکنون با دو مشکل روبه‌رو هستیم یک مشکل عدم تناسب مراکز آموزش عالی با نیازمندی‌های جامعه بوده و مشکل دوم مسئله توازن کمیت و کیفیت است.

روحانی با اشاره به مشکلات دانشگاه‌ها در گذشته و افزایش این مشکلات به دلیل گسترش کمیتی دانشگاه‌ها تصریح کرد: به دلیل رقابت‌های ناسالم یک دانشگاه را گسترش دادیم تا دانشگاه دیگر را سرکوب کنیم.

روحانی ساماندهی کیفیت رشته‌های آموزش عالی را وظیفه دولت خواند و ادامه داد: باید این کار صورت گیرد تا فارغ‌التحصیلان رشته‌ها بتوانند در استان خود و کشور به نیازمندی‌های کاری پاسخ دهند.

وی موضوع انضباط کاری را یکی از مسائل مهم در زمینه فضای کاری کشور دانست و ادامه داد: ایرانی از لحاظ اخلاق، فرهنگ و انقلابی بودن جزو برترین‌ها است در این حال چرا نباید در انضباط کاری برتری داشته باشیم و به خوبی از توان مردم بهره‌گیری نکنیم.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از اظهارات خود با تاکید بر همراهی علم با اخلاق به موضوع فساد اقتصادی اشاره کرد و افزود: گروهی به عنوان دور زدن تحریم‌ها منافع ملی را دور زدند و پول ملت را برداشتند و امیدواریم همه دستگاه‌ها با تلاش خود این پول را برگردانند.

وی ادامه داد: همه این پول نه اینکه یک محموله نفت خام را بدهیم که ببرند و بفروشند بلکه پول نقد به این فرد داده شده تا بدهی‌های ما را با آن پرداخت کند.

روحانی تصریح کرد: این ۶/۲ میلیارد دلار همش پول نقد نیست؛ بخشی پول نقد دادند که بدهی ما با آن پرداخت شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه رخ دادن این مسائل به دلیل نبودن اخلاق است، اظهار داشت: فکر می‌کنید بدون ایستادگی در برابر انحراف، کشور می‌تواند رشد کند.

روحانی ادامه داد: این صحیح نیست که یک عده مردم رنج بکشند و عده‌ای با حیله و به بهانه تحریم‌ها بیت‌المال مردم را غارت کنند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: یک وقتی موضوع ۳ هزار میلیارد تومان مطرح شد و دهان همه باز مانده بود ولی این رقم حدود ۹ هزار میلیارد تومان است و البته مطمئن نیستیم فقط همین باشد و شاید بعدا چیزهای دیگری کشف شود.

روحانی با تاکید بر اینکه مگر می‌شود بدون تعهد کشوری پیش برود، گفت: امروز به جای دعواهای غیرمفید و سازنده که در سوابق هم بگردیم که در فلان اجتماع فلان شعار گفته شده، بیاییم همه با هم جلوی فساد و انحراف بایستیم.

وی اضافه کرد: وقتی ما داریم بی‌خودی با هم می‌جنگیم، مفسدین هم می‌آیند و از این خبر سوءاستفاده می‌کنند؛ بیاییم دست به دست هم دهیم و در برابر مفسدان بایستیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه توسعه بدون تدبیر، وحدت ملی و مبارزه با فساد بدون اخلاق امکان‌پذیر نیست، اظهار داشت: مردم ما با مشکلات فراوانی روبه‌رو هستند و باید این مشکلات را از پیش پای مردم برداریم.

وی با تاکید بر اینکه همه مشکلات را پیش از انتخابات می‌دانستم و بعد از آن نیز با دریایی از مشکلات مواجه شدیم، گفت: نه من و نه همکارانم هراسی از مشکلات نداریم و این مسیر را با تدبیر و مشورت پیش خواهیم برد.

رئیس‌جمهور با اشاره به دوره شش ماهه پس از آغاز به کار دولت اظهار داشت: در این شش ماه دولت قدم‌های مهمی برداشته و امروز ببینید که دنیا چه نگاهی به ایران دارد.

وی تغییر افکار عمومی جهان نسبت به ایران را یادآور شد و تصریح کرد: چطور ایران قطعنامه‌ای پیشنهاد می‌دهد و با اتفاق آرا در سازمان ملل تصویب می‌شود؛ این اقتدار ما است. در حالی که خیلی برای برخی کشورها سخت بود که قطعنامه‌ای علیه خشونت و افراطی‌گری با پرچمداری ایران تصویب شود چون مدت طولانی‌ای تبلیغ کرده بودند که ایران سرمنشأ تروریسم است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه افتخار دولت اجرای خواست مردم است، به دیدار خود با سرمایه‌گذاران ایرانی مقیم خارج در هرمزگان اشاره کرد و گفت: این سرمایه‌گذاران به من گفتند امروز فضایی ایجاد شده که ما دوست داریم بگوییم ایرانی هستیم؛ درست برعکس گذشته که خودمان را پنهان می‌کردیم تا کسی نفهمد ما ایرانی هستیم.

روحانی اضافه کرد: مردم با انتخابات حماسی خود در ۲۴ خرداد توانستند این فضا را به وجود بیاورند.

وی با تاکید بر اینکه امروز دانشگاه‌ها بسیار آرام‌تر از گذشته شده است، تصریح کرد: البته این دولت مدعی حل همه مشکلات نیست ولی امروز امید در سراسر کشور وجود دارد.

روحانی در ادامه به موضوع انتقال تکنولوژی و تجربیات از دیگر کشورها اشاره و ادامه داد: اشکال ندارد از دیگران بیاموزیم و فناوری‌های آنان وارد کشور ما شود و در آن فناوری جدید ابتکار کرده و جایی از آن را ارتقا بدهیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در این فضا باید بیشتر به فکر آینده کشور و فرزندان خود باشیم و توقع‌ها را کم کنیم، اظهار داشت: هر مقوله‌ای که می‌خواهیم وارد شویم عده‌ای می‌گویند این کار را نکنید.

روحانی با طرح این سوال که آیا می‌توانیم یارانه را به همین صورت ادامه دهیم، گفت: شما امروز باید بدانید که ما چگونه یارانه ماهانه را تامین می‌کنیم؛ هر پولی که از قیمت اضافه انرژی به دست می‌آوریم در کنار پولی که در جاهای دیگر و خزانه به صورت غیرقانونی برداشت می‌کنیم در قالب یارانه مساوی به همه مردم می‌دهیم.

وی با بیان اینکه وقتی سوال می‌کنیم که آیا این راه درست است همه می‌گویند درست نیست، تصریح کرد: وقتی می‌گوییم می‌خواهیم این روند را اصلاح کنیم، اعلام می‌کنند که این کار را نکنید چون عده‌ای ناراحت می‌شوند.

وی در ادامه به تکلیف مجلس در زمینه هدفمندی یارانه‌ها برای دولت اشاره کرد و افزود: مجلس دولت را مکلف کرده که از سال آینده یارانه را به کسی بدهیم که متقاضی باشد و در مرحله بعد نیازمند باشد.

رئیس‌جمهور با اشاره به برخی مشکلات اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به شکل فعلی تصریح کرد: نتیجه این نوع پرداخت این می‌شود که بخش‌های برق وضعش بدتر می‌شود و درمان بهبود پیدا نمی‌کند و این پول را به مردم می‌دهیم.

روحانی با بیان اینکه باید وارد این عمل شویم و مردم نیز کمک کنند و دست به دست هم دهیم، تصریح کرد: خواست ما از همه مردم این است که وقتی فرم جدید جمع‌آوری اطلاعات خانوار برای دریافت یارانه توزیع می‌شود، این فرم را پر نکرده و از دریافت یارانه انصراف دهند.

وی اضافه کرد: حتی کسی که نیازمند است این یارانه را نگیرد و به دولت بگوید که بخش‌های درمان، محیط زیست و دیگر قسمت‌ها را درست کند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه کسانی که به این پول نیاز ندارند از دریافت آن انصراف دهند، ادامه داد: ما در سال آینده به صورت مرحله‌ای همه مردم را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به اقدامات دولت برای گسترش و توسعه اقتصادی منطقه گفت: تلاش دولت این است که تولید فولاد استان به ۱۰ میلیون تن برسد و البته در کنار آن تلاش می‌کند که مسئله محیط زیست را نیز حل و فصل کند.

روحانی ادامه داد: تحول بزرگی در زمینه ساخت بندر، راه، کشتی‌سازی، فولاد و همچنین توسعه بندر شهید رجایی انجام می‌شود.

وی احیای جزایر استان را یکی دیگر از برنامه‌های دولت خواند و ادامه داد: برخی جزایر ما همانطور که به وجود آمده باقی مانده و باید در این زمینه برنامه‌ریزی صورت گیرد؛ البته دولت فعلا برنامه‌ای در این زمینه ندارد ولی باید با توجه به نظر نخبگان و صاحبنظران در این زمینه برنامه‌ریزی شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به طرح موضوع توجه به حقوق زندان توسط یکی از نخبگان استان گفت: تاکید من از اول بر این بوده که حقوق شهروندی را رعایت کنیم و در مسئله مشاغل دولت شایستگی برای ما شرط است نه حزب، گروه، جناح و جنسیت افراد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه زنان جامعه ما بسیار فرهیخته و صاحب‌نظر هستند افزود: همگی در کنار یکدیگر زن و مرد، پیر و جوان و به ویژه تحصیل‌کرده‌ها و شیعه و سنی که فرقی با یکدیگر ندارند دست به دست هم کشور را آباد کنیم.

رئیس‌جمهور در پایان به حضور جوانان و نخبگان استان اشاره و خاطرنشان کرد: ما در این راه امید فراوانی به جوانان و صاحب‌نظران داریم.

بنا بر این گزارش در ابتدای این دیدار تعدادی از نخبگان و صاحبنظران استان در زمینه‌های فرهنگی، هنری، اقتصادی و دانشجویی به بیان نقطه‌نظرات خود در زمینه‌های مربوطه پرداختند.

https://hoorkhabar.ir/894کپی شد!
98
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.