تورم از ۴۳ درصد به ۱۶ درصد رسیده است/ مردم عراق تروریست‌ها را سر جای خود می‌نشانند

رئیس‌جمهور گفت:‌ در آغاز این دولت تورم ۴۳ درصد بود که خوشبختانه امروز تورم نقطه به نقطه به ۱۶ درصد رسیده است، زیرا دولت در این زمینه قدم‌های بزرگی برداشته است.

رئیس جمهور صبح امروز و در جمع مردم استان لرستان اظهار داشت: به همه ابرقدرت‌ها، مزدوران، آدمکشان و تروریست‌ها اعلام می‌کنیم ملت بزرگ ایران برای حراست از عتبات عالیات از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

دکتر روحانی افزود: طومارهای فراوانی از سوی مردم ایران برای دفاع از حرم امامان شیعه در کربلا، نجف، کاظمین و سامراء نوشته شده است؛ اما من به مردم عزیز ایران عرض می‌کنم بحمدالله از نیروهای شیعه و سنی و کُرد در سراسر کشور و منطقه آماده هستند تا در این زمینه ایثارگری و فداکاری کنند.

*ایران در مسیر تعامل سازنده با سایر کشورها در چارچوب منافع ملی است 

رئیس شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در عرصه سیاست خارجی دولت تدبیر و امید در مسیر تعامل صحیح، درست و سازنده با سایر کشورها به ویژه همسایگان در چارچوب منافع ملی و حقوق ملت است، تصریح کرد: به ملت ایران قول می‌دهم همان طور که تا امروز برای رفع تحریم‌ها و احقاق حقوق آنها در زمینه حقوق هسته‌ای گام برداشته‌ایم، قدم‌های بعدی را نیز برخواهیم داشت.

رئیس جمهوری افزود: سربازان دیپلماسی ملت، امروز در خط مقدم و در مذاکرات وین مشغول تلاشند و اگر دنیا قدر ملت ایران و بزرگواری و عظمت و حقوق این ملت را بداند به اعتقاد من به راحتی می‌توانیم در زمینه حقوق هسته‌ای ملت ایران گام آخر و نهایی را به حول قوه الهی برداریم.

*در راستای گسترش نظام سلامت تمام مردم تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند

دکتر روحانی همچنین با اشاره به موفقیت دولت در کنترل و مهار تورم و پایبندی به وعده‌ای که از روز اول به مردم در این خصوص داده است، گفت: ما در پی بهبود شرایط زندگی مردم هستیم؛ البته تا رسیدن به نقطه مطلوب و زندگی راحت برای ایرانیان راه فراوانی در پیش داریم؛ اما دولت در کنار مجلس و سایر قوا و با استفاده از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب این راه را ادامه خواهد داد.

رئیس جمهوری از تلاش برای کاهش رنج مردم در زمینه بهداشت و سلامت به عنوان یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های دولت یاد کرد و گفت: ما تلاش کرده‌ایم تا از رنج مردم در بیمه درمان، وضعیت بیماران صعب‌العلاج و خاص کاسته شود و در نظر داریم تا شرایط مردم در مراجعه به بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها، سهل‌تر شود به طوری که در گسترش نظام سلامت همه مردم را تحت پوشش بیمه قرار خواهیم داد و در ماه‌های آینده این راه دنبال خواهد شد.

*عزم دولت برای ایجاد رونق اقتصادی در لرستان

دکتر روحانی با اشاره به گام‌های برداشته شده برای افزایش تولید در استان لرستان گفت: تنها در ۱۰ ماه گذشته ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بودجه دولتی و بخش خصوصی برای ایجاد رونق و کسب و کار در استان هزینه شده و باز هم بودجه بیشتری در این زمینه تزریق خواهد شد.

رئیس جمهوری گفت: برای حل مسئله بیکاری و ایجاد اشتغال برای جوانان راهی جز ایجاد رونق اقتصادی و رشد فضای کسب و کار نداریم.

دکتر روحانی با اشاره به درخواست‌های مردم در مسیر فرودگاه تا ورزشگاه شهید تختی خرم آباد مبنی بر اشتغال و رفع بیکاری گفت: وقتی می‌بینم که مردم از بیکاری در رنج هستند و پسران و دختران عزیز ما به دنبال شغل می‌باشند باید اقدامات اساسی در استان انجام دهیم تا این معضل برطرف شود.

*حفاظت از جنگل‌های بلوط از برنامه‌های اجتماعی دولت است

رئیس جمهوری از دیگر برنامه‌های اجتماعی دولت را حفاظت از محیط زیست و جنگل‌های بلوط در سطح ارتفاعات زاگرس برشمرد و گفت: در سفر به ایلام با حضور در ارتفاعات، وضعیت جنگل‌های بلوط را بررسی کردم و از نزدیک در جریان وضعیت جنگل‌های بلوط قرار گرفتم و مصمم هستیم تا این مشکل زیست محیطی را حل کنیم چرا که این جنگل‌ها سرمایه مردمان زاگرس‌نشین و کل ایران است.

رئیس شورای عالی محیط زیست همچنین اقدامات انجام شده برای حل برخی از مسائل زیست محیطی نظیر ریزگردها را با همکاری کشورهای همسایه موثر دانست و گفت: دولت در این زمینه برنامه ریزی‌های ویژه‌ای انجام داده است.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود بر عزم جدی دولت برای اجرای تصمیمات اتخاذ شده در استان لرستان تأکید کرد و گفت: اولین قدم برای اجرای تصمیمات اتخاذ شده آبادانی و توسعه استان است که همین امر موجب می‌شود اشتغال برای جوانان این استان فراهم شود.

دکتر روحانی با بیان اینکه تا پایان امسال و سال آینده سدهایی به بهره برداری خواهد رسید، گفت: در کنار سدهایی که طی ۲ سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید، سدهای دیگری نیز وجود دارد که در برنامه‌های این سفر اعلام خواهد شد و طبق برنامه ادامه خواهد یافت.

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه برای مناطق شیب‌دار که مسأله باغبانی و کشاورزی مطرح و نیاز به پمپاژ آب دارد، اقدامات و اعتبارات لازم با هماهنگی وزارت کشاورزی منظور خواهد شد، تصریح کرد: برای جلوگیری از هدر رفت آب، مسئله آب‌رسانی باید اصلاح شود که طرح و برنامه‌هایی در این خصوص آماده شده که امسال و سال آینده این طرح ادامه خواهد یافت.

دکتر روحانی با بیان اینکه پروژه آزاده راه خرم‌آباد – اراک در دست برنامه ریزی است، اظهار داشت: این کار برای آسودگی مردم جهت رفت و آمد و جذب گردشگری و توریسم صورت گرفته است.

*احداث یک شهرک صنعتی پتروشیمی در خرم آباد

رئیس جمهوری افزود: طرح‌های احداث مجتمع شیلاتی با همکاری وزارت کشاورزی از دیگر برنامه‌های استان لرستان است که آماده و اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه پتروشیمی خرم‌آباد در حال تکمیل شدن است، خاطرنشان کرد: در کنار تکمیل پتروشیمی خرم‌آباد، یک شهرک صنعتی پتروشیمی نیز احداث خواهد شد. تمام سرمایه‌گذاری اولیه این شهرک را وزارت نفت و وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام خواهند داد. سرمایه‌گذاری این شهرک قدم بسیار مهمی در جهت رفع بیکاری جوانان استان لرستان خواهد داشت.

رئیس جمهوری تصریح کرد: با قول وزارت صنعت، معدن و تجارت، دو کارخانه لاستیک خودرو و سنگبری مدرن در استان لرستان احداث خواهد شد.

دکتر روحانی در مورد گردشگری نیز گفت: توسط بنیاد مستضعفان یک هتل ۴ ستاره برای جذب گردشگری احداث خواهد شد که تأمین بخشی از تسهیلات این هتل را سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عهده گرفته است.

وی گفت: برای توسعه صنایع دستی، اقدام جداگانه‌ای در استان آغاز شده است که می‌تواند در زمینه اشتغال جوان‌های مخصوصا بانوان بسیار مؤثر باشد.

دکتر روحانی از هماهنگی با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برای ارتقاء مهارت‌های شغلی فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و نیز اختصاص تمام اعتباراتی که در بودجه امسال برای طرح‌های عمرانی استان لرستان در قانون بودجه آمده خبر داد.

*پیش بینی ۷۹ طرح برای توسعه استان لرستان

وی با بیان اینکه مجموعا ۷۹ طرح برای توسعه استان پیش بینی شده است از تلاش دولت برای استفاده از همه ظرفیت واحدهای تولیدی در استان به منظور ایجاد اشتغال بیشتر خبر داد و همچنین قول داد بیمارستان شهیدان رحیمی خرم‌آباد هر چه سریع‌تر تجهیز شود.

رئیس جمهوری با بیان اینکه براساس گزارش‌ها تنها ۱۲ درصد از ظرفیت صنایع استان فعال است، گفت: اگر بتوانیم ظرفیت‌ها را کامل کنیم، شرایط بسیار خوبی برای اشتغال جوانان ما بوجود خواهد آمد. برای این کار حدود ۱.۸ میلیارد دلار در نظر گرفته شده است، تا بتوانیم از امکانات صندوق به عنوان وام با تسهیلات لازم در اختیار این واحدها قرار دهیم.

دکتر روحانی تصریح کرد: صندوق توسعه ملی برای تسهیلات استان لرستان، تخفیف ویژه‌ای را اختصاص داده است که این تسهیلات برای بنگاه‌های اقتصادی با ۱۱ درصد، صنعت ۱۶ درصد و برای گردشگری ۱۲ درصد است که می‌تواند زمینه اشتغال را برای استان فراهم کند.

وی  از آثار تاریخی و طبیعت بی‌نظیر استان لرستان به عنوان زمینه‌ای برای جذب گردشگران داخلی و خارجی یاد کرد و گفت: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری موظف به توسعه طرح‌های گردشگری به منظور جذب گردشگران به این استان شده است.

دکتر روحانی گفت: ان‌شاء‌الله در این سفر تصمیمات مهمی برای توسعه و نیز اشتغال استان لرستان برداشته خواهد شد تا در سال ۹۳ و ۹۴ شاهد تحولات مثبت در زمینه مسایل زیربنایی، جاده‌ای، رفاه، بیمارستان، هتل و راه‌اندازی صنایع و همچنین شهرکهای صنعتی باشیم.

رئیس‌جمهوری همچنین در بخش دیگری از سخنان خود از لرستان و مردان و زنان لر به عنوان کسانی که در مسیر دفاع از کشور و حمایت از فرهنگ دینی و اسلامی و اهل بیت عصمت و طهارت ایستادگی کردند، ستایش کرد و گفت: لرستان سرزمین علما، بزرگان، مراجع، اندیشمندان و صاحبنظران بزرگی بوده است، کسانی نظیر آیت‌الله العظمای بروجردی که بزرگترین فقیه معاصر و مرجع تام دنیای تشیع از لحاظ علم و دانش و هوش و استعداد و بنیانگذار وحدت در دنیای اسلام بود.

https://hoorkhabar.ir/84903کپی شد!
61
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.