لحظه به لحظه با وین ۵/ نماینده چین: فضای مذاکرات خوب است/دیپلمات ایرانی: پیشنهاد غرب به ایران درباره تعداد سانتریفیوژها شبیه لطیفه است/رایزنی‌های داخلی ۱+۵ در جریان است

پنجمین دور مذاکرات جامع ایران و گروه ۱+۵ در حالی وارد روز دوم خود می‌شود که معاون وزیر خارجه ایران اولین روز از گفت‌وگوها را «مثبت» ارزیابی کرد، اما گفت طرفین هنوز تا دست‌یابی به توافق نهایی فاصله دارند.

مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ روز چهارشنبه در حالی پیگیری می‌شود که طرفین فضای روز اول گفت‌وگوها را «مثبت» ارزیابی کرده و گفتند که همه طرف‌ها با جدیت در حال مذاکره هستند.

این پنجمین دور از سری مذاکراتی است که بعد از توافق موقت ژنو با هدف دستیابی به راهکاری جامع و بلندمدت، در شهر وین اتریش برگزار می‌شود. بر اساس برنامه اقدام مشترک، طرفین باید تا روز ۲۹ تیر (۲۰ جولای) بر راهکار جامع به توافق برسند. با این حال وجود اختلافات زیاد میان مواضع مذاکره‌کنندگان موجب شده تا تردید‌هایی نسبت به حصول توافق تا آن تاریخ ایجاد شود. مهلت مذاکرات برای یک دوره ۶ ماهه دیگر نیز قابل تمدید است، اما از آنجا که این تمدید می‌تواند موجب پیچیدگی اوضاع شود، همه طرف‌ها در تلاشند تا در فرجه ۶ ماهه کنونی به توافق دست یابند.

  ۱۷:۵۵ خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه زمان گریز را از اصلی‌ترین موارد اختلاف میان ایران و ۱+۵ عنوان کرده است.

 ۱۶:۵۴ خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ایرانی و غربی مدعی شد که ایران کاهش قابل توجه سانتریفیوژهای خود را رد کرده است، بنابراین بعید است مذاکرات ایران و ۱+۵ در هفته جاری به نتیجه برسد.

 ۱۶:۰۶ نماینده چین در ۱+۵ گفت که فضای مذاکرات کنونی در وین خوب است و افزود: همه طرف‌ها در ۱+۵ به دنبال دستیابی به توافق جامع هسته‌ای تا پایان تیرماه هستند.

 ۱۵:۰۱  رایزنی معاونان وزیر امور خارجه کشورمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین پایان یافت و اکنون نمایندگان ۱+۵ در حال رایزنی‌های داخلی هستند

۱۳:۲۵ گفت‌وگوهای ایران و ۱+۵ امروز در حالی وارد دومین روز خود شد که از صبح امروز تاکنون گفت‌وگوهای فشرده در سطح معاونان آغاز شده و هنوز نیز در جریان است.

 ۰۹:۱۸ نماینده چین در مذاکرات ایران و ۱+۵ بر اهمیت حصول توافق جامع هسته‌ای تا ضرب‌الاجل ۲۰ ژوئیه تأکید کرد و گفت که ظرفیت اورانیوم ایران یک موضوع کلیدی در مذاکرات است.

۰۰:۵۸ «عباس عراقچی» عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده ایرانی پس از پایان روز اول گفت‌وگوها در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: نشست‌های روز سه‌شنبه «در فضایی مثبت» برگزار شده است. وی افزود: ادامه غنی‌سازی و لغو تحریم‌های ایران دو مورد اصلی است که بر سر آن‌ها اجماع وجود دارد.

۰۰:۱۷ «مایکل مان» سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سه‌شنبه پس از پایان نشست نوبت عصر مذاکره‌کنندگان ایران و گروه ۱+۵، گفت بحث‌ها از صبح چهارشنبه در «قالب‌های مختلف» ادامه پیدا می‌کند.

۰۰:۰۲ دور تازه مذاکرات هسته‌ای در حالی آغاز شده که یکی از تغییرات رخ داده که هیئت فرانسوی با تغییر مذاکره‌کننده ارشد خود به وین آمده است.

https://hoorkhabar.ir/84900کپی شد!
81