کسانی که از نظام زاویه گرفته‌اند شرایط پیش از انقلاب را فراموش کرده‌اند

هورنیوزرئیس دفتر مقام معظم رهبری گفت: کسانی که امروز با نظام زاویه پیدا کرده اند، فراموش کرده اند که پیش از انقلاب چه وضعی داشتیم. در آن زمان کشور در دست افراد هوس باز، عیاش و غیر معتقد به دین بود و یکی از عوامل سرعت دادن به سقوط حکومت پهلوی، فساد شدید در دربار بود.
چهارمین مراسم پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت عصر امروز سه شنبه ۲۷ خرداد با حضور حجت الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، حجت الاسلام ابوترابی نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، علیرضا مختارپور مدیر انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب و دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، امیر خوراکیان قائم مقام دفتر نشر آثار مقام معظم رهبری و جمعی از نویسندگان و صاحب اثران کتاب های دفاع مقدس در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

 

گلپایگانی در این برنامه گفت: قلم چیزی است که خداوند به آن قسم خورده است. چیزهایی که مورد قسم خدا یا دیگران بوده، همیشه مقدس هستند. در عرف انسانی هم قم جایگاه خود را دارد و مردم برای این که مطلبی را به مخاطبی تفهیم کنند، قسم یاد می کنند. در قرآن مجید به ویژه در سوره های پایانی، قسم های زیادی یاد شده است. در زمان پیامبر(ص)، عرب های جاهلیت دختردار بودن را ننگ می دانستند و وقتی خدا به آن ها فرزند دختر می داد، از خشم نمی دانستند چه کنند. اما پیامبر چنان نظام تربیتی محکمی را در آن فضا بنا کرد که به قول فردوسی از باد و باران نیابد گزند.

 

وی افزود: فرزند برومند پیامبر اکرم، امام خمینی هم از چنین مصالحی، جامعه ای ساخت که از نظر ایثار و شهادت طلبی نمونه ای خاص در دنیای امروز است. قبل از انقلاب، وضعیت به گونه ای بود که در کنار مساجد، میخانه ها برپا بود و دیوار به دیوار مسجد، میگساری می شد. مومنین جرات ابراز وجود نداشتند. پیش تر هم گفته ام که دوستی داشتم که در نیروی هوایی آن زمان خدمت می کرد. او برایم تعریف می کرد که مردی نمازخوان و مقید بوده اما جرات نمی کرد در محیط کارش نماز بخواند. کار در بعضی مواقع به جایی می رسید که مجبور می شد برای قضا نشدن نمازش، به توالت های اداره اش برود و با پهن کردن یک کارتن، به نماز بایستد.

 

رئیس دفتر مقام معظم رهبری ادامه داد: کسانی که امروز با نظام زاویه پیدا کرده اند، فراموش کرده اند که پیش از انقلاب چه وضعی داشتیم. در آن زمان کشور در دست افراد هوس باز، عیاش و غیر معتقد به دین بود و یکی از عوامل سرعت دادن به سقوط حکومت پهلوی، فساد شدید در دربار بود. سرتاپای این خاندان و علف های هرزی که در اطرافش بودند، پر از فساد بود. امام خمینی(ره) از همین مردم چنان انقلابی به پا کردند که نمونه اش همین خانم معصومه آباد می شود. زمان جنگ دستان ما خالی بود اما با نفس گرم امام جلو می رفتیم. در این زمینه هم جهان، نمونه های عجیب و شگفتی را شاهد بود. به عنوان مثال چه کسی از کودکی که هنوز نورس است و به بلوغ نرسیده، توقع رفتن به جبهه را دارد؟ اما همه بارها شاهد دستکاری کردن شناسنامه ها توسط این کودکان بودیم. بعد هم امام را دیدیم که با صدای بلند گفت به من رهبر نگویید! رهبر ما آن طفل سیزده ساله است که نارنجک به کمر خود می بندد و تانک دشمن را منهدم می کند.

 

گلپایگانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: بعد از انقلاب، این مردم، دیگر آن مردم نبودند. در شرایط فعلی که دشمن با همه وجود در صدد القای این معنی است که نظام اسلامی ناکارآمد است، هنوز این نظام به پیش می رود و انقلاب ما در سطح جهان پیروز شده است. چندی پیش که سفری به شمال روسیه داشتم، در شهری سوار تاکسی شدم. راننده فارسی بلد نبود و به مدد مترجم با او صحبت کردم. او در جلوی ماشین خود و کنار آینه، عکسی از مقام معظم رهبری نصب کرده بود. از او پرسیدم این آقا را می شناسی؟ راننده جواب داد فکر می کنید فقط شما ایشان را می شناسید؟ ایشان  رهبر همه ماست. آن راننده تاکسی می گفت ۲ آرزو دارد. اول این که به زیارت امام هشتم در مشهد برود و دوم این که با دیدن چهره رهبر انقلاب، جان بگیرد.

 

وی با اشاره به تحولات اخیر در عراق گفت: وضعیتی که در عراق می بینید، یقینا و قطعا ناشی از دخالت سرویس های بیگانه است و سر نخ این اتفاقات به دست آن هاست. این بدبخت های جاهل داعش، تنها آلت دست، فریب خورده و بازیچه هستند و از جنس همان خوارجی هستند که به امیرالمومنین(ع) گفتند کافر شده و با کارهای خود نگذاشتند تا علی(ع) شر معاویه را کم کند. کارهایی که این گروه می کنند، اصلا با انسانیت سازگار نیست و در فیلم هایی که از آن ها منتشر شده، اتفاقاتی رخ می دهد که حال انسان از دیدنشان، دگرگون می شود. در این غوغا و این شرایط، خانمی مانند خانم معصومه آباد، نه تنها برای زنان که برای مردان ما هم الگوست. چنین انسان هایی، معلم هستند و این چنین بودن در چنین روزگاری اصلا آسان نیست. شنیدن کی بود مانند دیدن؟ من می گو یم و شما می شنوید اما چه کسی می تواند وضعیت دختری جوان را دور از پدر و مادرش، آن هم ۴ سال در اسارت دشمن بعثی درک کند؟ مقاومت در چنان شرایطی اصلا آسان نیست.

 

رئیس دفتر مقام معظم رهبری گفت: روز گذشته عوامل فیلم شیار ۱۴۳ به دیدار رهبر انقلاب آماده بودند و آقا هم خیلی از این فیلم تعریف کردند. همین زنانی که در این فیلم به آن ها پرداخته شده، نقش اساسی و مهمی در پیدایش انقلاب و نگهداری از آن در سال های دفاع مقدس به عهده داشته اند. حضرت آقا در روزهای دوشنبه جلسات نیمه رسمی و غیررسمی دارند و گروه های مختلفی به دیدارشان می آیند. چندی پیش پیرمردی از قم آمده بود که چشمانش هم درست مقابل را نمی دید. آقا طبق عادت از او تفقد کردند و پرسیدند از کجا آمده است. بعد از او پرسیدند که برای چه آمده است. گفت فقط برای دیدن آقا آمده و کار خاصی ندارد. یکی از آشنایان پیرمرد که حضور داشت، گفت: او پدر ۷ شهید است.

 

گلپایگانی ادامه داد: همه حاضران مات مانده بودند و اشک در چشمان خیلی از آن ها حلقه زد. به تعبیر مقام معظم رهبری، ۷ نفر می توانند یک اتاق را پر کنند. آیا بودن در جای این پیرمرد آسان است؟ وقتی از او پرسیدند کاری هم داری، گفت نه. سپس پرسیدند که زندگی ات چطور است؟ پیرمرد گفت: بد نیست، مستاجر هستم. که بعد از آن آقا به من دستور دادند خانه ای برایش در قم تهیه کنیم.

 

وی همچنین گفت: امروز نقش اساسی را در زنده نگه داشتن یاد جبهه ها و فداکاری آن سال ها، رهبر انقلاب ایفا می کند. ایشان با همه گرفتاری هایی که دارد، همان طور که خانم آباد تعریف کرد، ۳ ساعت از وقت خود را به شنیدن حرف های این خانم و اطرافیانش اختصاص می دهد و امروز کشور را به جایی رسانده که دنیا روی آن حساب می کند. یعنی در عین مدیریت کلان کشور، از این گونه مسائل غافل نیست. ایشان در ملاقات دیروز با عوامل فیلم شیار ۱۴۳ گفت: من صدها بار با خانواده شهدا ملاقات داشته ام، اما یک بار از یک مادر شهید، گلایه و شکوه ای نشنیده ام. ما باید به چنین رهبری، به چنین نظامی، به چنین مردمی، به چنین خواهران و مادرانی و چنین پدرانی افتخار کنیم. ماه رمضان نیز نزدیک است و یکی از وظایف ما این است که برای بقای نظام، طول عمر رهبری و سلامتی شان و ظهور امام زمان (عج) دعا کنیم.

 

در این مراسم همچنین علاوه بر رونمایی از کتاب « من زنده ام» نوشته معصومه آباد و تقریظ مقام معظم رهبری بر آن، از افراد زیر که رهبری بر کتاب یا اثرشان تقریظ نوشته است، تقدیر شد:

سید مهدی فهیمی، سید محمدعلی دیباج، حمید داودآبادی، حجت ایروانی، محمدرضا بایرامی، عباس پاسیار، سیده زهرا حسینی، اصغر کاظمی، سید حسین بیضایی، سعید عاکف، محمد بکایی، عباس باقری، محمدحسین زوار کعبه، سید حسن شکری، محمدجواد جزینی، احمد کاوری، داود امیریان، سید محمدعلی لشکری، کمال سپاهی، حسین بهزاد، گلعلی بابایی، محمدحسین قدمی، هدایت الله بهبودی، مرتضی سرهنگی، مرتضی بشیری، صباحی پیری، سید نظام ملاهویزه، حسین فرهنگ، مهدی گلابی، محسن مطلق و غلامحسین کهن.

https://hoorkhabar.ir/83185کپی شد!
86