افتتاح پایلوت منحصر به فرد تصفیه پساب در صنعت نفت ایران

پایلوت تصفیه‌خانه صنعتی در صنایع نفت ایران توسط معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور افتتاح شد.

 

به نقل از روابط عمومی شرکت پتروشیمی فجر، این پایلوت با اعتبار بالغ بر ۸ میلیارد ریال توسط پتروشیمی فجر در سایت چهار منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ساخته و بهره‌برداری از آن در آستانه ی فصل تابستان رسما آغاز شد.

در این پایلوت چند منظوره تصفیه پساب، پنج فرایند بیولوژیکی تصفیه پساب به صورت یکپارچه در یک واحد پیاده سازی شده است. این طرح به طور چشم گیری باعث کاهش هزینه های ساخت و احداث و نیز فضای مورد نیاز شده است.

ساخت این پایلوت به ظرفیت یک متر مکعب در ساعت با اهدافی از جمله بهینه‌سازی شرایط عملیاتی موجود، بررسی امکان افزایش ظرفیت واحدهای تصفیه پساب، تعیین شرایط عملیاتی مناسب جهت بررسی پساب‌های جدید، تاثیر استفاده از مواد شیمیایی جدید در راندمان تصفیه پساب، بررسی امکان تغییرات در سیستم‌های فعلی جهت پذیرش پسابهای جدید، ایجاد بستر مناسب جهت انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی و بررسی سیستم های جدید تصفیه پساب صورت گرفته است.

این واحد همچنین می تواند به عنوان مرجعی برای مطالعات و تحقیقات مورد استفاده ی مراکز صنعتی و دانشگاهی قرار گیرد. همچنین تمام مجتمع های پتروشیمی که به نوعی پساب صنعتی تولید می کنند می‌توانند از این پایلوت جهت ارزیابی و آنالیز پساب مورد نظر استفاده کنند.

دانش فنی یکپارچه سازی ۵ واحد تصفیه پساب بیولوژیکی در یک پایلوت، تست و بهینه سازی مواد شیمیایی ساخت داخل، کاهش چشمگیر هزینه های احداث پایلوت جهت دستیابی به تکنولوژی و بهینه سازی فرایند از جنبه های نو آورانه این پایلوت به شمار می رود.

طراحی و اجرای پایلوت چند منظوره زیست محیطی واحدهای تصفیه پساب تماما توسط پیمانکاران و متخصصین توانمند داخلی انجام شده است.

https://hoorkhabar.ir/81942کپی شد!
66
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.