کاهش تورم به‌معنای ارزانی نیست/ ۲۰ میلیارد دلار؛ موجودی واقعی صندوق توسعه

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه کاهش نرخ تورم به معنای ارزانی نیست، گفت: براساس تازه‌ترین آمارها، موجودی صندوق توسعه ملی برای تصمیم‌گیری ۲۰ میلیارد دلار است.

محمدباقر نوبخت امروز در بیست و چهارمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی گفت: طی ۳ ماهه گذشته مجموع منابع حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی که در اختیار سازمان هدفمندی یارانه ها قرار گرفت، ۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بود و در همین مدت ۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان یارانه به صورت نقدی بین مردم تقسیم شد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور اظهارداشت: برهمین اساس، دولت ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از دیگر محل ها به درآمدهای حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی افزود که البته این امر تنها برای یکی از اهداف هدفمندی یارانه ها یعنی همان پرداخت یارانه نقدی بود.

نوبخت ادامه داد: این در حالی است که دولت باید ۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به بخش تولید و ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای حمایت غذایی افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی پرداخت می کرد. دولت در کمتر از ۱۰ ماه بیش از ۱۰ واحد درصد نرخ تورم را کاهش داد و بیش از ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از خانوارهای ایرانی که فاقد دفترچه درمانی بودند را به رایگان دفترچه بیمه داد.

وی با بیان اینکه کاهش نرخ تورم به معنای ارزانی نیست، تصریح کرد: این امر به معنای کاهش شتاب گرانی است. دولت هزینه درمان را کم کرد و ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای این سیاست اختصاص داد.

وی با اشاره به تدوین بودجه سال ۹۴ در معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری، گفت: قرار است این بودجه براساس بودجه ریزی عملیاتی تدوین شود.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تاکید کرد: دولت می تواند برای نصف منابع و درآمدهای نفتی تصمیم گیری کند، زیرا ۱۴.۵ درصد از منابع و درآمدهای نفتی برای سرمایه گذاری به شرکت ملی نفت پرداخت می شود، ضمن اینکه براساس سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری، ۲۰ درصد درآمدهای نفتی باید به صندوق توسعه برود و سالانه ۲ درصد به آن اضافه شود، بنابراین طی ۴ سال گذشته ۸ درصد منابع نفتی نیز در این راستا از نظام تصمیم گیری دولت یازدهم خارج شد، همچنین ۲ درصد دولت قبل به عنوان عیدانه پرداخت کرد.

وی تاکید کرد: براساس این آمار، موجودی صندوق توسعه ملی برای تصمیم‌گیری ۲۰ میلیارد دلار است در حالی که طرح های عمرانی ناتمام کشور ۲ هزار و ۹۰۶ طرح و دولت از موجودی ۲۰ میلیارد دلاری صندوق محروم است که باید برای آن تصمیم گیری کند.

به گفته نوبخت، برای تامین منابع مورد نیاز تکمیل ۲ هزار و ۹۰۰ طرح عمرانی به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی نیاز است. دولت تصمیم گرفته است در سال ۹۳ تلاش خود را به تکمیل طرح های عمرانی با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد متمرکز کند که ۲۴۶ طرح را برای اجرا در دستور کار دارد.

نوبخت ادامه داد: با توجه به اینکه سال آینده سال پایانی برنامه پنجم توسعه است، باید بتوانیم هزینه های جاری را از محل درآمدهای مالیاتی تامین کنیم.

وی درباره وضعیت اشتغال نیز گفت: هم اکنون نرخ بیکاری ۱۰.۴ درصد است که براساس ماده ۲۳۴ قانون برنامه باید این رقم به ۷ درصد کاهش یابد.

وی با اشاره به کاهش نرخ تورم از بیش از ۴۰ درصد به کمتر از ۳۰ درصد و افت نرخ تورم نقطه به نقطه به ۱۶ یا ۱۷ درصد در اردیبهشت ماه سال جاری، بیان داشت: ارتقا کمی و کیفی بازارهای مالی و ثبات ارزش پول ملی و همچنین کاهش نرخ ارز از سه هزار و ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان به حدود سه هزار و ۲۲۰ تومان و ثبات نسبی بازارها از اقدامات خوب دولت بوده است.

نوبخت تصریح کرد: در بحث بیمه درمانی نیز چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از محل منابع حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در مرحله دوم به این امر اختصاص یافت و هم اکنون هر فردی با مراجعه به بیمارستان های دولتی حداکثر ۱۰ درصد هزینه درمان را باید بپردازد.

https://hoorkhabar.ir/79279کپی شد!
72