خرم: دولت باید به مردم می‌گفت چه تحویل گرفته است

استاندار سابق خوزستان گفت: باید به شدت به بیداری و آگاهی مردم حساس باشیم و فکر نکنیم آنچه ما می‌دانیم را همه مردم می‌دانند؛ اگر تحلیلگر اخبار نیستیم حداقل توزیع کننده آن باشیم.

 

احمد خرم در همایش حامیان دولت که روز گذشته(۲۴ خردادماه، هم‌زمان با سالروز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته) در تالار مهتاب اهواز برگزار شد، با بیان این‌که ایمان، باور و اعتقاد قلبی در حرکت بشر کارساز است و به این صورت مسائل عقلانی متزوج مسائل عاطفی شود، عنوان‌کرد: این فرمول در تمام مسائل جاری است، یعنی در یک حرکت اجتماعی و سیاسی اگر بعد اجتماعی قضیه که جلب عواطف و احساسات مردم است با عقل و تدبیر متزوج نشود، حرکت عقلانی یا خشک و یا احساسی می‌شود.

وی افزود: بنابراین هر ۲ حرکت را باید داشت و این داشتن مستلزم این است که اصلاح‌طلبان اشتباهات بزرگی که در گذشته مرتکب شده‌اند را دیگر تکرار نکنند.

وزیر راه و ترابری دولت اصلاحات خاطرنشان‌کرد: حرکت توسعه‌ای در چهار محور فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی صورت می‌گیرد؛ در حالی‌که حرکت اصلاح‌طلبان فقط در بعد فرهنگ و سیاست بود و در بعد اجتماعی و اقتصادی گامی برداشته نشد. فعالیت در بعد اقتصادی پیش‌نیاز فعالیت در بعد اجتماعی است و هر ۲ پیش نیاز فعالیت در ابعاد سیاسی و فرهنگی هستند.

خرم بیان‌کرد: امام علی(ع) در زمان حکومت خود سه سازمان اقتصادی و توسعه، وقف و خیریه را راه‌اندازی کرد و درآمد شخصی خود که به پول امروز ماهانه ۲۰ میلیارد تومان بود را به آن‌ها اختصاص می‌داد، در حالیکه خود زندگی زاهدانه‌ای داشت و رفتار فردی امام(ع) موجب محبوبیت ایشان بود.

وی ادامه‌داد: امروز ما برای همراه کردن عواطف جامعه نیاز به ایجاد تشکل‌های خیریه‌ای و امور وقفی داریم. باید از تمام توانایی‌های جامعه استفاده کنیم و بپذیریم اقتصاد پیش نیاز امور اجتماعی و عاطفه برانگیز است. یکی از رسالت‌های انسان خلق ثروت و سرمایه است و نکته مهم نحوه هزینه‌کرد آن است. جلب رضایت دیگران و دستگیری از آن‌ها باید اولویت ما باشد.

خرم گفت: در آسیب‌شناسی سیاسی- اجتماعی به این رسیده‌ایم که مسأله اساسی آگاهی‌بخشی به آحاد جامعه است. در هر فرصت باید به مردم اطلاعات و تحلیل درست ارائه شود و باید ذهن مردم را باز کرد. اگر آگاهی بخشی در جامعه نباشد و افراد مطلع و تحلیلگر به دنبال آگاهی بخشی نباشند، ممکن است افراد عوام‌فریب، مردم را فریب دهند.

وزیر راه و ترابری دولت اصلاحات با ارائه آمار و ارقامی از حجم نقدینگی، تورم، بودجه جاری کشور و اجرای پروژه‌های راه‌آهن و اتوبان، به مقایسه‌ی عملکرد دولت‌های قبل پرداخت و از کاهش ارزش پول و روی زمین ماندن بسیاری از پروژه‌های نیمه‌تمام از جمله فردگاه امام خمینی(ره) و خط راه‌آهن با سرعت بالای تهران- اصفهان، به دلیل نبود نقدینگی انتقاد کرد و گفت: کارها ماند اما پول نماند؛ چرا فریاد مسئولان بلند نمی‌شود.

وی افزود: با وجود اعتمادی که به دولت یازدهم در ایجاد فضای صداقت و امنیت در کشور دارم اما یک انتقاد هم به دولت دارم و آن این است که دولت باید به مردم می‌گفت چه تحویل گرفته است.

خرم با تاکید بر این‌که باید به شدت به بیداری و آگاهی مردم حساس باشیم و فکر نکنیم آنچه ما می‌دانیم را همه مردم می‌دانند و با بیان‌این‌که اگر تحلیلگر اخبار نیستیم لازم‌است حداقل توزیع کننده آن باشیم، ادامه‌داد: روحانی و دولت او بعد از یکسال نمی‌توانند بگویند چه تحویل گرفته‌اند اما خارج از دولت می‌توان این کار را کرد و باید او را حمایت کنیم. مسئله روابط بین‌المللی و انرژی هسته‌ای و رفع تحریم‌ها برای دولت روحانی در اولویت است اما باید نیم‌نگاهی به بدنه ستادهای انتخاباتی داشته باشد و به مباحث اجتماعی توجه کند. مسائل خرده ریز مثل بیکاری باید حل شود. ما تنها کشوری در دنیا هستیم که نرخ بیکاری فارغ التحصیلان آن بیشتر از نرخ عمومی آن است و این یک فاجعه است.

استاندار سابق خوزستان خاطرنشان‌کرد: رکود بدون کمک دولت حل نمی‌شود و لذا دولت باید در این مسئله وارد شود تا بتوان ظرفیت فعال کشور را به‌کار گرفت.

وی در پایان از نقش خاتمی و عارف در خلق حماسه ۲۴ خرداد یاد کرد و گفت: حماسه ۲۴ خرداد نشان داد راه مبارزه، راه پارلمانی است و باید از روش‌های رادیکال پرهیز کرد. باید با تحلیل درست مردم را پای صندوق کشاند. این انتخابات به ما گفت ۸ سال یک دسته‌سازی و تمرکز قدرت در یک جناح به جایی نمی‌رسد.

به گزارش خبرنگار ایسنا همچنین جمال عالمی‌نیسی مشاور استاندار خوزستان، در همایش حامیان دولت عنوان‌کرد: دولت روحانی وارث کشوری شد که به تمام معنای کلمه توسط دولتمردان نهم و دهم شخم زده شد و با ندانم کاری و زیر پا گذاشتن قوانین به روش عهد قجر، هشت سال آنچه خواستند کردند و با حراج سرمایه‌های کشور و به‌صورت عوام فریبانه، کشور را از درون و بیرون تهی کردند که نتیجه آن فقر و تهیدستی، بیکاری بالا، کاهش ارزش پول و تورم بالا، با وجود درآمدهای سرشار، به‌میزان درآمدهای ۸۰ سال کشور، بود.

وی با بیان‌این‌که امروز شاهد اقتصادی بیمار هستیم، افزود: اکنون بعد از هشت سال برخی دلواپس شده‌اند؛ چطور در این هشت سال نگران وضع بین‌المللی کشور نبودند، وقتی تحریم‌های شورای امنیت را کاغذ پاره دانستند و با اقدامات خود کشور را به ورطه نابودی کشاندند؛ چه‌طور آن زمان دلواپس نشدند؟؛ چرا یک نفر زمان بزرگ کردن بدنه دولت و تزریق نیروی انسانی غیرمتخصص و افزایش تعداد مدیرکل‌ها و اعزام سه هزار بورسیه دکترا بدون کارشناسی و صرف هزینه یک میلیارد تومانی برای هر کدام، دلواپس نشد؟؛ هنگام برجا گذاشتن بسیاری طرح نیمه‌تمام به ارزش ۴۰۰ هزار میلیارد تومان و ایجاد تعهد مالی معادل ۵ برابر دولت‌های قبل، دلواپس نبودند؟

مشاور استاندار خوزستان تصریح‌کرد: پیام مردم در انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ اعتماد به دکتر روحانی به عنوان فردی که کشور را به سمت قانون‌مداری و رعایت حقوق شهروندی می‌برد، بود. روحانی در اجرای سیاست‌های اصلاح طلبانه خود حتی یک قدم عقب نشینی نکرد و در مسیر اصلاحات حرکت کرد.

عالمی‌نیسی در ادامه از انحلال ستادهای انتخاباتی دکتر روحانی، ۴۸ ساعت بعد از انتخابات انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا در ادامه امیرحمزه موسوی رئیس ستاد انتخابات روحانی در اهواز، عنوان‌کرد: دولت روحانی دولتی است که با تدبیر و عقلانیت و ارائه راهکارهای عقلایی کشور را اداره می‌کند و مشکلات را از سر راه بر می‌دارد و به دنبال یک توسعه همه جانبه است.

وی گفت: با وجود کارهای بزرگ دولت در مدت کوتاه اما باز هم یک سری خلأها احساس می‌شود؛ از جمله خالی بودن جای نیروهای دلسوز و حامی دولت در بدنه آن. یکسال صبر و شکیبایی و بردباری در قبال همه ناملایمتی‌ها و بی‌مهری‌ها گذشت و حمایتی از نیروهای ستادی نشد.

موسوی گفت: کسانی می‌توانند سیاست‌های دولت را پیش ببرند که دلسوز باشند و به دولت اعتماد داشته باشند.

همچنین حجت‌الاسلام فیاضی رئیس کمیته روحانیون ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در خوزستان، در این همایش عنوان‌کرد: امروز در سایه دولتی اعتدال‌گرا و امیدبخش زندگی می‌کنیم، در حالی که پیش از آن صبح‌ها با آه صبح می‌شد. امروز فضای سیاسی کشور به برکت حماسه سیاسی ۲۴ خرداد ۹۲ باز شده است.

وی گفت: خواسته ما به عنوان هواداران دولت این است که درختی که با دست خود کاشته‌ایم را با دست خود آبیاری کنیم و این حق بدیهی است.

فیاضی در پایان گفت: منش اسلام منشی رحمانی است و رهبری متعلق به همه ملت است و هیچ‌کس نباید رهبری را به نفع خود مصادره کند.

https://hoorkhabar.ir/78004کپی شد!
57
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.