اجرای نرم‌افزار سامان در ۱۳۰۰ کتابخانه فعال کشور

دبیر کل سابق نهاد کتابخانه‌های عمومی گفت: نرم‌افزار سامان در حال حاضر در یک‌هزار و ۳۰۰ کتابخانه، فعال و در حال اجراست.

محمد حسین ملک‌احمدی مجهز کردن کتابخانه‌ها به یک نرم‌افزار واحد را نخستین گام در مسیر تشکیل کتابخانه‌های الکترونیکی برشمرد و اظهار کرد: در کتابخانه‌ها نرم‌افزارهای مختلف به کار می‌رود اما در تلاش هستیم برای توسعه کتابخانه‌های عمومی الکترونیکی تمام کتابخانه‌ها با یک نرم‌افزار واحد مدیریت شود.

وی اضافه کرد: جلساتی را از ابتدای سال برای فراهم کردن زیرساخت‌های کتابخانه عمومی الکترونیکی داشته‌ایم و درصدد بوده تا از نهادهای دولتی هم برای احیا کمک بگیریم.

دبیر کل سابق نهاد کتابخانه‌های عمومی تصریح کرد: با شرکت مخابرات در حال همکاری هستیم تا شبکه اختصاصی کتابخانه بگیریم و در مرحله بعد نسبت به ایجاد کتابخانه‌های عمومی اقدام کنیم.

وی با اشاره به کلنگ‌زنی کتابخانه روستایی خرمشهر، اعتبارات در نظر گرفته شده برای احداث این کتابخانه را ۲۲۸ میلیون تومان عنوان کرد و افزود: از این مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان تخصیص داده شده است و عملیات به زودی آغاز می‌شود.

ملک‌احمدی تصریح کرد: کتابخانه حدود ۳۰۰ متر است و برای آینده منطقه و روستای سوره یک هدف خوب به شمار می‌رود.

وی با اشاره به سطح مطالعه در کشور عنوان کرد: تلاش می‌کنیم که از شبستان‌ها و مدارس فرهنگ مطالعه را با همکاری آموزش و پرورش و وزارت علوم که بیشترین قشر جوان و نوجوان را در اختیار دارد آغاز کنیم و گسترش دهیم.

دبیر کل سابق نهاد کتابخانه‌های عمومی در ادامه افزود: امیدواریم که بتوانیم فرهنگ مطالعه را از سنین پایین نهادینه کنیم و در سال‌های بعد شاهد به بار نشستن این تلاش باشیم.

وی درباره تامین کتاب‌های تخصصی در کشور نیز تصریح کرد: نهاد کتابخانه‌ها وظیفه مستقیمی درباره تامین منابع تخصصی ندارد و دانشگاه‌ها و مراکز علمی وظیفه تامین آنها را دارند با این حال در تلاش هستیم در حجمی که برای ما مقدور است کتاب‌های علمی را فراهم کنیم.

ملک‌احمدی در راستای ارتقای فرهنگ پژوهش تامین فضای کتابخانه‌ای و نرم‌افزاری را از کتابخانه‌ها برشمرد و بیان کرد: در تلاش هستیم کتاب‌های علمی و یا حداقل فضای لازم برای کارهای پژوهشی را فراهم کنیم و منابع پژوهشی مانند نرم‌افزار نمایه را که یک مجموعه علمی پژوهشی است در اختیار اعضا قرار دهیم.

https://hoorkhabar.ir/74916کپی شد!
71
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.