رییس شورای شهر اهواز: اعضا از بازی‌های رسانه‌ای دوری کنند

رییس شورای شهر اهواز در جلسه روز گذشته شورا، گفت: از نقدها استقبال می‌کنیم اما نه از شیطنت‌هایی که در قالب نقد بروز می‌کنند و هدفی جز ایجاد شکاف در مجموعه شورای شهر ندارند.

جلسه دیروز(پنجم اسفند ماه) شورای شهر اهواز با ایراد نطق پیش از دستور رییس شورا آغاز شد.

رامی علاسوند، در نطق پیش از دستور خود تصریح کرد: اعضای شورای شهر اهواز باید از بازی‌های رسانه‌ای و حواشی دوری کرده و وقت را صرف احقاق حقوق شهرواندان نمایند در غیر این صورت با خطری جدی رو به رو می‌شویم که تبعات آن از گذشته بسیار ناگوارتر بروز خواهد کرد.

در ادامه جلسه، کاظم سواری  نطق پیش از دستور خود را ایراد کرد و در آن به شهرداری درباره تخریب‌هایی که به منظور ساخت و ساز در سطح شهر انجام می‌گیرد تذکر داد و خواستار توقف چنین تخریب‌هایی در ایام نزدیک به سال نو شد.

وی درباره تعداد دیگری از مشکلات شهر اهواز عنوان کرد: مساله آب‌گرفتگی از مشکلات قدیمی شهر اهواز است که باید در این باره برای سال آینده برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد چرا که دفع آب سطحی از وظایف شهرداری است.

این عضو شورای شهر به لزوم فرهنگ‌سازی در جهت بازیافت و تفکیک زباله در سطح شهر اشاره کرد و افزود :امروزه فرهنگ تفکیک زباله در مدارس به دانش‌آموزان تدریس می‌شود اما در عمل سطلی برای این تفکیک وجود ندارد.

سواری همچنین از مسئولان فضای سبز شهرداری اهواز خواستار شد برای آبیاری فضای سبز شهری به جای استفاده از آبی که با هزینه و زحمت زیاد از کرخه تامین می‌شود از آب کارون استفاده نمایند.

وی در ادامه نطق خود به بیان مشکلات منطقه ” کیان‌شهر ” پرداخت و گفت: مردم این منطقه از نبود مدرسه، مسجد و سیستم اتوبوسرانی ضعیف رنج می‌برند که امید است شهرداری به این امور رسیدگی کند.

سواری اضافه کرد: از دیگر مشکلات عبور و مرور در سطح شهر اهواز، اتصال خیابان‌های منتهی به بلوار امام رضا بین پل شهید سپهبد شیرازی و پل غدیر است، که معاونت ترافیک شهرداری باید اقدامات لازم را در این جهت انجام دهد تا شهروندان مجبور به دور زدن پل غدیر نباشند.

خرابی فاضلاب بلوار دماوند در کوی نبوت و به طول انجامیدن کنده‌کاری خیابان کمپانی در پاداد از دیگر مشکلات شهری مطرح شده توسط این عضو شورای شهر بود.

ابراهیم نوشادی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری اهواز، در پاسخ به اظهارات سواری توضیح داد: به منظور آبیاری فضای سبز شهر اهواز ۴۵ درصد از آب خام، ۳۵ درصد از آب تانکر و تنها ۲۵ درصد از آب شرب استفاده می‌شود که این میزان، ۲۵ درصدی نیز سالیانه در حال کاهش است.

وی افزود: مشکلات حمل و نقل در منطقه کیان‌شهر به دلیل کمبود اتوبوس در سامانه اتوبوسرانی شهر اهواز است. در حال حاضر ۳۲۰ اتوبوس فعال در سطح شهر وجود دارد اما به ۸۰۱ دستگاه اتوبوس دیگر نیاز است که هزینه تامین هر اتوبوس ۴۰۰ میلیون تومان می‌باشد.

به گزارش خبرنگار ایسنا در ادامه جلسه، عاشور سواری‌پور نطق پیش از دستور خود را ایراد کرد و گفت: کار شورایی یک خرد جمعی می‌طلبد و باید با برنامه‌ای صریح و مدون در جهت عمران و آبادانی شهر اهواز گام برداشت اما این امر تا کنون که چند ماه از شروع به کار شورا گذشته است، محقق نشده و دلیل آن اختلافات و تفکر غیر شورایی بوده است.

وی نیز مانند کاظم سواری نکاتی را به شهرداری اهواز متذکر شد و گفت: با نزدیک شدن ایام نوروز قشر وسیعی از افرادی که فاقد شغل هستند اقدام به دست‌فروشی و فروش میوه در ورودی شهر یا سطح شهر اهواز می‌کنند که شهرداری با برخورد نامناسب اقدام به مقابله و ضبط کالاهای آنها می‌کند. با توجه به این‌که شهرداری تا کنون هیچ اقدام خاصی برای ساماندهی این مشاغل که تحت عنوان مشاغل مزاحم از آنها یاد می‌شود، نکرده است؛ پیشنهاد می‌شود ضمن برخورد مناسب با این افراد که سعی در به دست آوردن روزی حلال دارند، رعایت حال آنان صورت گیرد.

این عضو شورای شهر همچنین خواستار توجه به پرداخت حق و حقوق بازنشستگان و پرداخت پاداش آنها در ایام پایان سال شد.

وی در ادامه با اشاره به این‌که قطع درختان طبق کمیسیون جریمه نقدی دارد گفت: در ساختمان شماره ۲ شهرسازی مبادرت به قطع ۷ اصله درخت شده است، حال چه کسی باید برای شهرسازی جریمه صدر کند؟

پرداخت ۴ درصدی حق بیمه بازنشستگان سازمان اتوبوسرانی، استفاده از مسئولان واحدهای املاک شهرداری‌های مناطق برای تقویت نظارت و استفاده از راهنمایی‌های آنان در تصرف و تغییر کاربری اراضی و تاکید بر نظارت بیشتر معاونت فنی و شهرسازی بر دستور العمل‌ها، از دیگر بندهای ذکر شده در نطق پیش از دستور سواری‌پور بود.

خورشیدی نطق پیش از دستور خود را در ۴ محور اقتصاد مقاومتی، امر به معروف و نهی از منکر، فرهنگ‌سازی و برنامه‌ریزی اعلام کرد و گفت: فرهنگ‌سازی مانند امور خدماتی نیست که در کوتاه مدت بازده داشته باشد اما تاثیر بلند مدت آن سودهای فراوانی در پی خواهد داشت.

وی ادامه داد: باید فرهنگی ایجاد کرد تحت عنوان فرهنگ هزینه و وقت، که پیرو آن ارباب رجوع وقت خود را در پیچ و تاب شهرداری و ادارات به هدر ندهند.

به گزارش خبرنگار ایسنا در این جلسه شورای شهر اهواز تکذیبیه‌ای از جانب سپاه پاسداران قرائت شد که طبق آن اظهارات پاسدار سید محمد حسین معمر، نماینده بسیج زرگان در ارتباط با شورای شهر در جلسه پیشین دارای جنبه شخصی دانسته شد و اعلام شد که مربوط به سپاه نیست.

همچنین در دستور کار شورای شهر اهواز؛ مصوبه پرداخت عوارض و حوادث غیر مترقبه مورد تایید واقع نشد و درخواست شیرمردی، برای انتقال از معاونت کار، تعاون و رفاه اجتماعی به شورای شهر اهواز از دستور کار جلسه خارج شد.

در ادامه جلسه شورای شهر اهواز، با رای اعضا تصمیم بر اختصاص مبلغ سالیانه ۱۰ میلیون تومان به گردان‌های جعفر و کربلا گرفته شد.

مساله مورد بررسی دیگر در دستور کار شورای شهر اهواز اصلاح شیوه‌نامه سرمایه‌گذاری و مشارکت اقتصادی شهرداری اهواز بود که در نهایت به حذف دو کارشناس از کمیسیون و تقلیل اعضای آن به ۷ نفر انجامید.

همچنین بنا شد تصمیم‌گیری درباره تعیین محدوده منطقه ۵ شهر اهواز به مدت ۱ هفته در کمیسیون تلفیق بررسی شود.

https://hoorkhabar.ir/732کپی شد!
173