تفاهم‌نامه ساخت فاز اول متروی اهواز در دهه ولایت منعقد می‌شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان گفت: تفاهم آغاز عملیات اجرایی فاز اول قطار شهری اهواز با پیمانکار مربوطه در دهه ولایت انجام می شود و برای این اتفاق بزرگ از وزیر کشور دعوت شود.

هورخبر –  محمد خانچی معاون عمرانی استانداری خوزستان در نشست بررسی پیشنهادات سرمایه‌گذاران برای راه‌اندازی قطار شهری با حضور شهردار در محل شهرداری اهواز بیان کرد: یکی از موضوعاتی که هر هفته استاندار خوزستان دنبال می‌کند تا هر چه زودتر به سرانجام برسد موضوع مترو اهواز است.

این مقام مسئول گفت: تعیین تکلیف مسائل حقوقی متروی اهواز، کار بزرگی بود که با هماهنگی دستگاه‌های مختلف استان و دادگستری انجام شد. همه دستگاه‌های استان این آمادگی را دارند که از مترو اهواز با یک پشتوانه ملی حمایت کنند. نگاه ملی برای راه‌اندازی مترو اهواز وجود دارد.

در ادامه این‌ نشست رضا امینی شهردار اهواز اظهار کرد: یکی از مطالبات جدی شهروندان اهوازی از مدیریت شهری، تعیین تکلیف موضوع مترو است. برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای راه‌اندازی مترو اهواز با چند سناریو پیش‌بینی شده و امید است پس از وقفه چند ساله شاهد بهره‌برداری فاز اول قطار شهری باشیم. همه ظرفیت‌های ملی و استانی برای بهره‌برداری از مترو اهواز به‌کار خواهیم گرفت و این اراده در شورای شهر اهواز نیز وجود دارد.

قرارداد متروی اهواز از سال ۸۵ بین شرکت “کیسون” به عنوان اجرا کننده و شرکت “نورینکو” چین به عنوان تامین کننده تجهیزات با شهرداری کلانشهر اهواز منعقد شد. این طرح به طول ۲۳ کیلومتر از نیروگاه زرگان در شمال شرقی اهواز آغاز و تا بیمارستان بقایی امتداد یافته و ۲۴ ایستگاه در طول مسیر احداث می‌شود و تاکنون حدود ۲۸ درصد پیشرفت دارد.

این طرح به دلیل مشکلات مالی و اختلافات بین کارفرما و پیمانکار، از حدود سال ۹۶ در عمل تعطیل شد و سرانجام در سال ۹۹ شهرداری از پیمانکار خلع ید کرد، اما پیمانکار حکم را نپذیرفت و کار به طرح دعوی در محاکم قضایی کشیده شد تا اینکه خرداد ۱۴۰۲، رای بدوی دادگاه مبنی بر خلع ید پیمانکار تایید شد.

تاکنون ۱۱ ایستگاه مسیر خط یک متروی شهری اهواز انجام شده و عملیات معماری چهار ایستگاه نیز انجام شده است.

بیشترین پیشرفت طرح قطار شهری اهواز در فاز یک(از فرودگاه تا مصلا)، به میزان ۵۳ درصد است، فاز ۲ این طرح حدود ۲۷ درصد و فازهای دیگر نیز حدود ۹ درصد و هفت درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

https://hoorkhabar.ir/716412کپی شد!
2213
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.