محدودیت‌های زیست‌محیطی تولید تیلاپیا در کشور برداشته شد

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: محدودیت‌های تولید ماهی تیلاپیا در کشور برداشته شده است و تولید این محصول در کشور افزایش می‌یابد تا مانند ماهی قزل‌آلا تبدیل به گونه‌ای تجاری شود.

هورخبر –  حسین حسینی رئیس سازمان شیلات ایران در هفتمین نمایشگاه‌ بین‌المللی شیلات، آبزیان، ماهیگیری، غذاهای دریایی و صنایع وابسته اظهار داشت: تولید تیلاپیا در ۱۴۴ کشور دنیا انجام می‌شود و از آن به‌عنوان مرغ آبزیان یاد می‌شود. ظرفیت‌های زیادی نیز برای تولید این محصول در کشورمان وجود دارد که با تلاش‌های انجام‌شده دغدغه زیست‌محیطی تولید این‌گونه آبزی در کشور برداشته شده است.

تیلاپیا مانند قزل‌آلا در کشور تجاری می‌شود

این مقام مسئول ادامه داد: یک‌هزار تن تیلاپیا در کشور تولید می‌شود اما برنامه‌ریزی داریم تولید این محصول را در کشور افزایش دهیم و مانند ماهی قزل‌آلا به گونه‌ای تجاری تبدیل کنیم.

حسینی گفت: استان‌های خراسان جنوبی، خراسان رضوی، قم‌، یزد و سمنان مجوزهای زیست‌محیطی برای تولید ماهی تیلاپیا دریافت کرده‌اند اما در حال پیگیری هستیم که تولید این گونه در استان‌های مشابه نیز انجام شود.

وی افزود‌: باید از این گونه ارزشمند که در کشورهای مختلف تولید می‌شود در ایران نیز با توجه به ظرفیت‌های موجود استفاده شود.

رئیس سازمان شیلات ایران ابراز کرد: تولید تیلاپیا به‌صورت بسته انجام می‌شود و نگرانی‌های زیست‌محیطی آن رفع می‌شود؛ تولید این‌گونه در کشور با رعایت ملاحظات زیست‌محیطی انجام می‌شود.

حسینی تصریح کرد: در گام اول تولید این محصول در تمام استان‌هایی که به آب‌های منابع طبیعی دسترسی ندارند تولید خواهد شد و در مراحل بعد در سایر استان‌ها نیز با رعایت دستورالعمل‌ها تولید می‌شود.

وی در پایان در ارتباط با سرانه مصرف آبزیان در کشور تصریح کرد: سالانه هر نفر ۱۴.۱ کیلوگرم آبزیان مصرف می‌کنند که این رقم قبل از پیروزی انقلاب سالانه یک کیلوگرم بود.

https://hoorkhabar.ir/714972کپی شد!
4874