مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی خوزستان:

کشاورزان از تهیه خودسرانه سموم کشاورزی خودداری کنند

این مقام مسئول گفت: کشاورزان بدون توصیه کارشناسان و کلینیک‌های گیاه پزشکی از استفاده از سموم خودداری کنند.

هورخبر –  ناجی شهیب زاده مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی خوزستان در نشست ستاد فنی کشت‌های پاییزه در استان خوزستان اظهار داشت: دو بیماری زنگ زرد و سپتوریا دو بیماری مهم گندم هستند که در سال زراعی گذشته با توجه به بارندگی‌ها، مه صبحگاهی و درجه حرارت پایین احتمال این بیماری در مزارع استان افزایش یافته است.

این مقام مسئول اضافه کرد: ۲۳۰ هزار هکتار از مزارع استان علیه بیماری مذکور عملیات پیشگیرانه و ۸۹ هزار هکتار مبارزه به صورت کانون کوبی انجام شد؛ همچنین کشاورزان باید در سال‌جاری این دو بیماری را جدی بگیرند و عملیات پیشگیرانه انجام شود.

وی با بیان اینکه بعضی از کشاورزان بدون توجه و مشورت با کارشناسان سموم مورد نیاز را از فروشگاه‌ها تهیه و خودسرانه مصرف می‌کنند، تاکید کرد: کشاورزان بدون توصیه کارشناسان و کلینیک‌های گیاه پزشکی از استفاده از سموم خودداری کنند.

شهیب زاده به عملیات مبارزه در سطح ۲۱ هزار هکتار از مزارع خوزستان در سال گذشته علیه سوسک سیاه و قهوه‌ای اشاره و افزود: اگر تناوب در مزارع آلوده رعایت نشود موجب افزایش آفات و خسارات جدی به‌ خصوص در مزارع دیم خواهد شد.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی خوزستان تصریح کرد: با توجه به اینکه در سال زراعی گذشته علف هرز گل جالیزی در استان گزارش شده به کشاورزان توصیه می‌شود در نقاط آلوده به علف هرز تا حد امکان کلزا کشت نکنند.

شهیب زاده گفت: بر اساس هشدارهای فائو و سازمان حفظ نباتات کشور احتمال ورود ملخ صحرایی در دی و بهمن ماه امسال وجود دارد و به همین دلیل باید نظارت‌ها در این خصوص بیشتر شود.

https://hoorkhabar.ir/714398کپی شد!
3443