پیشرفت ۸۵ درصدی بزرگترین کارخانه «اسانس» اکالیپتوس خاورمیانه

روند عملیات احداث بزرگترین کارخانه تولید «اسانس» اکالیپتوس و عصاره گیاهان دارویی خاورمیانه در قاب دوربین شبکه سراسری خبر نقش بست و به عنوان یکی از چند پروژه بزرگ ملّی و دانش‌بنیان معرفی شد.

هورخبر – عبدعلی ناصری مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با اشاره به پیشرفت ۸۵ درصدی کارخانه تولید «اسانس» اکالیپتوس، این کارخانه را از دستاوردهای دانش‌بنیان صنعت نیشکر برشمرد که سهم مهمی در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی منطقه دارد.

این مقام مسئول به تکمیل زنجیره تولید و ایجاد ارزش‌ افزوده در صنعت نیشکر اشاره کرد و گفت: این شرکت با سرمایه‌گذاری‌های مؤثر در صنایع جانبی و راه‌اندازی صنایع پایین‌دستی همچون کارخانه تولید کاغذ، اسانس، کود فسفاته و… قدم‌های مهمی در تنوّع‌بخشی به محصولات تولیدی برداشته و به موفقیت‌های ارزشمندی دست‌یافته است.

تولید بیش از ۱۴۴ تُن اسانس اکالیپتوس

با بهره‌برداری از کارخانه تولید اسانس اکالیپتوس، سالانه بیش از ۱۴۴ تُن اسانس اکالیپتوس تولید خواهد شد و این میزان تولید اسانس و صادرات آن، به گفته مدیرعامل توسعه نیشکر، رونق‌بخش اشتغال می‌شود و خوزستان را در مسیر رونق اقتصادی قرار می‌دهد.

یکی از دلایل ایجاد کارخانه اسانس، تکمیل زنجیره کشت اکالیپتوس کشت‌وصنعت امام خمینی(ره) است؛ هم‌اکنون، بیش از ۴۲۰ هکتار از اراضی این واحد نیشکری به زیر کشت اکالیپتوس رفته و امسال نیز این میزان به ۶۰۰ هکتار خواهد رسید.

با افزایش کشت اکالیپتوس، شرایط برای افزایش تولید اسانس و احداث کارخانه‌های مرتبط هم در کشت‌وصنعت‌های هشت‌گانه فراهم خواهد شد. ناصری به این مورد اشاره کرد و گفت: صنعت نیشکر طی تفاهم‌نامه‌ای با سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری متعهد شد ۲ هزار هکتار درختکاری کند که نقش مهمی در زراعت چوب و توسعه صنایع پایین‌دستی همچون کارخانه اسانس دارد.

بومی‌سازی جدیدترین فنّاوری‌های جهان در کارخانه اسانس

بنا به گفته مدیرعامل توسعه نیشکر، کارخانه اسانس، تولید زغال و کمپوست از جمله صنایع پایین‌دستی است که با کشت صنعتی اکالیپتوس در کشت‌وصنعت امام خمینی(ره) ایجاد شده است.

این اسانس به سه صورت مایع، جامد و پودری در صنایع دارویی، غذایی، بهداشتی و آرایشی کاربرد فراوانی دارد و درعین‌حال، از ظرفیت مناسبی نیز برای صادرات به کشورهای برخوردار است.

وی به بومی‌سازی جدیدترین فنّاوری‌های جهان در کارخانه اسانس اشاره کرد و گفت، چهار تک فنّاوری به‌کاررفته در این کارخانه از سوی متخصّصان ایرانی و شرکت‌های دانش‌بنیان بومی‌سازی شده و این نشان از همّت و غیرت جوانان این مرزوبوم دارد.

ناصری در ادامه صنعت نیشکر را شرکتی دانش‌بنیان به مقیاس بزرگ دانست که در همه زمینه‌های فعالیت در عرصه صنعت و کشاورزی، ردّپای دانش، دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بینان دیده می‌شود.

اعتماد به نیروهای جوان و بومی

محمدرضا عصاره‌نژاد مدیرعامل کشت و صنعت نیشکر امام خمینی‌(ره) به بیان دستاوردهای این شرکت در حوزه‌های تولیدی و همچنین زراعت چوب پرداخت. پیشرفت در روند پیشرفت احداث کارخانه تولید اسانس اکالیپتوس را مطلوب ارزیابی کرد و از راه‌اندازی آزمایشی آن تا دو ماه آینده خبر داد.

وی پیشرفت‌های این واحد نیشکری را ثمره اعتماد به نیروهای جوان و بومی دانست و گفت: در سایه همّت و خلاقیّت این جوانان، طرح‌های مختلفی در حوزه صنایع پایین‌دستی در دست اجراست که تکمیل‌کننده زنجیره اقتصادی تولید است.

https://hoorkhabar.ir/714047کپی شد!
123
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.