اعتدال یک روش است/ انقلاب اسلامی برای رسیدن به جامعه‌ای خردورز و اخلاق‌محور تشکیل شد

وزیر کشور دولت اصلاحات با بیان اینکه اعتدال یک روش است گفت: گفتمان اعتدال به عنوان یک اعتدال سوم در کشور مطرح نمی‌شود.

حجت‌الاسلام عبدالواحد موسوی لاری وزیر کشور دولت اصلاحات در همایش بررسی نقش احزاب در تبیین گفتمان اعتدال که صبح امروز پنجشنبه ۲۲ خرداد در مجموعه فرهنگی ورزشی وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی صورت گرفت، با تبریک فرا رسیدن سالروز نیمه شعبان گفت: وقتی حکومت جهانی امام زمان (عج) شکل بگیرد عدالت فراگیر می‌شود که همگان برای رسیدن چنین روزی لحظه‌شماری می‌کنیم و همه ائمه معصومین فرا رسیدن چنین روزی را وعده داده‌اند.

وی ادامه داد: اگر از عمر جهان یک روز باقی مانده باشد در روایات داریم که خداوند فردی را مبعوث می‌کند تا جهان را پر از عدل و داد کرده بنابراین فرجام جهان فرجامی زیباست.

موسوی لاری با تبیین شرایط ظهور خاطرنشان کرد: ویژگی اصل ظهور اخلاق‌محور و خرد‌ورزی است چرا که وقتی امام زمان (عج) ظهور می‌کند مدیریت خود را به گونه‌ای اعمال می‌کند که خردورزی مبنای اداره جامعه می‌شود و اخلاق به حد کمال می‌رسد.

وزیر کشور دولت اصلاحات ادامه داد: عصر ظهور عصر خرد‌ورزی و عصر اکمال اخلاق است همان امری که از فقدان آن اکنون رنج می‌بریم و همه جوامع با آن درگیر هستند چرا که وقتی جامعه‌ای در جهت عقل حرکت نکند و برای اداره آن فکری به کار گرفته نشود طبیعتا نمی‌تواند به جامعه‌ای که مطلوب شریعت جامعه اسلامی، دین اسلام و بزرگان است تبدیل شود.

موسوی لاری با بیان اینکه باید جامعه خود را بر اساس خرد‌ورزی و اخلاق‌محوری اداره کنیم تصریح کرد: شکل‌گیری انقلاب اسلامی برای رسیدن به جامعه‌ای خرد‌ورز و اخلاق‌محور بود، جامعه‌ای که مدیران آن به جای احساسات و پیگیری مناقشات عقل و خرد را به جای افراط و تفریط به کار گیرند و اخلاق حرف اول را در این اجتماع بزند.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر افراطی و تفریط راه تدبیر سیاسی را بر همه مناسبات اجتماعی بست خاطرنشان کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر خرد‌ورزی خود را به تصمیمات عادل، فردی و تصمیماتی که پشتوانه فکری ندارند داد و با وجود آنکه جمهوری اسلامی می‌توانست در عرصه بین‌المللی نقش مهمی را ایفا کند اما شاهد بودیم که در دولت گذشته افکار عمومی دنیا بر علیه جمهوری اسلامی بسیج شد، هرچند دشمنان جمهوری اسلامی از روز پیروزی انقلاب برای آن توطئه می‌کنند اما باید قبول کنیم که برای به نتیجه رسیدن بخشی از توطئه‌های آنان نتیجه خرد‌ورزانه عمل نکردن مدیران خودمان بود.

عضو مجمع روحانیون مبارز با اشاره به تحریم‌های اعمال شده به کشورمان در سال‌های گذشته خاطرنشان کرد: شاید اگر تمهیدات بهتری صورت می‌گرفت و روش‌های دیپلماتیک و بین‌المللی به کار بسته می‌شد به جای آنکه با موضوعاتی مانند هولوکاست موجب دور شدن افکار عمومی دنیا از خودمان شویم می‌توانستیم با وضعیت بهتری روبرو باشیم.

موسوی لاری با بیان اینکه گفتمان اعتدال یک روش است تصریح کرد: من گفتمان اعتدال را یک روش و نه یک گفتمان سوم می‌دانم چرا که معتقدم در جامعه ما دو گفتمان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی مطرح است که هر دوی این گفتمان‌ها می‌توانند با روش افراط و تفریط مطرح شوند اما در ۲۴ خرداد مردم اعلام کردند که خواستار و طرفدار اندیشه اصلاحی از طریق روش‌های اعتدال‌گرایانه هستند.

موسوی لاری با اشاره به عملکرد روزنامه‌ها و سایت‌ها در سال‌های اخیر گفت: دروغ و تهمت از جمله مواردی بود که در سال‌های اخیر رسانه‌های مجازی به آن تکیه کردند و حتی مشاهده شد که در مواردی که مغایر با اخلاق اسلامی بود از یکدیگر سبقت گرفته و منبع صحت خبر خود را رسانه‌های همسو با خود مطرح می‌کردند.

عضو مجمع روحانیون مبارز با ابراز تاسف از فقدان خرد‌گرایی و اخلاق در کشور اظهار داشت: هرچند هنوز برای برخی «در» بر همین پاشنه می‌چرخد و هنوز بر عملکرد خود استمرار دارند اما این امر درستی نیست هرچند من نمی‌گویم حرکتی که در ۲۴ خرداد مردم به انجام رسانده‌اند تاثیری در تغییر این جهت‌گیری نداشته است چرا که مردم نه بزرگی را به رفتارهای صورت گرفته در گذشته اعلام کردند و امیدواریم تا بتوانیم به جامعه مهدوی که دو ویژگی اخلاق‌محوری و خرد‌ورزی از جمله ویژگی‌های آن است برسیم.

موسوی لاری نظام جمهوری اسلامی را نظامی در جهت تحقق حکومتی اخلاق‌مدار دانست و تصریح کرد: قانون اساسی به عنوان میثاق ملی کشور از نظر ساختار و مشکل قالب راه را تعیین کرده است و در اصول مختلف به این امر اشاره کرده است که تحقق این امر مبتنی بر حضور و رای مردم و حتی ولایت فقیه نیز با واسطه مردم صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: یکی از مسائلی که در قانون اساسی کشورمان در آن تاکید شده است حضور تشکل‌های صنفی و سیاسی مردم بنیاد است چرا که احزاب و تشکل‌ها واسطه‌ای هستند که مردم را به راس مدیریت وصل می‌کنند که برای انتقال برنامه‌ها و عوامل باید چنین تشکل‌هایی در کشور وجود داشته باشد و هدف از برگزاری این جلسه نیز بررسی نقش احزاب در تبیین گفتمان اعتدال است.

موسوی لاری با تاکید بر این امر که اعتدال یک روش است تصریح کرد: رئیس‌جمهور در انتخابات این امر را به عنوان یک راه و روش برای رسیدن به مطالبات مطرح کرد که من مدعی هستم آن چیزی که به اسم اعتدال مطرح می‌شود تحقق روشی برای تحقق آرمان‌ها و گفتمان‌هایی است که در سال‌های گذشته به این امر پایدار بوده اما در ۸ سال گذشته این امر مورد بی‌مهری قرار گرفت.

وی با اشاره به نقش احزاب و تشکل‌ها در تبیین گفتمان اعتدال خاطرنشان کرد: احزاب ۳ کارکرد مشخص دارند، اول آنکه در درجه اول احزاب باید به ساماندهی سلایق فردی به سلایق جمعی برسند.

موسوی لاری شفاف‌سازی و نظارت را از جمله کارکردهای دیگر احزاب دانست و خاطرنشان کرد: اگر احزاب و تشکل‌ها به درستی عملکرد خود را ایفا کنند و ایده‌ها و تفکرات مدیران توسط یک حزب برای اداره کشور به کار گرفته شوند می‌توانند نقش موثری را در جامعه ایفا کنند چراکه در این صورت احزاب می‌دانند که احزاب رقیب به عنوان ناظری مشکلات آنان را شفاف بیان می‌کنند بنابراین با احتیاط بیشتری حرکت می‌کنند.

وزیر کشور دولت اصلاحات با بیان اینکه در دولت گذشته جای انتقاد گرفته شد تصریح کرد: در دولت گذشته شاهد بودیم که دولت، دولت امام زمان (عج) نامیده شد و مسئولان به جای آن که پاسخگوی مردم باشند طلبکار شدند در صورتی که اگر تشکل‌هایی حامی پیام‌های مشخص و نگرش‌های روشن وجود داشت، شاهد اختلاس ۳ هزار میلیاردی یا افزایش مفاسد اقتصادی در جامعه نبودیم و مدیران با خیال راحت در جامعه تخلف نمی‌کردند چرا که کارکرد نظارتی احزاب نقش عمده‌ای در جلوگیری صورت گرفتن چنین اموری در جامعه دارد.

موسوی لاری با بیان اینکه کارکرد احزاب در شفاف‌سازی و نظارت به تبیین گفتمان اعتدال در جامعه کمک می‌کند خاطرنشان کرد: باید اجازه داده شود تا احزاب تشکل‌ها در رسانه‌ها و روزنامه‌های قانونی مسائل خود را به طور شفاف بیان کرده که در این صورت با مشکلات کمتری مواجه خواهیم بود و به اعتقاد من نقش حضور احزاب و تشکل‌ها پذیرش اصل اعتدال است چرا که اگر احزاب را به طور قانونی بپذیریم به معنای آن است که فرد‌محوری در جامعه وجود ندارد و توده‌های مردم از طریق احزاب و تشکل‌ها می‌توانند حرف خود را بیان کنند که این همان امری است که از اعتدال انتظار داریم.

موسوی لاری با بیان اینکه دولت یازدهم با شعار اعتدال تشکیل شده است خاطرنشان کرد: ما انتظار داریم که دولت اعتدال‌گرا با نگاه تدبیر و امید و تاکید بر خرد و تعقل کارها را به پیش ببرد چرا که دوری از افراط و تفریط به معنای وا زدگی نیست و مدیران دولت به این امر توجه ویژه دارند.

وی در پایان با هشدار نسبت به این آفت در دولت که اعتدال به بی‌هویتی تبدیل شود خاطرنشان کرد: اعتدال به معنای آن است که برای رسیدن به اهداف خود از روش‌های خرد‌ورزانه‌ای استفاده کنیم و مراقب این امر باشیم که اعتدال به بی‌هویتی تبدیل نشود، ان‌شاءالله که شایستگی زندگی در دولت مهدوی را داشته باشیم.

https://hoorkhabar.ir/71070کپی شد!
73