واکنش سیف درباره نرخ سود سپرده‌های بانکی

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بزرگترین دستاورد ما در این دوره، ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد بوده، به ضرورت حفظ آرامش در بازار اشاره و خاطرنشان کرد: در رابطه با نرخ سود سپرده‌های بانکی توصیه من به بانک‌ها این است که اهتمام خود را بر ارتقای خدمت رسانی به مشتریان متمرکز کنند.

دکتر ولی‌الله سیف، در جلسه همفکری موضوعات اقتصاد مقاومتی و بررسی مشکلات بانک‌های خصوصی و دولتی در جلسه‌ی عصرروز گذشته که با حضور مدیران عامل بانک‌ها برگزار شد با تاکید بر اهمیت مجموعه سیاستهای اقتصاد مقاومتی که در شرایط حساس کنونی توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، اظهار کرد:این اصول به بهترین شکل تدوین شده و همکاران ما تلاش می‌کنند در کوتاهترین زمان نحوه تحقق اهداف مورد نظر را بررسی و عملیاتی کنند و در این راستا تشکیل کارگروه مسئول در نظام بانکی تحقق اهداف مورد نظر را سرعت می‌بخشد.

وی با اشاره به ضرورت حفظ آرامش در بازار تصریح کرد: بزرگترین دستاورد ما در این دوره، ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد بوده و خوشبختانه انتقادات نسبت به گذشته منطقی ‌تر شده و ما نیز سعی می‌کنیم این انتقادات را با انجام کارشناسی‌های لازم مورد توجه و استفاده قرار دهیم.

رییس کل بانک مرکزی همچنین در خصوص انتقادات مطرح شده در رابطه با نرخ سود سپرده‌های بانکی اضافه کرد: توصیه من به بانک‌ها این است که اهتمام خود را بر ارتقاء خدمت رسانی به مشتریان متمرکز کنند.

انتشار رتبه‌بندی بانک‌ها در آینده نزدیک

سیف از انتشار رتبه‌بندی بانک‌ها توسط پژوهشکده پولی و بانکی در آینده‌ای نزدیک خبر داد و خاطرنشان کرد:در ابتدا اساس رتبه‌بندی، موضوعاتی از قبیل میزان سرمایه و سود‌آوری بانک‌ها خواهد بود.

وی در ادامه گقت: بررسی‌ها عمیق‌تر شده و بانک‌ها بر اساس اصول اساسی‌تری مقایسه می‌شوند.

بانک‌ها در وصول مطالبات معوق سرعت عمل و چابکی بیشتر نشان دهند

سیف با مهم دانستن موضوع معوقات بانکی و توجه به وصول آن‌ها افزود:مدیران نظام بانکی باید تمرکز بر وصول و کاهش مطالبات را وجهه اصلی همت خویش قرار داده و با یک برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از همه امکانات نسبت به این امر بسیار مهم اهتمام ورزند و خوشبختانه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز در این زمینه حمایت خواهد کرد تا این معضل نظام بانکی هر چه زودتر به سرانجام مناسبی برسد.

وی در ادامه تصریح کرد:موضوع مطالبات معوق همواره جزو دغدغه‌های اصلی مدیران نظام بانکی بوده و قاعدتا بایستی با یک نگاه حرفه‌ای در صدد یافتن بهترین راهکارها در جهت سرعت بخشیدن به وصول این گونه اقلام باشند و در این زمینه لازم است همکاریهای نزدیکتری بین تک تک بانکها و کارگروه مسئول در بانک مرکزی ایجاد شود.

رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به نقش بانک مرکزی در وصول مطالبات معوق خاطرنشان کرد: بانک مرکزی در این موضوع وارد عمل شده است، در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی این وظیفه برعهده بانک مرکزی قرارگرفت و البته این ستاد حمایت‌های لازم را از بانک مرکزی و نظام بانکی کشور بعمل خواهد آورد اما در این راه بانک‌ها نیز باید با کارگروه مذکور در بانک مرکزی همکاری بیشتری داشته و با دراختیار قراردادن اطلاعات مورد نیازسرعت عمل و چابکی بیشتری نشان دهند.

وی در ادامه با توصیه به مدیران عامل بانک‌ها، مواردی از قبیل ایجاد و افزایش و تقویت کنترلهای داخلی و ایجاد واحد حسابرسی داخلی، توجه به شفافیت هر چه بیشتر ، تکمیل اطلاعات درخواستی، رعایت تناسب در منابع و مصارف وعدم عدول از بخشنامه‌های بانک مرکزی را مورد تاکید جدی قرار داد.

اتخاذ راهکارهایی در جهت افزایش منابع قرض الحسنه

رییس شورای پول و اعتبار درباره وضعیت منابع صندوق‌های قرض الحسنه گفت: با توجه به اهمیت تسهیلات قرض الحسنه، از جمله ازدواج، مدیران بانک‌ها باید راهکارهایی را در جهت افزایش این منابع بیندیشند.

مدیران عامل بانک‌های دولتی و خصوصی نیز در ادامه جلسه با تقدیر از عملکرد ماه‌های اخیر بانک مرکزی در بازنگری و رفع ابهامات موجود در بخشنامه‌ها، مشکلات خود را به منظور بررسی و رسیدگی مطرح کردند.

https://hoorkhabar.ir/578کپی شد!
116