ناطق نوری : مشکل ساختاری سیاست ما ابرازهاست / احزاب ابزار دموکراسی هستند

عضو مجلس تشخیص مصلت نظام با بیان اینکه دموکراسی نیازمند ابزار است، گفت: احزاب ابزار دموکراسی هستند و مشکل ساختاری ما در سیاست همین ابزارهاست.

حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق نوری ظهر امروز در مراسم نکوداشت نمایندگان شهید و فقید مجلس شورای اسلامی در استان خوزستان با اشاره به اینکه مجلس در دنیا مظهر دموکراسی است، اظهار کرد: حکومت‌ها یا دیکتاتوری هستند یا کودتا یا سلطنت و موروثی و یا دموکراتیک اداره می‌شوند.

وی افزود: مردم سالاری دینی مظهرش مجلس شورای اسلامی است که هم دین و هم مردم در آن نقش دارند و مطابق موازین شرعی رفتار می‌کند ولی در این جا چند مشکل وجود دارد که باید برای آن راهکاری پیش‌بینی کرد.

عضو مجلس تشخیص مصلحت نظام با اشاره به فعالیت‌های شیخ فضل‌الله نوری در جریان مشروطه و تأسیس مجلس و پس از آن مخالفت با مجلس تصریح کرد: شیخ فضل‌الله نوری که ابتدا برای تأسیس مجلس تلاش می‌کرد در ادامه مبارزات خود به یکی از مخالفان مجلس تبدیل شد چرا که به عقیده وی مجلس از مسیر خودش منحرف شده بود.

ناطق نوری با بیان اینکه امروزه اگر می‌خواهیم مجلس ما به سرنوشت مشروطه گرفتار نشود باید آسیب‌شناسی کنیم، خاطرنشان کرد: باید علاوه بر آسیب‌شناسی، اشکال‌های ساختاری که در کشور وجود دارد را از میان برداریم.

وی افزود: نمایندگان مجلس را مردم انتخاب می‌کنند اما مردم عادی از کجا تشخیص دهند که چه کسی صلاحیت حضور را دارد یا خیر که به او رأی دهند، به همین دلیل دموکراسی ابزار لازم دارد و مشکل ساختاری ما در سیاست همین ابزارهاست.

عضو مجلس تشخیص مصلت نظام تصریح کرد: ابزار دموکراسی حزب است، حزبی که مرامنامه و اساسنامه داشته و در اقتصاد، فرهنگ و سیاست داخلی و خارجی حرفی برای گفتن داشته باشد و کشور ما نیازمند این احزاب فراگیر است.

ناطق نوری با بیان اینکه رعایت درست قاعده بازی در سیاست ما مشکلی است که کشور ما با آن مواجه است، ادامه داد: ما در سیاست قاعده بازی را هم بلد نیستیم، در هر دوره‌ای هر دسته‌ای که روی کار آمد چه چپ چه راست، اصول‌گرا یا اصلاح‌طلب چینش نیروهای خود را به کلی تغییر داده و این یک نوع ضعف در اداره مملکت می‌شود.

وی همچنین به دیگر مشکلات کاندیداتورهای مجلس نیز اشاره کرد و گفت: گاهی مشاهده می‌شود انسان‌هایی فرهیخته و بالغ و شایسته حضور در مجلس شورای اسلامی هستند و برای خدمتگزاری به جامعه آماده‌اند.

عضو مجلس تشخیص مصلت نظام افزود: اما هزینه‌های تبلیغات باعث می‌شود که یا این افراد کناره‌گیری کرده و یا با نفوذ برخی دیگر در کار و دادن هزینه‌های تبلیغات، ناخواسته مشکلات و مسایل دیگری ایجاد شود و بدین گونه است که شأن و منزلت مجلس پایین می‌آید که اگر حزب تشکیل می‌شد این مشکل نیز برطرف خواهد شد.

ناطق نوری در ادامه با بیان اینکه باید احزاب به صورت مؤثر در سطح جامعه فعالیت کند، افزود: باید به ساختار برگردیم و جوانان حزب‌های فراگیر کشور را جای بیندازیم تا بشود کشور را به خوبی اداره کرد.

وی در پایان سخنان خود با یادآوری خاطرات و مجاهدت‌های نمایندگان شهید و فقید خوزستان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: برگزاری این نکوداشت‌ها کاری بسیار زیبا و ابتکاری است که امیدواریم برای دیگر استان‌ها الگو و برای کشورمان به یک فرهنگ تبدیل شود.

https://hoorkhabar.ir/51247کپی شد!
35
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.