ایدنی: واکسیناسیون با برنامه‌ریزی قبلی ادامه دارد

همزمان با مراسم ایمن‌سازی با واکسن پنجگانه پنتاوالان در انستیتو پاستور ایران، واکسیناسیون با پنتاوالان در خوزستان نیز در مراسمی در مرکز بهداشت شرق اهواز آغاز شد.

دکتر اسماعیل ایدنی در این مراسم که امروز برگزار شد، اظهار کرد: این واکسن یک گام به جلو برای ارایه خدمات بهداشتی در جهت کنترل بیماری‌های عفونی است. باید آلارم ما در این زمینه بر درجه هشدار باشد و یک لحظه غفلت می‌تواند موجب شود که یک بیماری ریشه‌کن شده نیز فعال شود.

وی با بیان این که برنامه واکسیناسیون ما باید با همان شدت قبلی و برنامه‌ریزی ادامه داشته باشد، گفت:  واکسیناسیون کودکان، سرمایه‌گذاری برای آینده کودکان یک جامعه است و هنوز در بسیاری از نقاط دنیا بیماری‌های عفونی علل مهم مرگ و میر هستند.

ایدنی عنوان کرد: از ۱۴ سال پیش تا کنون هیچ موردی از فلج اطفال در ایران گزارش نشده است، کزاز در کشور ما حذف شده، دیفتری به یک بیماری کاملا نادر تبدیل شده و سرخک و سرخچه مادرزادی در مراحل حذف قرار دارند.

وی گفت: یکی از نمودهای عینی طرح تحول بهداشت نیز رونمایی از واکسن پنتاوالان است که در فاز اجرایی شدن است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، جدا از حوزه سلامت، با چالش‌های بسیاری مواجه بودیم و از استانداردهای توسعه فاصله بسیار زیادی داشتیم. در آن زمان امید به زندگی در کشورمان زیر ۴۰ سال بود و بیماری‌های عفونی از علل شایع و مهم مرگ و میر در کشور ما بود.

وی عنوان کرد: پس از پیروزی انقلاب نیز بلافاصله جنگ تحمیلی شروع شد و فرصت‌های بسیاری که وجود داشت و می‌توانستیم برای بازسازی کشور پس از انقلاب اقدام کنیم، تحت تاثیر جنگی که به ما تحمیل شد؛ هدر رفت. البته در این میان اتفاقات بسیار خوبی در حوزه سلامت رخ داد که امروز به عنوان یک الگو درسطح جهان مطرح و مایه افتخار نظام بهداشت و درمان ما است.

ایدنی افزود: سیستم شبکه بهداشت، امروز یکی از مزیت‌های ما در سطح جهان است که در همان دوران جنگ با تمام مشکلاتی که در مسایل اقتصادی وجود داشت، طرحی و راه اندازی و نهادینه شد و اکنون، این الگوی ایران در بسیاری از دانشکده‌های پزشکی جهان به عنوان یک الگوی موفق ارایه خدمات بهداشتی – درمانی تدریس می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به حضور فیزیکی نهاد بهداشت و درمان کشور از حاکمیت تا دوردست‌ترین نقاط کشور، گفت: هیچ بخشی از دولت به اندازه، حوزه بهداشت و درمان، در مناطق دوردست جامعه نفوذ ندارد. در هر روستایی از کشور اگر خانه بهداشت نداشته باشیم، بهورزها به صورت اقماری به آن روستا سرکشی می‌کنند؛ این نشان از گستردگی و عمق نفوذ حوزه بهداشت و درمان در خدمات‌رسانی به مردم دارد. به این ترتیب، دستگاه بهداشت و درمان جزو دومین یا سومین دستگاه‌های اجرایی کشور قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: ماحصل این فعالیت این بوده است که توانستیم مهمترین علل عفونی مرگ و میر را در کشور کنترل کنیم و بسیاری از بیماری‌های عفونی در کشور ما ریشه‌کن شد که این، از دستاوردهای بسیار خوب نظام بهداشتی ما است.

ایدنی گفت: یکی دیگر از دستاوردهای حوزه سلامت، افزایش توانمندی ما در تقویت نیروی انسانی، به ویژه در تامین پزشک است. ما از سال ۶۷، ۶۸ دیگر نیازی به پزشکان کشورهای دیگر نداشتیم و امروزه شاید یکی معضلات حوزه سلامت دغدغه مسئولان این حوزه برای پزشکان بیکار است. اکنون با مشکل اشتغال پزشکان عمومی مواجه هستیم و این در حالی است که کشور ما در گذشته برای تامین نیروی پزشکی نیاز داشت از فیلیپین، بنگلادش یا هندوستان پزشک وارد کند.

وی به پیشرفت‌های حوزه سلامت در تولید علم در زمینه پزشکی اشاره کرد و افزود: ۴۰ درصد تولیدات پژوهشی و علمی کشور توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می‌شود که این میزان، بهره‌وری بسیار بالایی است که در حوزه سلامت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور شاهد هستیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز عنوان کرد: هر سیستمی نیاز به آینده‌پژوهی دارد و لازم است فرصت‌ها و تهدیدهایی که در آینده با آن مواجه می‌شود را شناسایی کند و برنامه‌های راهبردی و درازمدت برای حل مشکلات آینده داشته باشد؛ به همین علت سندهای چشم انداز ۱۴۰۴ تدوین شد. برای استفاده از بسیاری از فرصت‌ها دیر اقدام کردیم و این موجب شد که حوزه سلامت با مشکلاتی مواجه شود.

وی گفت: علی‌رغم این که در حوزه بهداشت و کنترل بیماری‌های عفونی پیشرفت‌های خوبی داشتیم ولی با تغییر سیمای بیماری‌ه، سیستم خود را تطابق ندادیم و بیماری‌های دیگری به عنوان تهدید در جامعه ما مطرح شدند و امروز این بیماری‌ها معضلات عظیم درمانی برای ما ایجاد کرده‌اند.

ایدنی تصریح کرد: اگر نظام بهداشتی کشور این تطابق را از قبل شناسایی و برای آن برنامه‌ریزی می‌کرد، امروز با این حجم بالای نیاز به گسترش خدمات درمانی در کشور مواجه نبودیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: سیمای بیماری‌ها از بیماری‌های عفونی و واگیردار به بیماری‌ها غیرعفونی و غیرواگیردار تغییر کرده و امروزه مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی – عروقی، سرطان‌ها و سوانح، علل عمومی مرگ در کشور را شامل می‌شود.

وی گفت: اکنون بیماری‌های عفونی جزو ۱۰ علت اول مرگ و میر کشور است و در این زمینه، فاصله خوبی از بسیاری از کشورهای در حال توسعه گرفته‌ایم ولی اکنون بیماری‌های دیگری به عنوان تهدید برای سلامت کشور محسوب می‌شوند چرا که به سطح سبک زندگی و تغذیه توجه نشده و سیستم بهداشیت نیز به سمت غربالگری و شناسایی این تهدیدها که سیمای بیماری‌ها را در کشور ما تشکیل می‌دهد، نرفته است.

ایدنی بیان کرد: حاصل این روند، آن شد که به یک باره با حجم زیادی از  بیماری‌ها مواجه هستیم که نیاز به خدمات درمانی دارند. در ۱۵، ۱۶ سال اخیر با توسعه بخش‌های بیمارستانی، آی سی یو، سی سی یو و درمان سرطان در کشور، توانستیم مشکلات را برطرف کنیم. به هر حال اگر ورودی بیماری‌ها را کنترل نکنیم، هر چه قدر هم خروجی را زیاد کنیم و توسعه دهیم، موثر نخواهد بود.

وی اظهار کرد: سوانح، سومین علت مرگ و میر در کشور ما است و اگر جاده‌ها و صنایع، پیوست‌های حوزه سلامت را رعایت نکنند؛ آمار وقوع تصادف بالا خواهد بود. پس باید به سمتی برویم که بیمار ایجاد نشود و این وظیفه و رسالتی است که سیستم بهداشتی ما باید در این زمینه روی آن سرمایه‌گذاری کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: از سوی دیگر به دلیل تغییراتی که در هزینه‌های سلامت به وجود آمد، متاسفانه پرداخت از جیب مردم در کشور افزایش یافت. قرار بود در پایان برنامه چهارم، پرداختی از جیب مردم به ۳۰ درصد برسد که نه تنها این طرح موفق نشد بلکه در اواسط برنامه پنجم هستیم و این پرداخت بین ۵۰ تا ۷۰ درصد است و بسیاری از اقتصاددانان حوزه درمان معتقدند که این پرداخت ۷۰ درصد است. در این شرایط، در مراکز دولتی ۳۷ درصد پرداخت از جیب مردم وجود داشت.

وی عنوان کرد: با این وضعیت و افزایش بار بیماری‌های ناشی از دیابت و فشارخون و تغذیه نامناسب که منجر به بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان‌ها می‌شود؛ متاسفانه عدم رعایت پیوست‌های سلامت در صنایع خودروسازی و ترابری، با حجم زیادی از بیماران مواجه بوده‌ایم.

ایدنی افزود: دولت تدبیر و امید در فضایی که سالیانه نزدیک به ۸۰۰ هزار نفر به علت هزینه‌های درمانی به زیر خطر فقر سقوط می‌کردند، کشور را به دست گرفت. خوشبختانه با تلاشی که در حوزه سلامت انجام شد و با نقشه راهی که مقام معظم رهبری با ابلاغ سیاست‌های کلان در حوزه سلامت ارایه دادند و همچنین همگرایی بی‌نظیری که در حوزه عوامل موثر بر سلامت و سیاست‌گذاری سلامت در کشور به وجود آمد؛ طرح تحول سلامت برنامه‌ریزی و اجرایی شد و امروزه شاهد برکات آن در حوزه‌های مختلف هستیم. در فاز اول هدف‌گذاری بر این بود پرداخت از جیب مردم در مراکز دانشگاهی و دولتی در مناطق شهری از ۳۷ درصد به ۱۰ درصد و برای بیمارانی که از روستا به شهر می‌آیند نیز به ۵ درصد کاهش یابد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: همچنین در این فاز هدف‌گذاری شد که زایمان طبیعی رایج و به صورت رایگان انجام شود، کیفیت ارایه خدمات به بیماران و کیفیت ویزیت ارتقا یافته و ماندگاری پزشکان در مناطق محروم افزایش یابد.

وی افزود: همچنین بنا شد بسته‌های خدماتی در حوزه سلامت ارایه شود؛ یکی از بسته‌های مهم، حمایت از بیماران صعب‌العلاج است که بخشی از آن در بخش بستری اجرایی شده است و به زودی در بخش سرپایی نیز اجرایی خواهد شد.

ایدنی تصریح کرد: بیمارانی که در بیمارستان شفا اهواز بستری می‌شدند، هزینه های سنگینی بابت شیمی‌درمانی پرداخت می‌کردند و پزشکی سراغ دارم که به خاطر ابتلا به این بیماری، حتی خانه خود را هم فروخته است؛ ولی امروز بیماری که در بیمارستان شفا اهواز و مراکز دانشگاهی بستری می‌شود حداکثر ۱۰ درصد از هزینه را پرداخت می‌کند و برای بیمارانی نیز که بضاعت پرداخت این مبلغ را نداشته باشد، مکانیسم‌های حمایتی دیگری پیش‌بینی شده است.

وی عنوان کرد: رویکرد نظام بهداشتی کشور تغییر کرده و هدف‌گذاری ما تنها کنترل بیماری‌های واگیر نیست. به هر حال نباید کار بهداشت را متوقف و محدود به بیماری‌های عفونی کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: سطح خدمات بهداشت در حال تغییر است، به این صورت که غربالگری برای فاکتورهای خطر که بعدا به بیماری‌هایی مانند سرطان تبدیل می‌شود، در حال تغییر است. این طرح از روستاها شروع شده است و حاشیه کلانشهرها نیز هدف‌گذاری شده است. امیدواریم در سال ۹۵ سراسر استان تحت پوشش برنامه جامع بهداشتی قرار گیرد.

وی اظهار کرد: عدالت در سلامت با دو شاخص ارزیابی می‌شود؛ یکی برخورداری آحاد افراد جامعه از خدمات سلامت به صورت یکسان و دیگری، شاخص فرصت برخورداری برای تمام مردم است. امیدواریم این امکان در طراحی و برنامه‌ریزی شبکه‌های بهداشتی محقق شود.

ایدنی ادامه داد: در گام جدید پرداخت از جیب مردم در حوزه خدمات درمانی، در مناطق شهری به ۶ درصد و در مناطق روستایی به ۳ درصد رسیده است که این مرحله در حال انجام است.

وی افزود: پرداخت از جیب مردم در بیمارستان‌های خصوصی نیز باید عادلانه شود. در هر صورت، جلوی تخلفات را خواهیم گرفت و اجازه نمی‌دهیم دریافت غیرمتعارف، اهداف کلان نظام سلامت را تحت تاثیر قرار دهد.

واکسن پنجگانه پنتاوالان شامل بیماری‌های کزاز، دیفتری، سیاه سرفه، هپاتیت ب، هموفیلوس آنفولانزای تیپ ب در راستای برنامه‌ی تحول نظام سلامت در حوزه‌ی بهداشت، جایگزین واکسن سه‌گانه و واکسن هپاتیت ب می‌شود.

https://hoorkhabar.ir/458812کپی شد!
99
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.