اولویت کاری آقای وزیر چیست؟ / بازدید از خانه هنرمندان یا مسکن مهر/۱۴ ماه گذشت! تنها ۴ بازدید از مسکن مهر

طرح مسکن مهر که از دولت نهم و دهم شروع و بخشی از آن با پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد به دولت یازدهم تحویل داده شده، در طول یکسال گذشته تنها ۴درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و پنج میلیون نفر چشم انتظار عملکرد دولت یازدهم در تکمیل واحدهای باقی مانده مسکن مهر هستند.

طرح مسکن مهر که از دولت نهم و دهم شروع شده است و بخشی از آن با پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد به دولت یازدهم تحویل داده شده است، طبق گفته قائم مقام وزیر راه و شهرسازی این طرح در طول یکسال گذشته تنها ۴درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و در این شرایط قریب به ۵ میلیون نفر چشم انتظار عملکرد دولت یازدهم در تکمیل واحدهای باقی مانده مسکن مهر هستند.

عملکرد ضعیف دولت در مسکن مهر سبب شد رهبر انقلاب در دیدار با هیات دولت در خصوص تکمیل طرح مسکن مهر تاکید داشتند و فرمودند:

«اگر احتمالا با اصل طرح مسکن مهر و یا نحوه تزریق اعتبارهای بانکی به آن مخالفتی وجود دارد، اما این را هم بدانیم که اکنون چند میلیون نفر چشم انتظار تکمیل مسکن مهر هستند و باید این کار به طور جدی پیگیری شود و به اتمام برسد.»

باید بررسی کرد که مساله اصلی تکمیل مسکن مهر و تبدیل شدن مسکن مهر به یک معضل و مساله ملی ریشه در کجا دارد. باید دید که مسکن مهر برای مسئولان دولتی و همچنین اجرای درخواست رهبر انقلاب تا چه اندازه اهمیت پیدا کرده است. برای جواب این سوال لازم است، مسکن مهر را در آیینه عملکرد وزیر راه و شهرسازی جستجو کرد.

*ضرر ۴۵ هزار میلیاردی به اقتصاد کشور

عدم پیگیری مسکن مهر بیش از ۴۵ هزار میلیارد تومان از اقتصاد کشور را معطل کرده است. با توجه به عدم تکمیل و واگذاری بیش از یک میلیون واحد مسکونی که تا پایان دولت قبل پیشرفت فیزیکی بیش از ۸۰ درصدی داشته اند چندین میلیون خانوار ایرانی همچنان چشم انتظار تکمیل و بهره برداری این واحدها هستند و این عدم توجه و عدم پیگیری وزیر راه و شهرسازی هزینه های اجتماعی سنگینی را برای دولت و نظام به دنبال خواهد داشت.

به عنوان مثال در ماههای گذشته و در سکوت رسانه ای، بسیاری از متقاضیان واحدهای مسکن مهر در شهرهای جدید پرند و پردیس و مسکن ویژه تهرانسر در مقابل وزارتخانه و دیگر نهادهای دولتی تجمعات اعتراضی برگزار کرده اند.

۱۴ ماه گذشت ! تنها ۴ بازدید از مسکن مهر / ۵۰ درصد از بازدیدهای وزیر به خاطر فشار محلس بوده است

وزیر راه و شهرسازی در طول ۱۴ ماه گذشته بازدیدهای متعددی از زیرمجموعه ها و پروژه های وزارتخانه داشته است اما نگاهی به توزیع این بازدید ها نکات قابل توجهی را به دست می دهد.

بررسی عملکرد وزیر راه و شهرسازی نشان می دهد در طی مدت یکسال گذشته وزیر راه و شهرسازی تنها از ۴ پروژه مسکن مهر بازدید کرده اند و طبق گفته مسئولان این وزارتخانه حتی در ۲ مورد از بازدید های وزیر به صورت گذری بوده است. در دو مورد دیگر نیز با توجه به فشارها و درخواست نمایندگان عضو کمیسیون عمران مجلس این بازدیدها انجام شده است.

جدول بازدیدهای مسکن مهر وزیر راه و شهرسازی

نام شهر تاریخ بازدید توضیحات

۱ -شهر جدید پردیس ۲ شهریور ۹۲ اولین بازدید وزیر

شهر جدید پردیس ۲۸ مرداد ۹۳ فشار و درخواست کمیسیون عمران مجلس

۲ -مسکن مهر ماهشهر ۴ مهرماه ۹۲ سفر استانی

۳ -مسکن مهر پاکدشت ۸ آبان ماه ۹۲ سفر به شهرستان‌های جنوب شرق استان تهران

۴ -شهر جدید گلبهار ۲۹ دی ماه ۹۲ سفر استانی

13930821000159_PhotoL

نمودار بازدیدهای وزیر راه و شهرسازی

شمار برخی بازدیدهای حاشیه ای متعدد همچون بازدید از خانه هنرمندان و یا حضور در بسیاری از همایش ها و کنفرانس های غیر مرتبط همچون همایش عدالت آموزشی و غیره از میزان وقتی که برای پروژه های مسکن مهر اختصاص یافته است بیشتر به نظر می رسد.

البته با توجه به گستردگی مسکن مهر در سرتاسر کشور ممکن است وزیر راه و شهرسازی پروژه های متعددی را نیز از دور و در طی مسیر سفرهای استانی خویش بازدید نموده باشند که در این آمار گنجانده نشده است.

وزیر راه و شهرسازی با وجود تاکید رهبر انقلاب مبنی بر تسریع در ساخت پروژه های مسکن مهر اقدام خاصی بدین منظوره انجام نداده است و همچنان پروژه ها به کندی پیش می روند و حتی برخی پروژه ها تعطیل و نیمه تعطیل شده اند.

همایش ها :

همایش بانکداری سرمایه گذاری و صنعت اوراق بهادار

همایش ملی بهره‌ وری

همایش ایمنی در گود برداری

همایش بین المللی حمل و نقل ریلی

همایش تامین مالی پروژه های راه و مسکن

همایش «توسعه و عدالت آموزشی»

همایش سیاست های پولی و ارزی

همایش بین‌المللی روابط عمومی

همایش تخصصی اجرای قانون نظام مهندسی

همایش معماری و توریسم

همایش چهلمین سالگرد تاسیس جامعه مهندسان مشاور ایران

کنفرانس توسعه نظام تأمین مالی در ایران

همایش تجلیل از پیشکسوتان راهسازی

همایش ملی نقش پژوهش در قانونگذاری

همایش خروج از رکود

همایش روز بتن

نشست تخصصی جامعه و تشکلهای حرفه‌ای معماری و شهرسازی کشور

همایش تجلیل از پیشکسوتان مهندسی

همایش ملی فناوری‌های نوین صنعت ساختمان

کنگره سراسری خانه کشاورز

همایش روز صنعت، معدن و تجارت

همایش روز مهندس

نشست هم اندیشی اساتید معماری و شهرسازی

همایش معاونان عمرانی استانداری ها در وزارت کشور

کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران

منبع : فارس

https://hoorkhabar.ir/450502کپی شد!
119
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.