توجه به استفاده پایدار و صرفه اقتصادی در بهره‌مندی از آب

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان بر ضرورت توجه به استفاده پایدار، صرفه‌اقتصادی و ارزش‌افزوده درخصوص بهره‌مندی از آب تاکید کرد.

محمدرضا شمسایی، در میزگرد بحران آب و برق که امروز، ۲۰ آبان‌ماه از سوی انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران، شاخه خوزستان در دانشکده مهندسی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، اظهارکرد: همه دولت‌ها از طرح انتقال آب به استان‌های دیگر حمایت می‌کردنند.

وی درباره درباره اظهارات مسئولان استان اصفهان درخصوص انتقال آب، افزود: در مساله انتقال آب ما تصمیم‌گیرنده نیستیم و تصمیم‌گیرنده وزارت نیرو است و خوشبختانه جلوی انتقال آب فعلا توسط وزارت نیرو گرفته شده است.

شمسایی تصریح‌کرد: با توجه به شاخص‌های انتقال آب از نظر یونسکو، مهمترین موضوع این است که به محیط زیست مبدا لطمه‌ای وارد نشده و دچار مشکل و یا خطر نگردد.

وی خاطرنشان‌کرد: ۱۳ استان بالادست رودخانه‌های جاری در خوزستان هستند و ما آخرین استانی هستیم که رودخانه‌های کارون، دز، کرخه، زهره و جراحی به آن می‌رسند و اگر مسائل زیست محیطی در نظر گرفته نشود، در این زمینه وضعیت مناسبی نخواهیم داشت.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان درخصوص موضوع شیرین‌کردن آب دریا، گفت: شیرین‌کردن آب دریا روشی نیست که بتوان از طریق آن مشکل را حل کرد زیرا به هزینه زیادی نیاز دارد و از سویی توجیه اقتصادی و زیست محیطی ندارد. دریا نیز از آب شیرین سهم دارد زیرا یک اکوسیستم زنده است و میلیون‌ها موجود زنده در آن زندگی می‌کنند و اگر آب دریا شور شود در بلندمدت دچار مشکل می‌شویم؛ پس باید برای موجودات زنده دریا نیز سهمی در نظر گرفته شود.

در ادامه مهدی قمشی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران و مشاور استاندار خوزستان در امور آب، با برشمردن شاخص‌های تشخیص بحران آب، عنوان‌کرد: هر کشوری که مصرف آب آن بیش از ۴۰ درصد از کل منابع آن کشور باشد، دارای تنش آبی است و متاسفانه ما در ایران از ۸۰ درصد منابع آبی استفاده می‌کنیم و از این نظر جزو کشورهای دارای بحران شدید آب محسوب می‌شویم.

وی با بررسی سالانه آورد آب و خروجی آن، افزود: بیش از ۹۰ درصد از آب ما در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که باید تدبیری اندیشیده شود تا صنایع ما بتوانند از آب‌های بازیافتی استفاده کند که البته این طرح به تصویب رسیده است.

در این میزگرد همچنین محمود جانقربان، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان با تاکید بر وضعیت بحرانی منابع برق و آب، گفت: با توجه به این‌که در بیشتر نقاط دنیا ظرفیت تولید نیروگاه‌ها از طریق سوخت فسیلی انجام می‌شود و برابر با مستندات طی چند دهه آینده ذخایر نفت به اتمام می‌رسد، ما باید به دنبال سوخت جایگزین باشیم.

https://hoorkhabar.ir/446515کپی شد!
57
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.