«محمد سرافراز» رئیس سازمان صداوسیما شد + حکم / سرافراز را بیشتر بشناسید + فیلم

رهبر معظم انقلاب با صدور حکمی «محمد سرافراز» را به عنوان رئیس جدید رسانه ملی منصوب کردند.

«سید عزت الله ضرغامی» پس از ۱۰ سال و نیم ریاست بر سازمان صداوسیما جای خود را به «محمد سرافراز» داد.

حضرت آیت الله خامنه ای طی حکمی با تقدیر از تلاشهای خستگی ناپذیر و دلسوزانه مهندس عزت الله ضرغامی، آقای محمّد سرافراز را برای یک دوره پنج ساله به ریاست سازمان صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران منصوب کردند.

به گزارش فارس، متن حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای محمّد سرافراز دام توفیقه

با پایان یافتن دوره ی مسئولیت جناب آقای مهندس سیّد عزت الله ضرغامی که با تلاش و کوششی خستگی ناپذیر و دلسوزانه و مبتکرانه همراه بود، جنابعالی را با توجه به صلاحیتهایی که بحمدالله از آن برخوردارید و با آگاهی از تجربه طولانی مدیریتی تان در رسانه ملّی و آشنایی های گسترده تان با این مجموعه ی بزرگ و مهمّ برای یک دوره ی پنج ساله به ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منصوب می کنم.

سازمان صدا و سیما با مأموریت خطیر «هدایت و مدیریت فرهنگ و افکار عمومی جامعه» به مثابه دانشگاه عمومی، با تکیه بر فعالیت ها و برنامه های حرفه ئی پیشرفته و عمیق رسانه ای، وظیفه گسترش دین و اخلاق و امید و آگاهی و ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی در میان آحاد ملّت را بر عهده دارد. مسئولیت تاریخی رسانه ملّی در مقطع کنونی، حفظ و ارتقای استقلال فرهنگی و هویت انقلاب ایران اسلامی است. «عزم ملّی و ابتهاج معنوی و نشاط انقلابی» آحاد جامعه در مسیر اهداف بلند نظام اسلامی، در گرو آگاهی و معرفت عمیق و گسترده ی عمومی و نیازمند پیوند با سرچشمه های تولید فکر ناب دینی و خیل دلبستگان فرهیخته و پرانگیزه ی انقلاب اسلامی است. سازمان صدا و سیما همچنین به عنوان موتور محرک و مشوق پیشرفت کشور، وظیفه پشتیبانی رسانه ای همه جانبه و مبتکرانه در امر بسیج عمومی ملّت و نیز کمک به مدیریت های اجرایی در جهت تأمین اهداف و اجرای سیاست های کلان نظام و تحقق سند چشم انداز کشور را بر دوش دارد. اهمّ راهبردهائی که انشاء الله خواهد توانست رسانه ملّی را در اجرای این مسئولیت بزرگ یاری رساند، به پیوست ابلاغ می شود.

در پایان لازم می دانم از جناب آقای مهندس ضرغامی و همکاران ایشان که توانستند رسانه ی ملّی را در دوره ی مسئولیت خود به پیشرفتی چشمگیر برسانند که بتواند در عرصه های گوناگون سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نقشی مؤثر ایفاء کند، صمیمانه تشکر کنم.

از درگاه خداوند منان توفیق جناب عالی را که مفتخر به انتساب به خانواده ی شهیدان معزّز انقلاب اسلامی می باشید در انجام این مأموریت خطیر و حساس با تکیه بر عنایات الهی خواستارم و برای شما و همکاران محترمتان دعا می کنم.

سیّد علی خامنه ای

۱۵ آبان ۱۳۹۳

محمد سرافراز در دوران ریاست ضرغامی ؛ معاونت برون مرزی سازمان صداوسیما را برعهده داشت و در این مدت ۴ شبکه آی فیلم، هیسپان، العالم و پرس تی وی را راه اندازی کرد.

 
 

سرافراز پنجمین رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی بعد از  صادق قطب‌زاده، محمد هاشمی، علی لاریجانی و سید عزت‌الله ضرغامی است.

هنوز مشخص نشده ضرغامی پس از تحویل کرسی صداوسیما به سرافراز فعالیت خود را در کجا ادامه می دهد.

[divider]

با رئیس جدید صداوسیما بیشتر آشنا شویم

کسانی که خیلی آشنایی نزدیکی با سرافراز ندارند، وقتی برای دست یافتن به زندگینامه وی به موتورهای جستجو مراجعه می‌کنند، خیلی چیزی عایدشان نمی‌شود و اطلاعات کمی از وی قابل استفاده است.

 

«محمد سرافراز» دهه پنجم زندگی خود را می‌گذراند و دارای ۲ فرزند است. او دکترای خود را در رشته علوم سیاسی از دانشگاه بیروت گرفته و به زبان‌های انگلیسی و عربی مسلط است.

سرافراز برادر ۲ شهید است. برادر بزرگ او جواد سرافراز مسئول دفتر دکتر سیدمحمد بهشتی بوده و به همراه وی در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۰ به شهادت می‌رسد. برادر دیگر سرافراز نیز در جنگ تحمیلی به شهادت رسیده است.

پدر وی مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالفضل سرافراز نیز نماینده ولی فقیه در هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران بود. او کتابی به زبان عربی با موضوع تکفیری‌ها «جنبش طالبان از ظهور تا افول» نوشته که در میانه دهه هشتاد در بیروت منتشر شده است.

 

سرافراز از زمان محمد هاشمی دومین رئیس صداوسیما بعد از انقلاب اسلامی در سازمان صدا و سیما حضور داشته و یکی از قدیمی‌ترین مدیران این رسانه است البته پیش از نیز در روزنامه رسالت فعالیت داشته است.

کسانی که در حوزه رسانه‌های بین الملل مطالعه دارند، می‌دانند که در دوره حضور او در معاونت برون مرزی سازمان صداوسیما شبکه‌های مهمی نظیر پرس‌ تی‌وی و هیسپان تی‌وی راه اندازی شده‌اند و میزان تاثیرگذاری آنها تا حدی بوده که موازنه خبری دنیا را در مورد وقایع و رخدادهای دنیا به هم ریخته است.

«سرافراز» طی سال‌های اخیر کاملا بی‌حاشیه پیش رفته و به دور از هیاهوی رسانه‌ای تلاش کرده تا ماموریت‌های خود را به بهترین نحو به سرانجام برساند. در کنار این عملگرایی او معروف به ساده‌زیستی است تا جایی که گفته می شود طی سال‌های ماموریت خود در معاونت برون مرزی سازمان صداوسیما همواره از یک خودرو متوسط استفاده کرده و حتی راننده شخصی هم نداشته است.

همین ساده‌زیستی او این شایعات را پدید آورده که او با نشستن بر صندلی صداوسیما در اولین گام‌ها کمی از عرض و طول این سازمان عریض و طویل کم می‌کند و بسیاری از موانع و بروکراسی هایی که از ابتدا در صداوسیما به وجود آمده بود را برمی‌چیند.

سرافراز در دوران مدیریت خود در صداوسیما شبکه‌های پرس تی وی، العالم، آی فیلم و هیسپان تی وی را راه‌اندازی کرد که گام‌های بلندی در حوزه بین‌الملل محسوب می‌شوند.

در حقیقت پیروی او از الگوهای موفق و حرکت بر مدار روز، در چیدمان گروه‌های شبکه‌های تحت نظرش، کاملا متفاوت از رویکرد سنتی بود که در میان شبکه‌های داخلی رواج داشت. استفاده از الگوی گروپ‌سازی در شبکه‌های برون مرزی سبب شد تا مخاطبان شاهد برنامه‌هایی در سطح استانداردهای بین الملل باشند که اگر سرافراز همین الگو و مدل را برای شبکه‌های داخلی هم در نظر بگیرد، به زودی شاهد به هم خوردن چارت و ساختار سنتی خواهیم بود که سایه آن همواره بر سر رسانه ملی بوده است.

البته بزرگترین توفیق‌های این مدیر که عنوان می‌شود هوای دخل و خرج‌ها را دارد، در حوزه خبر و اطلاع‌رسانی بوده و باید دید در حوزه تولید آثار نمایشی و قالب‌های دیگر از چه الگوهایی استفاده می‌کند.

سرافراز همچنین مدیری است که در طول مدیریت خود بر سازمان صداوسیما از این لحاظ که عضو هیچ دسته و گروه و باندی نیست، مورد هجمه قرار می‌گرفت و خیلی‌ها از این لحاظ که او فردی متکی به خود است بر او می‌تاختند. اینکه او برای شبکه‌های زیرمجموعه‌اش هیچ وقت حکم مدیریت صادر نمی‌کند نیز از جمله همین موارد بود که البته سرافراز تلاش کرده تا در هفته آخر حضور خود در معاونت برون مرزی این نقصان را جبران کند. او طی این روزها علی اجاره‌دار را به عنوان مدیر شبکه اسپانیایی زبان هیسپان تی‌وی منصوب کرده و محمد حاتمی را که اتفاقا مدیریت خوبی در شبکه آی فیلم از خود نشان داده را همچنان به عنوان مدیر شبکه‌های آی فیلم فارسی، انگلیسی و عربی نگه داشته است.

 

تاثیرگذاری مطلوب او در عرصه برون مرزی و دیپلماسی عمومی نیز تا حدی بوده که خیلی‌ها گمان می‌کنند او به خاطر حساسیت موضوعات بین المللی کشورمان می‌تواند به قهر دولت حسن روحانی با سازمان صداوسیما پایان دهد و بتواند علاوه بر کمک رسانی به دولت در حوزه‌های مختلف بالاخص بین‌الملل، بودجه‌ معوق سازمان صداوسیما را هم از دولت بگیرد.

در نهایت «محمد سرافراز» را می‌توان مدیری شناخت که طی سال‌های اخیر تأثیر مشخصی در عرصه دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی برداشته است و شاید همین دقت نظرها منجر شده مقام معظم رهبری نیز در اولین گام او را به عنوان یکی از اعضاء شورای عالی فضای مجازی و در گام بعدی به عنوان رئیس سازمان صداوسیما انتخاب کنند.

https://hoorkhabar.ir/440203کپی شد!
146
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.