آیت الله شفیعی: مقاومت مردم در دوران دفاع مقدس توطئه های دشمن را خنثی کرد

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مقاومت مردم دزفول در دوران دفاع مقدس، گفت: هدف دشمن جدا کردن خوزستان از کشور بود و مقاومت و ایستادگی مردم خوزستان و شهر دزفول توطئه های دشمن را خنثی کرد.

 

آیت اله سیدعلی شفیعی در مراسم بزرگداشت روز مقاومت که شب گذشته (چهارم خرداد) در اهواز برگزار شد، با اشاره به سالروز آزادسازی خرمشهر و همچنین روز مقاومت دزفول اظهار کرد: بزرگداشت چنین روزی آب و رنگی نظامی و جهادی دارد و غیر از این هم نمی تواند باشد، ولی ابعاد دزفول، منحصر به مسأله جبهه و جنگ نمی شود. دزفول دارای جهات و ابعادی متنوع و متعدد از نبوغ فقهی، علمی و اجتهادی  است و حضور شخصیت های برجسته با شاخص های علمی و اجتهادی در این شهر روشنی بخش راه مردم بوده و هست.

وی افزود: شهر دزفول همچنین از ابعاد مختلف عرفانی، فوق عرفانی، پزشکی، فلسفی، سیاسی و نظامی نیز برخوردار بوده و از سویی، صبوری و پایداری مردم این شهر در دوران دفاع مقدس، برکات و نعمت هایی برای این شهر و کشور به همراه داشته که امروز و پس از گذشت سال ها از آن دوران، به تدریج شاهد این آثار و برکات هستیم.

آیت اله شفیعی ادامه داد: دزفول دین بزرگی به اسلام ادا کرد و مقاومت دزفول با تبعیت از مبانی اسلام و انقلاب اسلامی و حضور شخصیت های روحانی دزفول و بویژه آیت اله قاضی(ره) که مورد احترام و اعتقاد تمام اقشار و صفوف مردم دزفول و استان و مورد عنایت امام(ره) و مقام معظم رهبری بوده، همراه شده بود.

وی ادامه داد: امروز با شهری مواجه هستیم که امتحانی بزرگ را به خوبی پشت سر گذاشته و حوادث و جریان های مربوط به دوران دفاع مقدس که از دزفول به یادگار مانده نمودهایی از عظمت، صبوری و بردباری و تحمل این شهر است.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به حملات دشمن به شهر دزفول و شهادت مردم این شهر در شرایطی بسیار ناراحت کننده، اظهار کرد: در بسیاری موارد پیش می آمد که تازه عروس و دامادها و یا زن و بچه به شهادت می رسیدند و چنین حوادثی می توانست یک کشور را به هم بریزد، ولی مردم دزفول حتی از صحنه مقاومت هم خارج نشدند. این شهر مورد اصابت حدود ۱۸۰ موشک قرار گرفت و این در حالی است که مردم دزفول را ترک نکردند. هدف دشمن این بود که خوزستان را از کشور جدا کند و مقاومت و ایستادگی مردم خوزستان و دزفول موجب شد که توطئه های دشمن خنثی شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، مسئول ستاد بازسازی دزفول در دوران دفاع مقدس نیز در این مراسم بازسازی را از مباحث مهم در مقاومت دزفول برشمرد و گفت: مشارکت مستقیم مردم در بازسازی ها از ویژگی های مهم شهر دزفول در دوران دفاع مقدس است.

عبدالعلی امیدی اظهار کرد: در آن دوران ۱۷۶ موشک ۹و ۶ متری به دزفول اصابت کرد که به طور متوسط وقتی یک موشک اصابت می کرد تا شعاع ۵۰۰ متری خود را مورد تخریب قرار می داد.

وی افزود: بر اساس برآورد دقیق صورت گرفته، به صورت میانگین هر موشک ۸۰ خانه را تخریب می کرد. همچنین دزفول ۴۸۰ مرتبه مورد حمله هوایی قرار گرفت و زمانی که در تیررس توپخانه دشمن بود ۲۵۰۰ توپ به شهر اصابت کرد و این در حالی است که آمار اصابت توپ به اطراف شهر جمع آوری نشده است.

امیدی تصریح کرد: بر اثر این حملات در آن دوران، ۱۹ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی و تجاری در دزفول تخریب شد. از همان ابتدای جنگ حتی برخی نقاط شهر ۵ تا ۶ بار مورد اصابت قرار می گرفت و مردم شهر بلافاصله بازساری را آغاز می کردند. در آن زمان مشارکت مستقیم مردم در بازسازی ها موجب می شد خانه های تخریب شده، توسط اهالی محل و یا افراد خانواده مورد بازسازی قرار گیرد. این ویژگی موجب شد که مردم همیشه آمادگی داشته و در صحنه باشند و در فعالیت های بازسازی همکای کنند.

وی افزود: بیشتر مردم وقتی دزفول مورد حمله قرار می گرفت اطراف شهر ساکن می شدند و وقتی تهدیدها کمتر می شد یا ضرورت ایجاب می کرد، به شهر مراجعه می کردند. در سال ۶۴، حملات بسیار شدید شد و قسمت های مختلفی از شهر مورد اصابت موشک قرار گرفت و به همین دلیل مردم در اطراف شهر ساکن شدند. اردوگاه هایی برای اسکان مردم پیش بینی شد، ولی در همان دوران پیشنهاد شد که چادرهای ارودگاه ها تبدیل به مکانی با دیوارهای بلوکی و سقف گرانیتی شوند. با برآوردهای انجام شده ۵۰ میلیون تومان در راستای اسکان مهاجران در این اردوگاه ها هزینه و در نهایت این مسأله موجب احداث ۴ هزار واحد مسکونی در اطراف دزفول شد.

امیدی گفت: علاوه بر اینکه در زمان جنگ از این اردوگاه ها استفاده شد پس از جنگ نیز به عنوان اردوگاه آوارگان عراقی مورد استفاده قرار گرفت. در حال حاضر نیز به عنوان ارودگاه آموزش و پرورش و دیگر موضوعات مورد استفاده قرار می گیرد.

https://hoorkhabar.ir/43265کپی شد!
101
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.