آنهایی که می‌گویند تخلفات بورسیه کم است، اعداد و ارقام نمی‌دانند!

اینکه دولت می خواهد از موضوع مذاکرات یا بورسیه ها بهره برداری انتخاباتی کند، حرف غلطی است. آقای روحانی می داند که بازشدن گره کور هسته ای شرط مهم پیشرفت و برنامه ریزی های توسعه اقتصادی کشور خواهد بود.

چند ماه پیش، وقتی استیضاح وزیر علوم مطرح شد، کسی از دلایل این استیضاح نا‌بهنگام آن هم در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید خبر نداشت؛ اما به زودی مشخص شد که دلیل اصلی استیضاح فرجی دانا، وجود بورسیه‌های غیر قانونی است که در دولت نهم و دهم از سوی وزارت علوم صورت گرفته است.

به گزارش «تابناک»؛ داستان تخلفات رقم خورده در چگونگی جذب دانشجویان دکترا در سال‌های گذشته ـ که به نوعی با ماجرای اعطای بورسیه به برخی دانشجویان و اجحاف در حق دانشجویان واجد شرایط گره خورده بود ـ پس از آنکه‌ خواسته یا ناخواسته‌ با استیضاح وزیر علوم دولت فعلی گره خورد، به شکل‌گیری پرونده‌ای رسید که اکنون نخستین گزارش پیرامون آن منتشر شده و آمار عجیب و غریبی از تخلفات رخ داده آشکار کرده است.

آن گونه که در گزارش وزارت علوم از تخلفات رقم خورده در اعطای بورس در حد فاصل سال‌های ۸۸ تا ۹۲ آمده، در این مدت، ۳۷۷۲ تن در حالی به چهار روش بورس دکترا دریافت کرده‌اند که هیچ یک بنا بر ‌قانون مصوب مجلس نبوده است.

از ۳۷۷۲ بورسیه شده در حد فاصل ساهای ۸۸ تا ۹۲، بورسیه ۸۸۹ تن (۸۴۰ تن از کسانی که از روش تبدیل خارج به داخل بورس شده بودند + [به اضافه] ۲۳ تن از ایثارگرانی که شرایط مندرج در بخشنامه صادر شده برای این قشر را نداشتند + ۲۶ تن که به علل گوناگون از جمله عدم شروع تحصیل، انصراف و… پرونده‌شان مختومه شده) لغو شده و باید هزینه‌های پرداخت شده را به وزارت علوم بازگردانند و بورس ۱۶۸۹ تن دیگر در آستانه لغو است، چون تا این لحظه واجد شرایط دریافت بورسیه نیستند.

با این حال بعضی از افراد با انتقاد از عملکرد وزارت علوم خواستار عذرخواهی این وزارتخانه از کسانی که حق آنها ضایع شده است کرده اند. اقای نجفی سرپرست فعلی وزارت علوم در واکنش به آنها اعلام کرده است که وزارت علوم از چه چیزی عذرخواهی کند؟!حداقل ۸۴۰ نفر شرایط استفاده از بورس را نداشته اند ولی استفاده کردند. حالا باید عذرخواهی هم بکنیم؟ می‌توانستیم هر ۸۴۰ نفر را اخراج کنیم اما فقط ۳۶ نفر را اخراج کردیم و بقیه می‌توانند با هزینه شخصی ادامه تحصیل دهند.

در همین زمینه صادق زیباکلام استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت و گو با تابناک به بررسی موضوعات مختلف از جمله بورسیه ها پرداخته است.

اقای دکتر به عنوان سئوال اول عده ای از منتقدین عملکرد وزارت علوم مطرح می کنند که این تعداد بورسیه که خلاف اعلام شده است؛ در مقابل آن چیزی که وزارت علوم می گفت ؛ بسیار کمتر است و وزارت علوم باید عذرخواهی کند. نظر شما چیست؟

افرادی که این مسائل را مطرح می کنند و می گویند داستان بورسیه ها چیزی نبوده است؛ این ها اعداد و ارقام را درست نتوانسته اند، بخوانند. برای اینکه مسئله فقط این نبوده است که بیش از سی نفر بورس آنها لغو شده است. در حدود یک چهارم بورسیه شدگان ضوابط، قواعد و مقرراتی را که می بایستی برای اعطاء بورس رعایت می شده است را رعایت نکرده اند. در واقع مشکل سن، معدل و… داشتند. این طور نبوده است که از سه هزار نفر فقط سی نفر مشکل داشته باشند. از طرفی دیگر باید گفت اگر یک تخلف هم روی داده بود؛ مایه تاسف است. اما حالا که این حجم از تخلف روی داده است. در واقع منتقدین دولت خود را به خواب زده اند.

عده ای مطرح می کردند که بورسیه یکی از دلایل استیضاح فرجی دانا بوده است. اما حالا نتایج نشان می دهد که حق با فرجی دانا بود.

استیضاح فرجی دانا ربطی به بورسیه ها نداشت. دلیل استیضاح فرجی دانا توسط جبهه پایداری به عنوان جلودار استیضاح، موضوع بورسیه نبود. گناه بزرگ آقای فرجی دانا این بود که فضای بسته در دانشگاه را عوض کرده بود.

بنابراین مسئله بورسیه ها بهانه ای برای رویارویی طیفی از حامیان دولت قبل با دولت جدید بود. سئوال از فرجی دانا این بود که چرا فضای دانشگاه را از حالت امنیتی خارج کردید و یا دانشجویان را به تحصیل بازگردانید. چون آنها این موضوع را نمی توانستند بگویند؛ موضوع بورسیه ها را برجسته کردند. امروز هم طرفدران دولت قبل آب در هاون می کوبند. چرا که دیگر هیچگاه شرایط ۸۸ تا ۹۲ را مجدداً در کشور حاکم نمی شود. آن شرایط گنبدی بود که ترک برداشته است. آنها نمی توانند با فشار به سیاست های قبل بازگردند.

به هرحال شما عملکرد دولت را در موضوع بورسیه ها را چگونه ارزیابی می کنید؟

من در مجموع نمره خوبی به عملکرد وزارت علوم چه در زمان فرجی دانا و چه در زمان آقای نجفی می دهم. همین قدر که آن جو سابق از دانشگاه و دانشجویان برداشته شد و شرایط تغییر پیدا کرد؛ بزرگترین اتفاق و گام بود.

عده ای معتقدند که این موضوعات اخیر از جمله موضوع مذاکرات و بورسیه ها به انتخابات مجلس اینده مرتبط است. نگاه شما نسبت به این موضوعات چیست؟

من فکر می کنم تکلیف انتخابات مجلس مشخص است. عده ای از نامزدهای مستقل، چپ و اصلاح طلب را به بهانه اتفاقات پس از انتخابات۸۸ رد صلاحیت می کنند. اما اصلاح طلبان و دولت آقای روحانی باید از همین الان مواظب باشند که تعداد نامزدهایی را که در حوزه های انتخابیه مختلف گزینش می کنند؛ باید تعداد زیادی باشد و از همین الان بدانند که شورای نگهبان نامزدهای آنها را رد صلاحیت خواهد کرد.

بنابراین این مسئله اصلی انتخابات خواهد بود. اینکه دولت می خواهد از موضوع مذاکرات یا بورسیه ها بهره برداری انتخاباتی کند، حرف غلطی است. آقای روحانی می داند که بازشدن گره کور هسته ای شرط مهم پیشرفت و برنامه ریزی های توسعه اقتصادی کشور خواهد بود. بنابراین هیج ارتباطی بین مذاکرات هسته ای با انتخابات وجود ندارد. همچنین ارتباطی بین سه هزار بورسیه که بیشتر آنها قلابی بودند با انتخابات مجلس بعدی وجود ندارد.

به هرحال موضع گیری بعضی از افراد منتسب به بعضی گروه ها این شائبه را به وجود اورده است که مسائل اخیر در کشور به خاطر انتخابات است؟

نشست های اخیر اصولگرایان به زعامت ایت الله مصباح برای ایجاد اتحاد در همین یک و دو هفته پیش برگزار شد. مگر کسی این ها را متهم کرد که شما برای انتخابات برنامه ریزی می کنید. طبیعی است که همه باید به فکر انتخابات باشند.یعنی اگر اصلاح طلبان و یا جبهه پایداری به فکر انتخابات نباشند باید از آنها انتقاد کرد. یک جریان سیاسی بدون تردید باید به تدریج به دنبال برنامه ریزی برای انتخابات باشد.

در روزهای اخیر انتقادهای زیادی به اقدامات فرهنگی دولت گرفته می شود؟ نظر شما چیست؟

قاعدتاً بعضی از طیف های سیاسی باید یک بهانه و مستمسکی برای حمله به دولت آقای روحانی داشته باشند.یک مقداری آمدند بحث مذاکرات هسته ای را علم کرده اند و تیم هسته ای را متهم به وادادگی کردند. نفس اینکه مذاکرات الان بیش از یک سال است که منظماً دارد انجام می گیرد؛ نشان می دهد که ایران امتیازات زیادی به طرف غربی نداده است. اگر امتیاز داده بود موضوعی برای مذاکره نمانده بود. بنابراین مخالفین دولت خیلی نتوانستند از جریان هسته ای استفاده و به دولت حمله کنند. از نظر سیاسی و اجتماعی هم باز شدن فضای سیاسی دست ارگان های دیگر است.

در خصوص اقتصاد هم که مخالفین حرفی برای گفتن ندارند. آنچه مسلم است به نسبت دولت قبل که کشور را در دست داشت؛ یعنی بین سال ۹۰ تا ۹۲ وضع اقتصادی بهبود پیدا کرده است. این را هم مردم احساس می کنند. وقتی نگاه می کنید خیلی در حوزه های دیگر مخالفان دولت بهانه ای برای حمله به دولت ندارند. بنابراین به این نتیجه رسیدند که در بخش فرهنگی به دولت حمله کنند. اینکه به دولت گفته می شود دولت در قبال فرهنگ کاری نکرده است؛ من از این منتقدان سئوال می کنم که دولت ها در ایران چه سهمی از هدایت فرهنگ دارند. یک دوجین از نهاد، بنیاد، موسسه و سازمان فرهنگی وجود دارد که یک دانه از آنها زیر نظر دولت نیستند.

این نهادها طبق براوردی که داشته ایم بیش از شش برابر وزارت ارشاد بودجه سالیانه در اختیار دارند. من سئوالم از مخالفان دولت این است که اگر صداقت دارید و اگر نگران فرهنگ هستید؛ چرا شما یک بار به این نهادها و سازمان ها انتقاد نمی کنند. این نهادها میلیارد تومان بودجه دارند و به هیچ نهاد و ارگانی نیز پاسخگو نیستند. اگر وضع فرهنگ خراب است، این نهادهایی که میلیارد ها تومان بودجه سالایانه دارند؛ چرا شما از این ها بازخواست نمی کنید؟ چرا فقط وزیر ارشاد باید پاسخگو باشد، اگرچه وی هم باید پاسخگو باشد ولی موسسه ها نباید پاسخگو باشند؟!

منبع : تابناک

https://hoorkhabar.ir/418996کپی شد!
146
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.