هر روز یک درگیری مسلحانه در مرزهای کشور داریم/ هنوز نمی‌توانیم در مورد شهادت مرزبان ایرانی نظر دهیم

جانشین فرماندهی مرزبانی ناجا با بیان اینکه به طور میانگین ما هر روز یک درگیری مسلحانه را در مرزهای کشور در سال ۹۲ داشته ایم، گفت: در حال حاضر نمی توانم به طور صد در صد در مورد خبر به شهادت رسیدن این مرزبان یا صحت و سقم آن اظهار نظر کنم.

سردار احمد گراوند  ضمن تبریک سال نو به هموطنان و گفتگو با گردشگران نوروزی در محل قرار گاه نوروزی پایگاه دریابانی گناوه در ارزیابی خود از اقدامات نوروزی این پایگاه اظهار داشت: در چند روز اخیر از تعدادی از واحدهای مرزبانی در استان های ایلام و خوزستان بازدید کرده ام و در ادامه این بازدیدها  عصر امروز وارد استان بوشهر شده ام و از اقدامات نوروزی پایگاه دریابانی گناوه مستقر در شمال استان بازدید کرده ام.

جانشین فرماندهی مرزبانی ناجا گفت: در ماه قبل نیز از تعدادی از واحدهای مرزبانی استان بوشهر بازدید کردم و امروز نیز از دو واحد مرزبانی بازدید کرده ام که به لطف خدواند در وضعیت خوبی هستند و اقدامات موثر و خوبی را انجام داده اند.

گراوند در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در زمینه رضایتمندی گردشگران و مرزنشینان گناوه از اقدامات امنیتی، فرهنگی و اجتماعی پایگاه دریابانی گناوه بیان داشت: ما به عنوان مجموعه نیروی انتظامی و مرزبانی خودمان را خدمتگزار مردم می دانیم و هر زمان مردم از ما رضایت داشته باشند، ما نیز خوشحال می شویم؛ چرا که ما عضوی از همین مردم هستیم.

وی ادامه داد: کسانی که در مرزبانی نیروی انتظامی خدمت می کنند، فرزندان همین ملت هستند و بنابراین تا جایی که از دست آنها کاری ساخته است باید به مردم خدمت کنند و اعلام رضایت مردم از اقدامات مرزبانی خشنودی ما را به دنبال خواهد داشت.

افغانستان و پاکستان اشرافیتی بر مرزهای خود ندارند

گراوند در پاسخ به پرسشی در زمینه آخرین وضعیت سربازان و مرزبانان ربوده شده ایران در شرق کشور اضافه کرد: هشت هزار و ۷۵۵ کیلومتر مرز داریم که به طور میانگین ما هر روز یک درگیری مسلحانه را در مرزهای کشور جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۲ داشته ایم.

وی افزود: در این سال در یک مورد تعدادی از نیروهای ما شهید شده و در مورد دیگر نیز پنج تن از نیروهای ما به اسارت عناصر ضد انقلاب درآمده اند.

گراوند با اشاره به مشکل عمده مرزبانی در شرق کشور گفت: عمده مشکل ما در این زمینه این است که دو کشور افغانستان و پاکستان اشرافیتی بر مرزهای خود ندارند و ما یکطرفه مرز را کنترل می کنیم که متاسفانه از درون مرز این دو کشور عناصر ضد انقلاب به سمت نیروهای ما تیراندازی می کنند.

وی عنوان کرد: به نظر من مسئولیت این پنج نفر به عهده کشور پاکستان است و هر کشوری برابر قوانین بین المللی باید امنیت مرزهای خود را برقرار کند که کشور پاکستان قادر نیست این امنیت را برقرار کند و در ملاقات های مرزی نیز به آنها اعتراض کرده ایم.

در حال حاضر نمی توانیم در مورد شهادت مرزبان ایرانی نظر دهیم

گراوند با اشاره به اخبار ضد و نقیض برخی خبرگزاری ها مبنی بر شهادت مرزبان دانایی فر ابراز داشت: برخی خبرگزاری ها یکبار خبر از آزادی مرزبانان به گروگان گرفته ما دادند که صحت نداشت و اخیرا نیز یکی از خبرگزاری ها خبر از به شهادت رسیدن درجه دار دانایی فر مرزبان غیور ما داده اند.

وی بیان داشت: در حال حاضر نمی توانم به طور صد در صد در مورد خبر به شهادت رسیدن این مرزبان یا صحت و سقم آن اظهار نظر کنم.

گراوند متذکر شد: عناصر ضد انقلاب اکنون ادعا کرده اند که مرزبان ما را به شهادت رسانده اند و باید در آینده درستی یا نادرستی این مهم مشخص شود.

هنوز ۳۰۰ کیلومتر مرز مسدود نشده در سیستان داریم

وی در پاسخ به پرسشی در زمینه ضرورت ارتقا و به روزآوری تجهیزات مرزبانی برای جلوگیری از تکرار حوادثی چون ربوده شدن مرزبانان ما تاکید کرد: ما در استان سیستان و بلوچستان دارای یک هزار و ۶۰۰ کیلومتر مرز هستیم.

گراوند تصریح کرد: علی‌رغم اینکه ما چندین سال است که در آنجا کار انسداد مرز را انجام می دهیم هنوز هم ۳۰۰ کیلومتر از مرزهای این استان مسدود نشده است؛ یعنی در آنجا نه جاده، نه پاسگاه و نه انسداد مرزی انجام شده است.

وی اظهار داشت: این مهم می طلبد که مسئولان نظام جمهوری اسلامی اعتباراتی را برای انسداد مرز اختصاص بدهند که بتوانیم انسداد مرز را کامل کنیم.

اعتبارات انسداد مرزها در سال گذشته محقق نشد

گراوند در پاسخ به پرسشی در زمینه خواسته مرزبانی ناجا از مجلس شورای اسلامی در بحث انسداد مرزها گفت: مجلس شورای اسلامی هر سال اعتباراتی را برای انسداد مرز و کارهای مختص مرز اختصاص می دهد.

وی افزود: اما سال گذشته این اعتبار تحقق پیدا نکرد و تا آخر سال ۹۲ تقریبا ۱۰ یا ۱۵ درصد آن اعتبارات در اختیار ما قرار گرفت و می طلبد که یک اعتبار فوق العاده را به این مهم اختصاص دهند.

گراوند متذکر شد: ما هم در استان های درگیر و هم در استان های ویژه کشورمان خلا مرزی داریم و می طلبد که اعتبار خوبی به مرز داده شود تا ما بتوانیم مشکلات خود را در این زمینه حل کنیم.

وی تاکید کرد: البته باید به این نکته نیز اشاره کنم که اعتبارات انسداد مرز در برخی سال ها مثل سال ۹۰ صد در صد تحقق پیدا کرد که جای تقدیر دارد.

کنترل دقیق مرزها نیازمند تخصیص اعتبارات مورد نیاز برای انسداد مرزها است

گراوند با اشاره به ارتباط بین اعتبارات و تحریم ها در سال ۹۲ بیان داشت: ما نیز به دلیل تحریم کشور و اینکه نفت ما به فروش نمی رفت و دیگر مشکلات کشور در سال ۹۲ واقف بودیم، اما اگر بخواهیم که مرزهای ما به خوبی کنترل شود نیاز است تا اعتباراتی ویژه برای انسداد مرزها اختصاص یابد.

وی در پاسخ به پرسشی در زمینه لزوم ارتقای تجهیزات دریابانی ادامه داد: در طول چند سال گذشته انواع شناورها از جمله ناوچه های ۲۵۰، ۶۰، ۲۳ و ۱۷ فوتی در اختیار ما قرار داده شده است و لی به نظر من کافی نیست.

گراوند تصریح کرد: در خشکی نیز ما از دستگاه های فناوری روز شامل انواع رادارها، دوربین های حرارتی و دید در شب و پهبادها استفاده می کنیم ولی نیاز است که این تجهیزات بیشتر شوند و در برنامه های سال ۹۳ وجود دارد؛ دولت و مجلس نیز قول هایی داده اند که اگر اعتبارات مرز تحقق پیدا کند این مشکلات نیز مرتفع می شود.

برخورد با متجاوزین مرزی صیاد کشورهای حوزه خلیج فارس

وی در پاسخ به پرسشی در زمینه مشکلاتی که متجاوزین مرزی صیاد کشورهای حوزه خلیج فارس برای صیادان استان بوشهر ایجاد می کنند، افزود: ما این متجاوزین را دستگیر کرده و در اختیار مقام قضایی قرار می دهیم و بعد از صدور حکم توسط مقام قضایی آنها را به مرزبان مقابل تحویل داده می شود.

وی خاطر نشان ساخت: در این مورد به آنها اعتراض می کنیم و خواهان جلوگیری از ورود غیر مجاز اتباع این کشورها به مرز کشورمان می شویم.

گراوند ادامه داد: این پدیده در مرزهای دو کشور طبیعی است و در برخی اوقات نیز صیادان ما به مرز کشور مقابل تجاوز می کنند که ما با مرزبانان کشورهای مختلف تبادل نظر و تعامل خوبی در این زمینه داریم.

وضعیت صیادان ایرانی دربند کشور عربستان

وی در خصوص آمار صیادان ایرانی دربند کشور عربستان عنوان کرد: آمار دقیقی در این زمینه ندارم و تا آنجا که می دانم تعداد بسیار کمی هستند؛ چرا که اگر بود با هم تبادل کرده ایم و صیادان دربند دو طرف را به هم تحویل داده ایم.

جانشین فرماندهی مرزبانی ناجا در پایان گفت: در حال حاضر تنها به جرم حمل مواد مخدر تعدادی بازداشتی در برخی کشورها داریم.

گفتنی است که سردار گراوند به منظور بازدید از اقدامات نوروزی فرماندهی دریابانی استان بوشهر به این استان سفر کرده و ابتدا در شهرستان دیلم و سپس در شهرستان گناوه از اقدامات قرارگاه نوروزی پایگاه دریابانی گناوه که شمال استان بوشهر را در حوزه استحفاظی خود دارد دیدن کرد و از نزدیک با چند تن از مهمانان نوروزی در ساحل گناوه به گفتگو پرداخت.

در پایان برخی از شهروندان گناوه ای و پهلوان مهدی صادق پور قهرمان پاورلیفتینگ جهان با سردار گراوند جانشین فرماندهی مرزبانی ناجا ضمن خوشامدگویی دیدار و عکس یادگاری نوروزی انداختند.

https://hoorkhabar.ir/3722کپی شد!
192