افشاگری بانک مرکزی درباره بدهکاران بزرگ/ ۷۰ درصد معوقات در اختیار ۲۱۰ نفر

معاون نظارتی بانک مرکزی با تشریح میزان معوقات ۱۰ بدهکار بزرگ بانکی گفت: علاوه بر این، ۲۰۰ بدهکار بزرگ بانکی ۵۵ درصد معوقات را در اختیار دارند.

حمید تهرانفر با تاکید بر اینکه ۳۰ درصد مطالبات معوق نظام بانکی کشور سهم بخش تولید است گفت: کل نقدینگی کشور ۵۸۰ هزار میلیارد ریال بوده که با این حساب ۱۴ درصد سپرده های بانکی از گردونه کمک به تولید خارج شده که این رقم نسبت به سال های گذشته رشد دو برابری داشته است.

معاون نظارتی بانک مرکزی در خصوص دلایل شکل گیری معوقات بانکی اظهارداشت: دو عامل بیرونی و درونی در ایجاد این معوقات دخیل بودند که از عوامل بیرونی می توان به رکود تورمی، تحریم های بین المللی، جهش نرخ ارز و از عوامل داخلی می‌توان به عدم اعتبارسنجی دقیق در بانک ها و عدم وجود نظم و قاعده مشخصی در برخی بانک ها برای پیگیری قضایی مطالبات اشاره کرد.

تهرانفر در خصوص جدیت بانک ها در وصول مطالباتشان عنوان کرد: اینکه گفته می شود بانک ها دنبال مطالبات معوق نیستند اساسا اشتباه است چون وجود مطالبات معوق در دفاتر بانک ها، نشان دهنده ضعف مدیران آن بانک است. علاوه بر آن، تاثیر مطالبات معوق بر کاهش توان تسهیلات دهی شبکه بانکی بسیار چشمگیر است.

وی در خصوص مطالبات شرکت های زیرمجموعه بانک ها گفت: مشکل در ثبت و طبقه بندی مطالبات غیرجاری شرکت های متعلق به بانک ها است. به عبارت دیگر برخی بانک ها به جهت حمایت از شرکت های زیرمجموعه خود این قبیل مطالبات را با ترفندهای مختلف در طبقه جاری حفظ می کنند لذا این مطلب که عنوان می شود مطالبات از شرکت های زیرمجموعه بانک ها پیگیری نمی شود اصولا دارای شکل دیگری است و نحوه برخورد دیگری را می طلبد.

معاون نظارتی بانک مرکزی در خصوص بدهکاران بزرگ بانکی گفت: ۱۰ بدهکار بزرگ بانکی، ۱۲۴ هزار میلیارد ریال بدهی به بانک ها دارند و ۱۵ درصد کل مطالبات بانکی در اختیار این ۱۰ نفر است. وی همچنین افزود: ۵۰ گروه یا شرکت مرتبط به هم، ۳۳ درصد مطالبات معوق را به خود اختصاص داده اند.

تهرانفر بیان داشت: همچنین ۲۰۰ بدهکار بزرگ ۵۵ درصد را به خود اختصاص داده اند و ۳ نفر نیز بالای یکهزار میلیارد تومان به بانک ها بدهی دارند. ۴۸ درصد بدهکاران نیز معادل ۱۳۱ مشتری، بالای هزار میلیارد ریال به نظام بانکی بدهکارند.

وی در خصوص میزان مطالبات معوق بانک های دولتی، خصوصی و نیمه خصوصی اظهارداشت: بانک های دولتی ۳۲۳ هزار میلیارد ریال از مطالباتشان معوق شده که این میزان معادل ۱۳ درصد کل تسهیلاتشان است.

این مقام مسئول در بانک مرکزی میزان مطالبات بانک های خصوصی را ۲۵۰ هزار میلیارد ریال (معادل ۱۷ درصد کل تسهیلات) و میزان مطالبات بانک های نیمه خصوصی را ۲۳۴ هزار میلیارد ریال (برابر با۱۲ درصد تسهیلات) عنوان کرد.

معاون نظارتی بانک مرکزی در خصوص کل مطالبات معوق، تولید کنندگان اظهارداشت: ۶۱ درصد از مبلغ متعلق به ۵۰۰ نفر بدهکار بزرگ بانکی، مربوط به افرادی است که فعالیت اصلی شان صنعت و معدن است این رقم معادل ۳۰ درصد کل مطالبات معوق شبکه بانکی کشور است.

وی درخصوص رشد مطالبات معوقات گفت: سال ۸۸ رقم این معوقات ۴۱۱ میلیارد ریال بوده است و هر ساله ۲۰ درصد رشد داشته، از طرفی هر سال ۲۵ درصد رشد نقدینگی نیز داشته ایم.

https://hoorkhabar.ir/35906کپی شد!
98